@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

MEB; Sınıf Anneliği Uugulamasına Son Verdi

Bir süre önce haber yaptığımız "Sınıf Anneleri Kimdir" başlıklı yazımızda müfredatta olmayan, yönetmelik ve kanunda yer almayan "sınıf anneliği" adlı yasal olmayan uygulamaya MEB'den karar çıktı. Bakanlıktan valiliklere gönderilen genelgeye göre, bundan böyle ders saatlerinde hiç bir veli sınıfa girerek müdahalede bulunmayacak, öğrencilere karışmayacak, öğretmenler hiç bir veliden yardım istemeyecek.
Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nden valiliklere gönderilen genelgede, Türkiye genelindeki okullarda "sınıf annesi" adı altında görevlendirilen velilere yönelik olarak, bu kişilerin sınıflarda çeşitli faaliyetlerde bulunarak velilerden aidat topladığı, ders araç-gereci temini için para talep ettiği ve zaman zaman derslere müdahil olduğu yönündeki şikayetlere dikkat çekildi..
MEB, bu uygulamanın mevzuatta yeri olmadığını vurgulayarak öğretmenlerin, okuldaki eğitim ve öğretim faaliyetlerini planlama ve uygulama konusundaki sorumluluğunu hatırlattı. Öğrenci sağlığı ve okul güvenliği konularındaki hükümlere atıfta bulunan Bakanlık, öğrenci görüntülerinin sosyal medya platformlarında paylaşılmasıyla ilgili kurallara da değindi.
Öğretmen dışındaki kişilerin eğitim ortamlarına müdahalesinin eğitimi olumsuz etkileyebileceğine dikkat çeken Bakanlık, valiliklere okullarda bu tür uygulamalara izin verilmemesi ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda çağrıda bulundu.

İşte o yazımız

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.