@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Mültecilerin Türkçe Bilmiyorum Oyunu
Mülteci cenneti olan ülkemizde şimdi de mültecilerin sözleşme sonrası "Türkçe bilmiyordum" diyerek sözleşmeleri inkar ettikleri ortaya çıktı.
Son 10 yıldır ülkemize bir kabus gibi çöken geneli Ortadoğulu olan mültecilerin yaptıkları sözleşmelere uymadıkları, mahkemelik olunca da savunmalarını "Türkçe bilmiyordum. Ne demek istediğini anlamadan, imzaladım. " diyerek sözleşmelerdeki şartlara uymamak için bahaneler aradıklarını ortaya çıkmaya başladı.
Ev, işyeri kiraladıkları yerlerin ya da araç kiralamalarda sözleşmeleri, taahhütnameleri imzaladıktan sonra süre bitiminde gerekli yaptırımlara uyması gereken ikamet izinli mültecilerin, Türk vatandaşlığına geçmiş olanların yaptıkları sözleşmeye aykırı davranışları sonunda anlaşmazlıklar oluşmaya başladı.
Bunların yanı sıra gideceklere yerlere taksi tutarak giden, adresleri belirli olmayan mülteciler de taksimetrelerde yazan ücretleri ödememek için de taksi sürücüleriyle, nakliye araçları sahipleriyle kavga edene kadar hadsizliklere sebep olmaktadırlar.
Bir çoğu araç kiralayarak ya da işyerlerinde sürücü olarak çalışanlar da trafiğe aykırı bir şekilde cezaya tabi olunca da aynı oyunu oynayarak Trafik polislerine kök söktürmeye çalışmaktadır. Ceza kesme işlemlerinde polislere sıkıntılı anlar yaşatmaya çalışanların da çokluğu dikkat çekmektedir.
İşyeri açıp yapmaları gereken yasal işlemleri yapmayan, zabıta ve kolluk görevlileri işyerlerini denetlemeye geldiğinde " bilmiyorduk" tarzı savunmaya geçerken bile Türkçe 'den habersiz olduklarını öne sürerek cezadan kurtulmaya çalışmaktadırlar. Maliye kayıtlarına sahip olmadıkları gibi, bazı işyeri sahiplerinin "ben bu devlete vergi vermem" şeklinde sözler sarf ettikleri de bilinmektedir.
Toplu taşıma araçlarına binerken de eksik ücret ödeme, yol ücretini ödemekten kaçınma bilhassa çocuklarıyla binen kadınların kendilerini uyaran sürücülere de kendi lisanlarıyla cevap vererek anlamazlıktan geldikleri hemen hemen her yerde yaşanılan olay haline geldi.
Karakolluk olunca kendi lisanlarıyla konuşmakta diretip, haklı çıkacak şekilde suskun kalırken mahkemelik olunca da savunmalarında "Türkçe Bilmiyorduk" diyerek davadan kurtulmaya çalışmaktadırlar.
Oysa pek çoğu, sözleşme yaparken yanlarında Türkçe bilenlerle gitmekte, ticarethanelere mal alırken Türkçe anlaşabilmekte, bankalara para yatırmakta, havale göndermekte hatta Türkçeye hakim olmaya başlamalarına rağmen kendilerini aciz göstererek cahil , dil bilmez duruma sokmaktadır.
Çoğu 10 yılı aşkın zamandan ülkemizde yaşayan, pek çoğunun Türk okullarında okuyan çocukları olmasına rağmen zor durumda kaldıklarında "Türkçe bilmiyorduk" diyerek sorunlardan kurtulmaya çalıştıklarına Türk vatandaşları da, adli merciler de inanmamaya başladı.

Erol Kara - 2024 - @erolkaranet

İlgili yazımız

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.