@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kapı Önüne Fiyatları Koymayana CezaResmi Gazete'de yayımlanan karar ile artık lokanta, restoran ve kafelerin giriş kapısında ve hizmet sunulan masaların üstünde tüketicilerin kolayca görüp okuyacağı şekilde fiyat listeleri yer alacak.
Ticaret Bakanlığı tüketicilerden gelen şikayetler üzerine Fiyat Etiketi Yönetmeliği'nde değişiklik yaptı. Tarife ve fiyat listelerine ilişkin belgeler lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinde giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde konulacak.
Yapılan düzenleme, tüketicilere daha şeffaf ve anlaşılır bir hizmet sunma amacını taşıyor. İşletmeler, müşterilere sundukları ürün ve hizmetlere ilişkin fiyatları, kapı önü ve masalarda kolaylıkla görebilecekleri şekilde sergilemekle yükümlü olacak.

Uygulama 1 0cak 2024 tarihinde başladı
Yeni uygulama, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Bu tarihten sonra işletmeler, belirlenen kurallara uygun bir şekilde fiyat etiketlerini asarak, tüketicilere açık ve şeffaf bir alışveriş deneyimi sunacak.
Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliği

19 Aralık 2023 SALI

Resmî Gazete

Sayı : 32404

YÖNETMELİK

Ticaret Bakanlığından:FİYAT ETİKETİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 28/6/2014 tarihli ve 29044 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Fiyat Etiketi Yönetmeliğinin 8 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Hizmetlerin özelliğine ve tüketiciye sunuluş biçimine göre, tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, levha, pano ve benzerleri, hizmetin sunulduğu işyerinde, ayrıca lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan işyerlerinde ise işyerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılır, takılır veya konulur.”

MADDE 2- Bu Yönetmelik 1/1/2024 tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

 

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.