@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Ayasofya Cami Türklere de ÜcretliGeçtiğimiz Eylül ayında ücretli olacağı belirtilen İstanbul Ayasofya Kebir Camide uygulama başladı
Geçtiğimiz Eylül ayında, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ayasofya'da 15 Ocak 2024 tarihinden itibaren UNESCO’nun tavsiyesi ile ziyaretçi yönetim planı uygulamasına geçeceklerini açıklamıştı. Uygulama bugün ( 15 Ocak) itibarıyla başladı.
Camiye ibadet anacıyla gelecek olan, halen harim olarak kullanılan yerde namazlarını kılan Müslümanlar camiye ücretsiz girerken, galeri denilen ve daha donanımlı olan yerlere girecek olanlar ücret verecekler.
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca, Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'ne turistik amaçla gelen yerli veya yabancı kişilerden alınacak giriş ücreti 25 euro olarak belirlendi.
Galeri katına girmek isteyenler, Topkapı Sarayı girişinin hemen önünde bulunan 3'üncü Ahmet Çeşmesi karşısında ve daha önce mescit olarak kullanılan yerin hemen yanından giriş olarak kullanılan yere konumlandırılan bilet gişesinin karşısından girecekler.


Galeri bölümüne gelen turistler burada cami harim katı ile Osmanlı dönemi eklerini görerek cennet-cehennem kapısından geçecek ve bu bölümdeki Bizans dönemi mozaiklerini inceleyebilecek. Ayasofya'da QR kod uygulamasıyla hayata geçirilen kulaklıklı sistem ile ziyaretçiler cep telefonlarının kulaklıkları veya sağlanacak tek kullanımlık kulaklıklarla ibadet edenleri de rahatsız etmeden, sessiz bir ortamda 23 dilde bilgi alabilecek. Rehberler burada anlatım yapmayacak. Rehberler anlatım yapmasın diye de sıkı bir güvenlik personeli sağlandı. 
Yeni uygulamaya göre, Ayasofya Camii’ni ziyaret etmek isteyen yerli yabancı herkes 25 Avro ücret (850 TL) ödeyecek, ibadet için gelenler kendilerine ayrılan kısıma ücretsiz olarak girebilecektir.
Sesli rehber kulaklık almak isteyenler 100 TL ücret öderken , başörtüsü için de 30 TL, uzun elbiseler için 75 TL  verilecek...

@erolkaranet - 2023


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.