@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Hacca ve Umreye Gidecek Olan Diyabet Hastalarına Uyarı
Seyahat öncesinde karşılaşılabilecek bütün problem ve riskleri seyahat süresi ve gidilecek yöreye göre belirlemek üzere doktor, diyetisyen ve diyabet hemşiresi görüşmesi planlanmalıdır.
Şeker hastaları hac umre gibi seyahat esnasında bazı önlemler almalıdır. Bu konudaki öneriler şunlardır.
Lokantalara Giderken Alacağınız Önlemler:
Dışarıda yemek yerken diyet planına uymaya çalışınız. Yanınızda mutlaka meyve, kraker, glukoz tableti, glukagon iğnesi ve diğer ara öğünleri veya çantanızda yiyecek bir şeyler bulundurun. Gittiğiniz lokantalarda içeriğini bilmediğiniz yemekleri yemeyin
Kan şekeri düşüklüğü durumu için kesme şeker de yanınızda bulundurunuz. Şekeriniz aşırı düşerse Glukagon iğnesi yapabilirsiniz.
Yola çıkmadan önce bir ilk yardım çantası hazırlayın ve içine glukagon iğnesi, yara bandı, ağrı kesici ilaçlar, alerji ilaçları ve antibiyotk koyunuz. 
İnsülin, şırınga veya insülin kalemi veya diğer ilaçlarınızı uçakta yanınızda bulundurunuz, valize koymayınız. İnsülin için yanınızda buz kalıbı bulundurunuz. Çok sıcak varsa uçakta insülini buzdolabında bulundurunuz. Uçak bileti alırken şeker hastası olduğunuzu belirtin.
Arabistan'a seyahate doktorunuzdan İngilizce / mümkünse arapça yazılmış ve şeker hastası olduğunuzu belirten bir yazı ile gidin. Bazen gümrüklerde insülin ve şirıngalar problem olabilir.
Seyahat esnasında çok yürüyeceğinizden rahat bir ayakkabı giyiniz ve ayak bakımınıza dikkat ediniz
Gideceğiniz yerdeki hastane veya sağlık kuruluşlarının nerede olduğunu öğreniniz
Gideceğiniz yerde kalış süresine dikkat ederek yeteri kadar ilacı hatta biraz fazlasını yanınızda götürünüz

Uzun Uçak Seyahatinde Ne yapmalı
Uzun uçak seyahatlerinde insülin kullanan hastalar için bazen sıkıntı olabilir. Bu durumu doktorunuzla konuşun. Uçaktaki basınç değişimleri kaleminizin içindeki insülin kartuşunda hava kabarcıkları birikmesine yol açabilir. Bu durumla karşılaşmamak için enjeksiyondan hemen sonra kaleminizin ucuna taktığınız iğne ucunu çıkartın
Günde 3-5 enjeksiyon yapıyorsanız seyahatiniz sırasında her 4-5 saatte bir kısa etkili insülininizi kullanın. Gece NPH dozunuzu varacağınız yere vardıktan sonra vardığınız yerdeki saate göre yapmalısınız. Gideceğiniz yere vardıktan sonra insülin dozlarını oradaki zamana göre yapmalısınız. Uçuş sırasında her yemekten önce kan şekerinizi kontrol ediniz
Günde 2 kez insülin yapıyorsanız kısa veya uzun bir güne uyum sağlamak zor olabilir. Bu nedenle insülin kullanma şeklinizi sadece kristalize (kısa etkili) insülin kullanacak şekilde değiştirmek faydalı olur. Uçak seyahatinden 2-3 gün önce doktorunuzun kontrolü altında günde 4 kez insüline geçmek faydalıdır

Seyahate Çıkarken Yanınıza Almanız Gereken İlaç ve Gereçler Şunlardır:
Ayrı bir çantada (yanınızda olacak) ekstra insülin
Fazladan ikinci bir insülin kalemi veya insülin enjektörleri
Kan şekeri ölçüm cihazı ve stripleri
İdrarda keton ölçümü için stripler
Şeker hastası olduğunuzu gösterir bir kimlik
Glukoz tabletleri, meyva suyu….
Glukagon iğnesi
Derece (ateşiniz yükselirse)
Doktorunuzun telefon, fax, e-mail'i

Diyet
Hipoglisemi ataklarına karşı yanınızda şeker veya atıştırmalık yiyecek bulundurmalısınız. İnatçı kusmalar hipoglisemiye sebep olabileceğinden bunu önlemek için doktorunuzun önereceği bulantı kesici tabletler kullanabilirsiniz. Bazı ülkelerde bitki çaylarının şeker ilaveli olabileceğini unutmamalısınız. Sıcak iklimli yerlere seyahat ediyorsanız bol sıvı alarak terleme ile kaybettiğiniz sıvıyı yerine koymalısınız.
Sıcak yerlere seyahatleriniz için insülinlerinizin sıcakta bozulmasını önleyecek taşıma çantası ve buz kaseti veya termos
Bütün şeker hastaları bileklerine takılabilecek bir künye veya cüzdanında diyabetli kimlik kartı taşımalıdırlar. Bütün şeker hastaları kan şekerinin düşmekte olduğunu fark eder ancak , bazen herhangi bir belirti olmadan aniden şeker düşmesi gelişebilir. Böyle bir olasılık nedeniyle, diyabeti olan bütün hastalar, kendilerinin diyabetli olduğunu bildiren ve her zaman yanlarında bulunacak bir tanıtım kartı taşımalıdır.
Bayılmış veya konuşamayacak durumda olduğunuzda bu tanıtım kartı size yardıma koşan insanlara sorunun ne oluğunu anlatacak ve ihtiyaç duyduğunuz tedaviye daha çabuk kavuşmanızı sağlayacaktır.
Yanınızda taşıdığınız bu tanıtım kartında adınız, telefonunuz ,doktorunuzun telefon numarası ve bir yakınınızın telefon numarası yazılı olmalıdır
Ayrıca bu kartta acil durumda (hipoglisemi) yardım için yapılacaklar yazılı olabilir. 
Örneğin ;
Baygınsam ve hareketlerimde değişme görürseniz ve yutkunamıyorsam ağız yoluyla bir şey vermeye çalışmayınız.
Eğer yutabilecek durumda isem şeker yada tatlı bir içecek veriniz.
Eğer şekerli içecekten sonra kendime gelmezsem yakın bir hastaneye götürünüz

İnsülinin Muhafaza Edilmesi;
İnsülininizi serin tutması için muhafazalı bir taşıyıcı/çanta vb.içine koyunuz.
Havayolu ile seyahat ediyorsanız insülin saklama kabını el bagajında taşıyın, böylelikle kaybolmasını engellemiş olursunuz.
İnsülin, havaalanlarındaki x-ray cihazlarından etkilenmez
Araba ile seyahat ediyorsanız, insülini torpido gözünde ya da bagajda bırakmayın.
Sırt çantalarının dış ceplerine koymayın.
Seyahat sırasında yemek ve spor düzeniniz bozulabileceğinden kan şekerinizi normalden daha sık kontrol edin.

Seyahat aşıları
Gidilecek ülke için gerekli aşılarla ve tedbirlerle ilgili Seyahat Sağlığı Danışma Hattından(444 77 34) ve Seyahat Sağlığı Hekimlerinden bilgi alınmalıdır.Eğer aşı olmanıza engel bir durum yoksa gideceğiniz ülke ile ilgili tavsiye edilen aşılarınızı yaptırabilirsiniz.Diabet tedavisi sıtma tabletlerini almanıza engel değildir.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.