@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Diyanetten Gençlere Umre Ödüllü Yarışma
Diyanet İşleri Başkanlığı lise ve Üniversite Öğrencileri İçin Umre Ödüllü Gençlik Bilgi Yarışması tertipledi. 29 Aralık 2023'te başlayan başvurular 1 Mart 2024 günü bitiyor.
Yarışma 09 Mart 2024 Cumartesi günü saat 10.00’da yüz yüze yapılacaktır.
Başvurular yarisma.diyanet.gov.tr adresinden yapılacak olup yarışmaya ilişkin tüm duyurulara bu site üzerinden ulaşılabilecektir.
Yarışmaya, üniversite öğrencileri arasından 1 Ocak 1995 tarihinde ve sonrasında doğan ve örgün eğitime devam eden, lise öğrencileri arasından ise 1 Ocak 2005 ve sonrasında doğanlar arasından örgün ve açık öğretime devam eden katılabilecektir.
T.C. vatandaşı olmayan yabancı öğrenciler yarışmaya başvuramayacaktır.

Yarışmaya katılacak olanların diğer şartları 
 • Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kadrolu ve sözleşmeli personeli (fahri ve vekil olanlar dahil) yarışmaya katılamayacak; ancak daha önce fahri ve vekil olarak görev yapmış olup aktif olarak görevde bulunmayanlar sınava katılabileceklerdir.
 • Daha önceki yıllarda Başkanlıkça düzenlenen herhangi bir yarışmada umre ödülü ile ödüllendirilen öğrenciler bu yarışmaya katılamayacaktır.
 • Adayların başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları hususunda kendi beyanları esas alınacak olup yarışmayı kazandıkları takdirde bilgilerini ibraz etmeleri istenecektir. Aranan şartlara uymayan yarışmacı başarısız sayılacaktır.
 • Üniversite öğrencileri Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından “Dinim İslâm Temel Bilgiler ve Mukaddes Miras Kudüs” lise öğrencileri “İslam İlmihali ve Mukaddes Miras Kudüs” isimli eserlerden sorumlu olacaklardır. (Kitap linkleri aşağıdadır)
 • Yarışma neticesinde her ilden birincilik elde edenler ile birincilik elde edenler dışında Türkiye genelinde dereceye giren ilk 44 öğrenci Başkanlığımız tarafından umre ile ödüllendirilecek; ayrıca müftülükler dereceye giren diğer öğrencileri imkânları nispetinde ödüllendirebileceklerdir.
 • Umre ödülüne hak kazanan öğrenciler yurt dışı harcı ve pasaport işlemlerini kendileri yapacaklardır.
 • Yarışma sonuçları yarisma.diyanet.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir. Her yarışmacı yarisma.diyanet.gov.tr adresine bırakılan linkten T.C. kimlik numarasını girmek suretiyle yalnızca kendisine ait puanı, il sıralaması ve ülke sıralaması, doğru/yanlış işaretlediği soru, boş bıraktığı soru sayısı verilerine ulaşabilecektir.
 • Üniversiteliler için 80 sorudan oluşacak yarışmanın süresi 120 dakika olup, her soru 1,25 puan değerinde olacaktır. Yarışma sonrasında komisyon kararı ile iptal edilen sorular doğru kabul edilecektir.
 • Liseliler için yarışma süresi 80 dakikadır ve yarışma 50 sorudan oluşup her bir soru 2 puan değerinde olacaktır. Yarışma sonrasında komisyon kararı ile iptal edilen sorular doğru kabul edilecektir.
 • Yarışmada yanlış cevaplar dikkate alınmayacak sadece doğru cevaplar üzerinden puanlama yapılacaktır.
 • Yarışma puanları eşit olan adaylardan, yaşı büyük olana öncelik verilecektir. Yaşta da eşitlik olması halinde öğrenciler il müftülüğüne davet edilip çekilecek kura ile kazanan tespit edilecektir.
Daha fazla detaylı bilgiye ulaşmak, başvuru yapmak ve kitap kaynaklarına ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız

Kaynak : Diyanet İşleri Başkanlığı - 2024 - @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.