@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Bursa Ulu Camideki Kabe Örtüsünün Püsküllerine Ne OlduBursa’daki tarihi Ulu Cami'de bulunan Kabe Örtüsünün dört püskülünden üçü ne oldu. Son kalan iki püskülden birinin kaybolduğu iddiası asılsız çıktı.
Yavuz Sultan Selim tarafından at sırtında Mısır’dan getirilen Kabe örtüsü, 2014'teki restorasyon sonrası camide cam fanus içinde ziyaretçilere sergileniyordu. 
Normalde dört tane olan, zamanla farklı nedenlerle kaybolun bir püskül 2014'te de yoktu. Kabe örtüsünün altın püsküllerinden daha sonra 2’si de  bilinmeyen bir nedenle ortadan kayboldu.
Osmanlı Devleti’nin 9. Padişahı Yavuz Sultan Selim tarafından Mısır seferi dönüşü at sırtında getirdiği Kabe örtüsünden geriye sadece 1 püskülün kaldığını fark eden bir ziyaretçi sosyal medyadan durumu paylaştı. 


Konu medyaya yansıyınca, Bursa Ulucami Onarım, Donatım ve Bakım Derneği Başkanı Hilmi Şanlı püsküllerim Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nce koruma altına aldığını ifade etti.
Öte yandan sayıları 20'yi bulan güvenlik görevlilerinin çalıştırıldığı camide, camekan içerisinden bir püskülün çalınabilmesinin imkansız olduğunu ifade eden görevliler, "her yerde güvenlik görevlisi, her yerde kamera var. Çalınması zaten imkansızdır," açıklaması yaptılar.Yazı ve Fotoğraflar : Erol Kara - 2024 - @erolkaranet 

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.