@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Umreye Tur Şirketlerine Bağlı Olmadan Nasıl Gidilir
Suudi Arabistan'ın vize kolaylığı, internetin varlığı, teknolojik kolaylıklar yıllarca umre ye gitmek için tur firmalarına mecbur bırakılan halkımız artık bireysel ya da dost ve akrabalarıyla gitmeye başladı. 
En az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaportu bulunan ve gidiş-dönüş uçak bileti olanlar, e-vize alarak Umre yolculuklarını gerçekleştirebilirler
Bir tur grubuna bağlı kalmadan özgürce Umre seyahatinizi gerçekleştirmek için ulaşım ve prosedürlerle ilgili çeşitli kolaylıkları bilmenizde yarar var.
Türk Hava Yollarının bu konuda bir rehber niteliğindeki yazısını özetleyerek sayfalarımıza alıyoruz.
Umre seyahatiyle ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar, pratikleşen vize işlemleri ve Umre sırasında işinize yarayacak önemli ipuçları yazımızda sizi bekliyor.
“Ziyaret” anlamı taşıyan ve Müslümanlar için kutsal bir yolculuğu ifade eden Umre, belirli bir zamana bağlı kalmadan yapılmaktadır.
Suudi Arabistan topraklarında gerçekleşen Umre ibadetini yapmaya gittiğinizde Mekke’nin ve Medine’nin yanında Cidde ve Taif gibi ülkenin başka şehirlerini de ziyaret edebilirsiniz. Direkt olarak Medine’ye uçmak istiyorsanız Medine uçak bileti seçeneklerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Türk Hava Yolları ile Umreye nasıl gidilir?
Umreye gitmek için Türk Hava Yolları’nın Suudi Arabistan seferlerini inceleyebilirsiniz.
Uçuşlar Cidde, Medine, Taif, Riyad, Dammam kentlerine gerçekleşiyor.
İstanbul Havalimanı ya da Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Medine’deki Prens Muhammed Bin Abdulaziz Havalimanı’na gerçekleşen uçuşlar yaklaşık üç buçuk saat sürüyor. İstanbul’dan Cidde’de bulunan Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı’na yapılan direkt uçuşlar ise aynı şekilde yaklaşık dört saat sürer
Umre ibadetini gerçekleştirmek için Medine şehri başta olmak üzere Cidde ve Taif gibi diğer Suudi Arabistan şehirlerine de uçabilirsiniz. Cidde, Medine ve Taif şehirlerinde ihramsız olarak gezebilirsiniz. 
Cidde üzerinden Mekke’ye geçmek istediğiniz takdirde otobüs, hızlı tren gibi seçenekleri kullanabilirsiniz. Yaklaşık 35 dakika süren hızlı tren seferleri, Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı’ndan aktarma imkanıyla yolculuğunuzu oldukça pratikleştirecektir.
Mekke – Medine arasında yolculuk yapacaksanız trenlerin sefer saatlerine buradan bakıp rezervasyon yapmanızı öneririz. Yoğun dönemlerde bilet kalmadığından rezervasyonunuzu önceden yapmanızda fayda var.
Umre ibadetiniz için Suudi Arabistan’ın Taif şehri de havalimanının sakinliği nedeniyle iyi bir alternatif olabilir. Hızlıca alabileceğiniz vizeyle ülkeye giriş yapabilirsiniz.
Taif – Mekke arasında hızlı tren hattı bulunmadığı için Uber ya da Careem gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.
Cidde, Medine ya da Taif’ten yola çıkıp Mekke’ye vardığınızda ise Mikat sınırına ulaşarak ihrama Mikat mescidinde girmeniz mümkün.

Suudi Arabistan Umre vizesi almak çok kolay!
Umre ibadeti yapmak isteyenler kapıda vize ya da e-vize kolaylığını kullanarak ülkeye giriş yapabiliyor. E-vize, toplam 90 gün ikamet süresiyle çoklu girişli olarak bir yıl veriliyor.
Geçerli bir Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere veya Schengen vizesine sahip olan yabancılar, uçuş sonrasında kapıda vize alarak Suudi Arabistan’a rahatlıkla giriş yapabiliyor.
E-vize konusunda ülkelere göre şartları öğrenmek için bu sayfayı ziyaret edebilir ve başvuru yapabilirsiniz.
Suudi Arabistan’daki önemli telefon numaraları
Türkiye Cumhuriyeti Cidde Konsolosluğu: +966-12 660 16 07 / +966-12 665 48 73
Polis: 999
Ambulans: 997
İtfaiye: 998

Not : Kurban Bayramı’ndan önceki yaklaşık bir ayı kapsayan hac döneminde, hac vizesi veya tezkeresi olmayanlar Mekke’ye giremez
Umre sırasında ziyaret edilecek adreslerin rezervasyonlarını önceden yapmak ve süreci kolaylaştırmak için Suudi Arabistan’ın geliştirdiği Nusuk uygulamasını IOS, Android ve Huawei telefonunuza indirebilirsiniz. Umre ibadetiyle ilgili sorularınıza cevap bulabileceğiniz bu uygulama sayesinde Mekke’de Umre ibadeti ve Medine’de Mescidi Nebevi’nin Cennet Bahçesi’ne kolayca giriş yapabilirsiniz. Böylelikle giriş yoğunluğu nedeniyle oluşacak aksaklıklardan etkilenmemiş olursunuz.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayınız

Kaynak : Türk Hava Yolları - 2024 - @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.