@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Tavus Baba Türbesini Tavaf Edip Tuz Döküyorlar
Konya'da halen türbelerden, evliyalardan medet uman insanları görünce dini inançtaki zayıflığın asla bitmeyeceği kanaatindeyim. Her ne kadar Allah'ın sevgili kulu diye ziyaret ederek istek ve arzulara vesile olması için yapılan türbe ziyaretlerinde aşırıya gidenleri görmek içler acısı.
Bunlardan biri de Konya'da, halk arasında ‘Tavus Baba Türbesi’ veya "Tavus Hanım Türbesi" olarak bilinen Şeyh Tavus Mehmed El-Hindi Türbesi...
Her ne kadar türbe duvarında ‘İstek ve dualarınızı yazı ile değil, kalpten yapınız’ uyarısına rağmen, duvarlara yazılar yazanlar, kağıtlara notlar yazıp deliklere takanlar olsa da en ilginç olanı da türbeyi üç kez tavaf etmeleri. 
Konya'nın Meram İlçesi’nde bulunan halk arasında Tavus Baba Türbesi olarak bilinen yere gelen ziyaretçiler türbenin penceresine tuz bırakarak dua edip, gerçekleşmesini istedikleri dileklerini türbenin duvarına yazıyor. 
‘Duvarlara yazı yazmayınız’, ‘İstek ve dualarınızı yazı ile değil, kalpten yapınız’ şeklindeki uyarı levhalarına rağmen duvarlara dileklerini yazıp, pencereye tuz bırakmayı ve ardından üç kez türbeyi tavaf etmeleri cehalet olarak görülmektedir.
İslamiyet'te “şirk” olduğu belirtilen ve müftülüklerin de uyarıcı yazılarına rağmen çoğu kültürlü insanların türbeden bu şekilde hareket etmelerinin önüne geçilemiyor. Bilhassa grup gezdiren Konyalı rehberlerin de ön ayak olduğu, uyarmadığı bu girişimleri adeta teşvik edilir şekilde olması da ayrıca rahatsızlık vermektedir.
İnsanların türbelerden medet ummadan, adaklar adamadan, Kabe dışında hiç bir yerin çevresinde tavaf edilmemesi gerektiği yönünde uyaran din görevlileri, "Türbeler, ziyaret edilebilir. Bu yerlerde duada okunabilir ama kesinlikle de türbelerden bir şey istenmez. Bu Allah’a ortak koşmak (şirk), olur. Ayrıca Allah’ı inkâr eden ateistler ile Allah’ın varlığına inanmalarına rağmen, Allah’a eş koşan müşrikler arasında herhangi bir fark yoktur. Bunların, cehennem ehli olduğunu Kuran’ı Kerim bize bildiriyor." Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz; ondan başka günahları dilediği kimse için bağışlar. Kim Allah’a ortak koşarsa büsbütün sapıtmıştır." (Nisa 116)" (Resûlüm!) Şüphesiz sana da senden öncekilere de şöyle vahyolunmuştur ki: Andolsun Allah’a ortak koşarsan, işlerin mutlaka boşa gider ve hüsranda kalanlardan olursun!" (Zümer 65)

Tavus Baba ( Tavus Ana - Tavus Hanım )  Kimdir?
Uzun incelemelerden çıkan sonuca göre, Tavus Baba'nın asıl adı Mehmet memleketi ise Hindistan'dır. Alaaddin Keykubat döneminde yaşamıştır. 
Mevlana'nın Konya'da yaşadığı günlerde dünyasının pe çok yerinden insanlar gelmektedir. Günlerden bir gün Konya'ya kervanla birlikte kimliği belli olamayan bir kadın gelir. Mevlana'ya duyduğu aşkla Konya'ya yerleşen kadın Mevlana'nın sık sık mesire alanına çıktığı Meram çayının tepesinde Güllü Tepe denilen mevkide kendine küçük mütevazi bir kulübe yapıp burada yaşamaya başlar.
Bir zaman sonra kulübenin çevresinden geçenler sürekli rebap sesleri (Rebap, çoğunlukla Orta Asya'da kullanılan, çeşitli biçimleri olan telli bir çalgı türüdür.) duymaya başlamış. Bir ara sesler duyulmayınca, sürekli o civarda dolaşan Mevlana'nın da sesin gelmeyişini merak ettiği ve bunun için müritlerinde n birini oraya göndermiş. 
Mürit kulübenin kapısının açık olduğunu, kulübenin yığınla tavus tüyü ile dolu olduğunu hayretler içinde görmüş. Ne kadını ne de bir başka kimseyi görmeyen mürit durumu Mevlana'ya anlatır. 
Mevlana kulübenin bulunduğu yere bir türbe yapılmasını emretmiş. 
Bir başka söylentiye göre de, Meram’da Tavus-ı Çengi adlı çok iyi ney çalan gönül sahibi bir kadının yaşadığı belirtiliyor. Mevlana’nın kadın müridleri arasında yer alan bu kişinin kulübesinde seher vakitleri ney çaldığı ve hayranlarının vadide bu ilahi nağmelerle sema ettiği belirtiliyor.
Bir bahar sabahı neyin sesi duyulmaz olmuş. İçeriye girdiklerinde sadece kırık bir ney ve tavus kuşu tüyleri bulunmuş. Olduğu yere mezarını kazarak türbesini yapmışlar.
İçerisinde bir insana ait iz bulunmamasına rağmen Mevlana'nın oraya neden türbe yaptırdığı bir sır olurken, hali hazırda duran sandukada birileri var mı yok mu halen meçhul.. ( Tavus Hatun hakkında bir inceleme yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Biz orada yazılanları buraya almak istemedik)

Tavus Baba Türbesi
Anadolu Selçuklularının başşehri Konya pek çok sırra sahip. Mevlana ile meşhur olan bu belde de pek çok yatır ve türbe vardır. Gönül sultanlarının mekanıdır. Tavus Baba türbesi ve hemen yanında yer alan 
Cami etrafında yazılı olan kitabelerden, I. Alaeddin Keykubat Devrinde yaşamış, uzak diyarlardan (Hindistann) gelmiş, burada vefat ettiğini iddia edilen, ancak cesedi bulunmayan Şeyh Tavus Mehmet-el Hindi'ye ait.
İçinde yatanın kadın mı, erkek mi olduğu ya da boş mu olduğu asırlardan beri tartışılan bu türbe hakkında çeşitli görüşler ileri sürülmüştür.

Tavus Baba Cami
Karamanoğlu II. Mehmet Bey zamanında türbenin doğusuna, büyük bir mescitle, onun da doğu bitişiğine kesme taşlardan bir Darü'l-Hufaz inşa edilir. Bunlar hâlen ayaktadır. Yalnız adı geçen zaviyeden eser kalmamıştır. Zamanla harap olan türbe, 1905 yılında Postnişin Abdülvahid Çelebi, 1958 yılında da Konyalı bir hayır sahibi tarafından onarılır." 

Yazı ve Fotoğraflar : Erol Kara - 2024 - @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.