@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Sahte Kestaneler Hipermarketlerde.. Köpürüyorsa..Soğuk kış aylarının en sevilen lezzetlerinden kestane.. Hele soba üzerinde pişirilen kestane yemenin  zevkine de doyum olmazdı. Olmazdı, diyoruz doğalgazlı hayattan sonra sobaları atanlar bu zevkten mahrum kalıyor.
Ülkemiz, kestane yönünde zengin olmasına rağmen üreticilerin şehirleşmesinden sonra tarlaya, bağa, bahçeye bakanlar da kalmadı. Kalanlar da piyasaya az bir ürün sürünce, arzı karşılamayan kestaneler haliyle uçan fiyatlarla tezgahlarda yerini alıyor. 

Bu Kestane Nasıl Kestane
Üç yüz, dört yüz liraya satılmaya başlayınca sevenleri sadece bakmakla yetinir oldu. Ne var ki, son 4-5 yıldır piyasaya giren bir kestane türü var ki daha fazla talep görür oldu.
Bu sezon marketlerde, hipermarketlerde ve çarşı pazarda 80 - 100 TL fiyatla satılan kestaneler vatandaşa önce bayram ettiriyor sonra hüsrana uğratıyor. Büyüklüğü ile göz kamaştıran ve fiyatı ile uygun olduğu düşünülen Çin kestanesini alanlar en çok soyulmamasından ve tadının olmamasından şikayetçi..
Damak tadı olanlar bunu daha iyi anlayabilir.
Ülkemiz kestanelerindeki o lezzet yoksa da acı da değil...
Acı olanlar at kestaneleridir. 
Her ne kadar satıcılar sattıkları ürünlere Aydın kestanesi, Nazilli kestanesi hatta Bursa kestanesi olarak  yöresel isimler verse de gerçek hiç öyle söylendiği gibi değil.. 
Bunlar resmen ithal..
Kökeni Çin, Japonya, Tayvan ve Kore...
Bu arada ülkemizde görülen Çin kestanelerinin öyle zehirleme konusunda bir zararı yok. Nedeni ise 1000 yıldır uzak doğu ülkelerinde yetiştirilen kestanelerin yöre halkınca tüketildiğini de belirtelim. (Kaynak)
Bu arada, bazı art niyetli, açgözlü satıcılar ülkemizde yetişen ya da ilaç yapımı için getirtilen Çin at kestanelerini ve ülkemiz at kestanelerini normal kestane gibi satabilirler.
Buna dikkat etmek lazım.
Halkımızın son yıllarda tanıştığı, finali hüsran olan bu kestaneleri alanlar pişirdikten sonra kimi acı kimi tatlı dese de tek sıkıntısı kabuklarının bir türlü soyulmaması. İster haşlayın isterseniz kebap yapın bu kestaneler bir türlü soyulmak bilmiyor. Bu arada pişirdiğinizde köpürüyorsa normal yenilebilir kestane almadığınızı belirtelim. Yenilebilir Çin kestanesi ayrı, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan Çin at kestanesi ayrı, hatırlatmak isteriz. 
Hatta, yenilir kestane gibi satılan ve ülkemizde yüzsüz satıcılar tarafından serbestçe satılan "Çin at kestanesi"nin ve ülkemizde yetişen "at kestanesi"nin" eskiden beri hayvan yemi olarak da kullanıldığını da ekleyelim.
Oysa, bilen bilir ki, at kestaneleri insan için zehirlidir. At kestaneleri yendiği takdirde karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve boğaz tahrişi yapabilir. Bir de at kestaneleri pişerken köpürür. 

Kestaneler Nasıl Ayırt Edilir
Yenebilir kestaneler, Uçları sivridir ve nişasta tadındadır. 
At kestanesi, genellikle daha büyük ve parlak kabuklu olup, süs bitkisi olarak yetiştirilir. At kestaneleri tamamen yuvarlaktır. Derimsi kabuğunun üzerinde soluk beyaz bir leke bulunur ve çok acıdır. Ancak tadına bakmak çok risklidir, Bu türün kestaneleri, tıbbi amaçlar dışında genellikle kullanılmaz ve insan tüketimi için uygun değildir

Çok Bilinen Kestane Türleri

  • Çalı kestanesi 
  • Japon kestanesi 
  • Amerika kestanesi 
  • Henry kestanesi 
  • Çin kestanesi 
  • Ozark kestanesi 
  • Doğu kestanesi 
  • Anadolu kestanesi
  • Seguin kestanesi 

 Erol Kara - 2023 @erolkaranet

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.