@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Yargı, Kiradaki Sınırlamanın Adil Olmadığına Hükmetti
Hakka, hakkaniyete ve hatta Anayasa'ya aykırı olan mesken kiralarında %25 oranı kadar zam yapma kanununa mahkemeden de muhalif karar çıktı.
Enflasyon oranının piyasaları alt üst etmesi, alım gücünün düşmesi, yasanın sadece mesken sahiplerini kapsaması tepkilere neden olurken, kira anlaşmazlıklarında arabulucularında devreye sokulmasıyla da çözüm bulunamazken Bölge Adliye Mahkemesinin verdiği karar ev sahiplerinin nefes almasına neden olacak.
Gerçek Gündem'in haberine göre, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 54. Hukuk Dairesi, konut kiralarında kira artış oranı üst sınırının yüzde 25 olarak uygulanmasının 'adil' olmadığına hükmetmiş.
Doğrusu da buydu. Ev sahipleriyle kiracıların birbirine düşman olmasına sebep olan Kira Kanununun mutlak şekilde düzeltilmesi için aslında yasa koyucuların harekete geçmesi gerekiyor.
Enflasyon ve kur kriziyle birlikte yurttaşın alım gücü düşerken AKP iktidarı tarafından son iki yıldır sürdürülen ve Temmuz 2024 yılında uzatılmadığı takdirde bitecek olan yüzde 25 sınırlamanın yargı ile de mantıklı ve adil olmamasının kararı adalet budur, dedirtti.
Mahkemenin özellikle kararında değindiği "emsal kiralar", "vergi ve amortisman giderlerindeki artışlar" "döviz kurlarındaki ani ve aşırı iniş ve çıkışlar" göz önüne alınmadan yapılan sınırlamanın "hakkaniyete uygun" olmadığının vurgulanmış olması önemli bir çıkış olarak kabul edildi.

@erolkaranet - 2023

İşte konu ile ilgili daha önce yaptığımız haberler
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.