@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

İşe Gitmeden Önce Dua Ediyorlar
İslam dininde kutsal sayılan, cennetten geldiğine inanılan ve Kabe'de yer alan Rukn-u Yemani taşının bir parçası Edirne'de...
Mekke'de bulnan Kabe-i Muazzamada bulunan ''Hacer-ül Esved'' taşının önceki köşesinde yer alan , peygamberimizin (sav) in zaman zaman sırtını dayadığı Rukn-u Yemani ( Yemen Köşesi) taşının bir parçası Edirne'de Müslümanların saygısı Türkiye'de bulunan 6 parçasından 1'i Edirne'deki Ulu Cami'de (Eski Cami - Camî-i Atik) yer alıyor.
Eski Cami'de yer alan parça, mihrabın sağ tarafında, mihrap ile minber arasında kalan kısımda bulunuyor.
Rivayete göre, caminin duvarına konulan bu taş, aşırı yağışlardan dolayı Kabe'nin onarımı sırasında Rukn-u Yemani denilen taşın parçalarından biri. 
Taşları ne şekilde muhaza edeceğini, nasıl yanyana koyacağını düşünürken uykuya dalan Kabe emiri,  rüyasında Hz. Muhammed'i (sav) görür. Hz. Muhammed, rüyasında emire Diyar-ı Rum'da bir cami olduğunu ve oraya göndermesi gerektiğini söyler. Bunun üzerine parça, o dönem Osmanlı'nın başkentiolan serhat şehir EDirne'ye gönderilir. Gelen taş, yapımı uzun süren ve iki padişah gören Edirne'deki Eski Cami'de mihrap ile minber arasındaki duvara konulur.  Parçanın caminin duvarına konulmasının ardından Eski Camii de kısa sürede tamamlanır. 
Bir başka rivayet de, Kabe'de hac veya umre görevini yerine getiren bir kişi Rükn-ü Yemani'den kopan bir parçayı cami inşası sırasında buraya getirmiş ve bu taş bugünkü yerine monte edilmiştir.
Sultan II. Murad Han’ın, Rükn-i Yemani’den bu parçayı kendi elleriyle buraya yerleştirdiğine inanılır. 
Bir diğer rivayete göre de, Yıldırım Beyazıt Dönemi’nde Osmanlılar Balkanlarda epey ilerlemiş hatta Niğbolu Kalesi alınmıştır. Bunun üzerine Abbasi Halifesi Yıldırım Beyazıt’a "Sultan’ unvanını verir ve de Rükn-i Yemani’deki kutsal taşın bir parçasını hediye olarak Edirne’ye göndertir. O günden beri taş Eski Cami’nin duvarında yer almaktadır.
Kabe’ye duyulan saygı üzerine ona da saygı gösterilir.
Edirne esnafı işlerine giderken sabah namazından sonra burada dua edip işlerine giderken, camiye ziyarete gelenler olsun, Kâbe’den getirilen Rükn-ü Yemani taşını görmek isteyen yerli yabancı turistler, de burada dua etmeden ayrılmıyorlar.

ESKİ CAMİ
Emir Sultan Çelebi tarafından 1403 yılında yapımına başlanan Eski Cami, Çelebi Sultan Mehmet zamanında 1414 yılında tamamlandı. 1749 yılında yangından, 1752 yılında da Edirne depreminden zarar gören ve Sultan I. Mahmud döneminde tamirat gören cami, Edirne’de Mimar Sinan tarafından yapılan Türk-İslam sanatının en önemli eserlerinden Selimiye Camisi’nin karşısında yer alıyor.

Derleme ve Foto : Erol Kara - 2024 - @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.