@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Sigorta Şirketleri Dürüst Değil mi ?
Vatandaş, sigorta şirketlerine güveniyor mu ? sorusunun cevabı kocaman bir Hayır..
Bir çok konuda devlet zoruyla sigortalara prim yatırmak zorunda kalan vatandaşlar bu paraların hakkaniyetle kendilerine döneceğinden emin değiller. Genellikle sigorta firmalarıyla ilişkisi olan, binlerce lira prim yatıran insanlar bu paraların havaya giden para olduğuna inanıyor.
Ve mümkün olduğunca da sigortadan uzak durmaya çalışıyor. 
Bankaların asla faka basmayacağını bilenler sigortalarında aslında gerçek anlamda sigortacılık yaptığına inanmıyor. Devlet zorlamasa sigorta firmalarını  kapısını açmayacaklarını belirtenlerin sayısı da her geçen gün artıyor.
Sigortaya para yatırmak ne kadar kolay ise, herhangi bir zarardan ötürü de sigortadan para almak o kadar zor. Hangi tür sigorta olursa olsun, sigorta firmaları haklarını isteyen sigortalılara asla kolay ve hakkaniyetle ödeme yapmak istemiyor. 
Bunun en sağlıklı kanıtı ise Sigorta Tahkim Komisyonu (STK)'nun açıkladığı raporlarda görülmektedir.
Şikayetlerin yüzde 70'i trafik ve kasko sigortasından kaynaklanırken, depremlerden sonra en çok şikâyeti deprem mağdurları yaşamaya başladı. 
Sigorta şirketleri ile sigortalılar arasında yaşanan sorunların önemli bir çözüm merkezi olan Sigorta Tahkim Komisyonu (STK), nin açıkladığı verilere göre geçen yıl yapılan toplam başvuru 2022’ye kıyasla yüzde 12.6 artarak 563 bin 907 adet oldu.
Başvurulara poliçe türü açısından bakıldığında ise ilk sırayı 533 bin 808 adetle yine zorunlu trafik sigortası aldı. Bunu 13 bin 914 başvuruyla kasko sigortası takip ederken zorunlu deprem sigortası 6 bin 235 dosya ile üçüncü sıraya yerleşti. Dördüncü sırada 5 bin 191 başvuruyla motorlu kara taşıtları ihtiyari mali sorumluluk sigortası aldı. Zorunlu trafikle ilgili başvuruların detaylarına bakıldığında “değer kaybı”, “araç hasarlar”, “hasar+değer kaybı” ve “sürekli sakatlık” yine öne çıkan sorun kaynakları oldu.
Başvurular böyle olurken STK hakemleri geçen yıl yüzde 36.3 artışla 446 bin 246 dosyayı karara bağladı. Bu kapsamda “başvuruda belirtilen talep”le ilgili “kabul” sayısı yüzde 41.4 artışla 296 bin 450, “kısmen kabul” sayısı yüzde 0.2 artışla 62 bin 653 ve “ret” sayısı yüzde 57.3 artışla 87 bin 143 adet oldu
Öte yandan 2023’ün son çeyreğinde (ekim, kasım, aralık) ise STK’ye yapılan toplam başvuru sayısı 2022’nin aynı çeyreğine kıyasla yüzde 9.5 artarak 151 bin 874 adet olurken hakemler yüzde 62.7 artışla 131 bin 910 adet dosyayı karara bağladı.
Sigorta firmalarının keyfi uygulamalarının ispatı ise, Komisyonun verdiği karar, hukuki karar sayılıyor ve mahkeme aracılığı ile sigorta şirketine tebliğ ediliyor. Yani sigorta şirketinin "bunu ödemiyorum" deme şansı bulunmuyor. 
Sigorta şirketleri neden ödeme kararlarında topu avuta atmaya, yani mağdur vatandaşa hakkını vermiyor. Bu da, dosyayı inceleyen elemanın karakteri, şirkete yaranması, şirkete kar sağlama ile mevki kazanma gibi absürt duygular öne çıkıyor. Bir de genellikle işinin tam uzmanı olmayan, yasaları ve olayları tam muhasebe edemeyen, ucuz eleman varlığı buna neden oluyor. En nihayetinde hasarların ödenmesine şirketlerdeki 3-5 kişi karar veriyor. Bazen yanlış karar verilebiliyor ya da o hasar dosyası atlanabiliyor, gözden kaçabiliyor.
Tahkim Komisyonu, yaptığı incelemede sigorta şirketini haksız bulup, sigortalıya ödeme yapılması yönünde karar veriyorsa; bu durumda sigorta şirketlerinin hasar ödemelerinde keyfi hareket etmesi, elemanın prim kazanma hırsı vatandaşa ceza olarak dönüyor.
Türkiye'de sigortacılık önce dürüst elemanlarla düzelir. 

@erolkaranet - 2024
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.