@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

İstanbulda Bazı İlçelere Giriş Ücretli Olacak
İBB tarafından yayınlanan İstanbul Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı kapsamında, Tarihi Yarımada, Kadıköy, Beyoğlu gibi bazı ilçelerde ücretli yapılması planlanıyor
İstanbul Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı (SKUP), İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı. İstanbul’un nüfus olarak Avrupa’nın en büyük şehri olduğunu belirten İmamoğlu, “Dünyada insanların bir arada olmayı ve yaşamayı tercih ettiği şehirler arasında, en motive edici ve en önemli merkezlerden birisinden bahsediyoruz. Bu yönüyle İstanbullular, toplu taşımayı sadece ekonomik nedenlerle seçmiyor olacak. Bu önemli bir hedef. Hepimiz bireysel araç kullanımını azaltmanın artık vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu farkında olacağız. Yeni ulaşım araçlarının başta metro olmak üzere bisiklet ya da insanın yaya olarak kat etmesi gereken alanlarda, bireysel araç kullanımı noktasında ki ben onun adını tembellik diye tarifliyorum bundan vazgeçmesi yönünde cazibeli alanları sunmak ve insanlarımızı bu yönde teşvik etmek zorundayız” şeklinde konuştu.

Projenin süresi 30 ay
SKUP kapsamında, İBB’nin Avrupa Birliği finansmanıyla hayata geçireceği pilot projeler; İstanbul'u sürdürülebilir, eşitlikçi, ekonomik ve çevre dostu niteliklere kavuştururken, ulaşım alışkanlıklarıyla ilgili yeni bir kültürel dönüşüm başlatmayı amaçlıyor. 30 ay süreli projenin bütçesi, yaklaşık 5,55 milyon euro olup, yüzde 85’i AB Komisyonu, yüzde 15’i İBB tarafından karşılanacak.

Proje kapsamında yürütülecek faaliyetler

Söz konusu proje kapsamında yürütülecek faaliyetler ise özetle şöyle:
 • Otomobil kullanımını azaltmak amacıyla altyapıya ve talep yönetimine ilişkin uygulamalar.
 • Kent içi ulaşımda enerji verimliğini artırmak, ulaşımdan kaynaklı sera gazı emisyonlarını azaltmak ve kentsel hava kalitesini artırmak üzere merkezi alanlarda (Tarihi Yarımada, Kadıköy, Beyoğlu…) otomobil kullanımını caydırıcı önlemlerin geliştirilmesi.
 • Yaya trafiğinin yoğun olduğu alanlarda, otomobil kullanımını ve trafik hızını azaltıcı uygulamaların geliştirilmesi.
 • Toplu taşımada deniz ulaşımının payını artırmaya yönelik uygulamalar.
 • Kıyı ilçelerde iskelelere erişime yönelik pilot çalışmalar.
 • Deniz ulaşım ağını genişletmek üzere pilot çalışmalar.
 • Yürüme ve bisiklet gibi aktif ulaşım türlerini teşvik etmek üzere, yolların yeniden düzenlenmesi için küçük ölçekli uygulamalar.
 • Merkezi alanlardaki yayalaşmış alanlara yönelik politika önerilerinin detaylandırılması ve projelendirilmesi
 • Yaya akslarının birbirine bağlanabileceği koridorların oluşturulması ve projelendirilmesi.
 • Toplu taşımayı teşvik etmek üzere, dünyada yaygın olarak uygulanan ‘otobüs öncelikli şeritler’ ve sürdürülebilir ulaşım ve insan odaklı bir yaklaşım olan, ‘Sağlıklı Sokaklar’ oluşturmaya yönelik araştırmalar yürütülmesi, fizibilite çalışmalarının gerçekleştirilmesi, ayrıntılı tasarım ve uygulama dosyalarının hazırlanması.
 • Beklenen İstanbul depremi ve iklim değişikliği kaynaklı seller öncelikli olmak üzere, afetlere ve gelecekteki olası pandemilere dirençli kentsel ulaşımın tesisi için yol haritaları oluşturulması.
 • Tıkanıklık fiyatlandırması
Proje kapsamında, yoğun trafik nedeniyle artan hava kirliliği ve uzayan yolculuk süreleri ile baş etmek için tıkanıklık fiyatlandırması uygulanabileceği belirtiliyor. Bu kapsamda belirlenen kısıtlanmış bir alana girebilmek için kullanıcılardan ücret alınabilecek.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.