@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Yeni Evleneceklere Kredi Nasıl Verilecek
Yeni evlenecekleri yakından ilgilendiren Aile ve Gençlik Fonu'yla ilgili yönetmelik Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Kanunla gençlere evlilik süreçlerinde faizsiz kredi imkanı sağlanacak. Başvurular 15 Şubat'ta başlayacak.
Fon için başvurusu kabul edilen çiftlere toplam 48 ay vadeli 2 yılı geri ödemesiz 150 bin lira kredi imkanı sağlanacak.
Aile ve Gençlik Fonu kapsamında çiftlere faizsiz 150 bin lira borç verilecek. Bu paranın iki yıl geri ödemesi olmayacak. İki yılın ardından ise para dört yılda geri ödenecek.

AİLE VE GENÇLİK FONU BAŞVURU ŞARTLARI
Fona yeni evlenecek çiftler başvurabiliyor. Yaş sınırı açıklanmadı.
Aile ve Gençlik Fonu'ndan yararlanmak isteyenler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın evlilik öncesi sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlanmaları, evlenmelerinin ardından da sunulacak eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmeleri gerekiyor.

BAŞVURULAR 15 ŞUBAT'TA BAŞLIYOR
Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren fona başvurular 15 Şubat'ta başlayacak. Başvurular 'aile.gov.tr' internet sitesi üzerinden e-Devlet aracılığıyla başvuru yapabilecek.
Fon'un kredi miktarı her yıl artacak.

FONUN KAYNAKLARI NEREDEN
Fonun kaynakları, Türk Petrol Kanunu kapsamında tahsil edilen Devlet hissesinin yüzde 20'si, Maden Kanunu kapsamında tahsil edilen Devlet hakkının yüzde 20'si, kanun ve kararnamelerle kurulu bulunan ve kurulacak olan fonların gelirlerinden Cumhurbaşkanı kararıyla yüzde 10'una kadar aktarılacak tutarlar, geri ödeme öngörülen projeler kapsamında geri ödemelerden oluşan tutarlar ile yurt içi ve yurt dışı kaynaklı her nevi nakdi bağış yardım ve hibelerden oluşuyor.
Fon kaynakları ve aktarımlarına ilişkin mali veriler, altışar aylık dönemler halinde kamuoyuyla paylaşılacak.

HANGİ İLLERDEN BAŞLANACAK
Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararında;  uygulamaya da 6 Şubat depreminden etkilenen şehirlerde başlanacağı açıklandı. Uygulama Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak.

Kaynak : Resmi Gazete - 2024 - @erolkaranet


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.