@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

En Mükemmel Tasarımcı Allah En Güzel İsimlerin Sahibidir
El-Musavvir - المصوّر- celle celalahu - “Şanı ve azameti yüce olan”

El-Musavvir - Şekil veren - Biçimlendiren - Tasarımcı

Yaratılmış her şeyin belli bir şekli ve özelliği vardır.
“El-Musavvir” ismi şerifi, Allah Teâlâ’nın, yaratıcılığına ve yarattıklarına şekil verdiğine, mükemmel bir tasarımcı olarak hayranlık uyandıran özelliğe sahip olduğunu gösterir. En güzel isimler arasında yer alan “el-Musavvir” ismi şerifi Kur'an-ı Kerim'de geçmektedir.

El-Musavvir ESMASININ GEÇTİĞİ AYETLER
 • "Seni her bakımdan dilediği en güzel ve en mükemmel sûrette terkip etti" (İnfitar, 8)
 •  "Muhakkak ki biz insanı en mükemmel biçimde yarattık" (Tin, 4.)
 •  "O Allah, yaratan, yoktan var eden ve yarattıklarına şekil verendir. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde her şey O'nu övgüyle anar. O'nun her şeye gücü yeter; hikmet sahibidir" (Haşr, 24)
 • “O, sizi rahimlerde, dilediği gibi şekillendirendir. O’ndan başka ilâh yoktur. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.”(Ali İmran,6)
 • “Allah, yeryüzünü sizin için karar kılma yeri, göğü de bina yapan; size şekil verip de şekillerinizi güzel kılan ve sizi temiz şeylerle rızıklandırandır. İşte Rabbiniz Allah! Alemlerin Rabbi Allah ne yücedir!”(Mümin,64)
 • “Andolsun, sizi yarattık. Sonra size şekil verdik. Sonra da meleklere, “Adem için saygı ile eğilin” dedik. İblis’ten başka hepsi saygı ile eğildiler. O, saygı ile eğilenlerden olmadı.”(Araf,11)

El-Musavvir ESMASININ FAZİLETİ NEDİR?
 • Çocuk sahibi olmak isteyenlere “Yâ Müsavvir” ism-i şerîfinin zikri tavsiye edilir. Bu amaçla zikiri etmek isteyenler şu şekilde davranırlar. Ailenin hanımı yedi gün, erkeği ise üç gün olmak üzere oruç tutarlar ve oruçlarını, iftardan hemen önce yirmi bir defa “Yâ Müsavvir” ism-i şerîfini zikrettikten sonra üfledikleri bu su ile açarlar. Bu terkibe devam ettikleri günlerde birlikte olurlarsa evlat sahibi olurlar.
 • “Yâ Müsavvir” zikrine devam edenler, İşlerinde muvaffak olurlar. Zor olan işlerin üstesinden gelir, bu yolda karşılaşmış oldukları engelleri aşarlar. Meşru istekleri yerine gelir ve muratlarına da nail olurlar.
 • Ya Musavvir ; Zikrine devam eden vefkini üzerinde taşıyan sanatkar bir kişi eline aldığı her iş başarıyla sonuçlanır. Sanat erbabı her başladığı işte başarılı olur başladığı hiç bir iş zor gelmez, bozulmaz.
 • Ya Musavvir vefkini safran ile pazartesi uygun saatte yazıp etrafına da "El Melik" esmasını ve duasını yazdıktan sonra devamlı çocuk düşüren kadın üzerinde taşırsa bu illetten kurtulur.
 • Yatmadan önce abdest aldıktan sonra hiç kimseyle konuşmadan bu esmayı 1000 defa ‘Ya Musavvir‘ diye çeken kimse rüyasında kimi görmek istiyorsa Allah o kimseyi rüyasında görmeyi nasip eder.
 • Evlenmek isteyenlerin de ‘Ya Musavvir‘ ismini her gün 336 defa sabah seher vakti okuyup zikretmeleri gerekir.
 • Hamile kadınlar ellerini bebeğin üzerine koyarak el-Musavvir zikrine devam ederlerse doğacak çocuk da bu esma-i ilahiye ile güzel ve sağlıklı olur.
Derleme @erolkaranet - 2024

Esma-ul Hüsna'nın tamamına ulaşmak için buraya tıklayınız
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.