@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Sigorta Firmalarını Şikayete Zam Geldi
Sigorta şirketi ile ters düşen vatandaşların haklarını aramak için başvurdukları Sigorta Tahkim Komisyonu başvuru ücretlerini 1 Şubat 2024 tarihinden itibaren artırdı.

İşte yeni ücretler
Uyuşmazlığa Konu Miktar 5.000 liraya kadar ise başvuru ücreti 320 TL
Uyuşmazlığa Konu Miktar 5.001 - 10.000 lira arasında ise başvuru ücreti 715 TL
Uyuşmazlığa Konu Miktar 10.001 - 50.000  lira arasında ise başvuru ücreti 1030 TL
Uyuşmazlığa Konu Miktar  50001 ve daha fazlası için - Uyuşmazlık tutarının %1,5'u ( En az 1030 TL olmak üzere) başvuru ücreti ödenecektir.

Başvuru ücretlerine ek tebligat gideri yatırılması gerekmektedir. 

Önemli Bilgiler
Komisyona başvuruda bulunurken, başvurunuza konu uyuşmazlığın miktarına göre tabloda belirtilen başvuru ücretini, Ziraat Bankası'nın tüm şubeleri, ATM ve İnternet Şubesinden yapacağınız ödemeler de dahil olmak üzere,  Kurum Tahsilat Menüsünü kullanarak Sigorta Tahkim Komisyonu hesabına yatırabilirsiniz.
İnternet üzerinden (EFT) yatırılacak başvuru ücretlerinin T.C. Ziraat Bankası Bağlarbaşı Şubesi TR080001000824502567015015 numaralı hesaba yatırılması gerekmektedir (Şube Kodu: 0824). Başvuru ücretini yatırdıktan sonra banka dekontunun bir örneğini gerekli diğer belgelerle birlikte Komisyona ulaştırmayı unutmayınız.
Komisyona yapılan başvuru sonrasında, uyuşmazlık tutarının arttığı durumlarda ( ıslah ) eksik bir harç görüldüğünde Komisyon yetkili personel veya dosyanın ilgili hakeminin kurumsal mail adresinden tarafınıza bildirim yapılmakta olup, hiç bir surette Komisyon banka hesap numaralarının haricinde bir hesaba ücret istenmemektedir. 
Bilirkişi görevlendirilmesine karar verildiğinde, kurumsal mail adresimizden tarafınıza ara karar gönderilmektedir. Ara kararı incelendikten sonra bilirkişi ücretinin yatırılması düşünülüyorsa ara kararda belirtilen Sigorta Tahkim Komisyonu hesaplarına yatırmanız gerekmektedir. 

Sigorta Tahkim Komisyonu'na Kimler Başvurabilir?

Uyuşmazlık yaşadığınız sigorta kuruluşu, Sigorta Tahkim Komisyonu'na üye ise ve başvuruda bulunduğunuzda sigorta kuruluşu talebinizi tamamen veya kısmen reddettiyse veya talebinize başvuru tarihinden itibaren 15 iş günü (Trafik Sigortasında 15 gün) içinde yazılı olarak cevap vermediyse başvuru formunu eksiksiz doldurup ekindeki belgelerle birlikte Komisyona şahsen ya da postayla başvuruda bulunabilirsiniz.Komisyonun başvurunuzu değerlendirmeye alabilmesi için Zorunlu Sigortalar hariç, uyuşmazlık konusu rizikonun ilgili kuruluşun üyelik tarihinden sonra meydana gelmiş olması gerekmektedir. Zorunlu Sigortalarda ise kuruluşun Komisyonumuza üye olup olmadığına bakılmaksızın, 18.04.2013 tarihinden sonra ortaya çıkan uyuşmazlıklar için Komisyonumuza başvuru yapılabilmektedir.

@erolkaranet - 2024
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.