@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Hac ve Umre Artık Kolay Değil.. Özgürlükler Bitti..
2000 li yılların öncesinde Hac meşakkatti, umreye giden az sayıda vatandaşlarımız vardı. Meşakkatli de olsa özgürce Mekke ve Medine ziyaretlerini yapıyordu.
2000li yılların ilk 10 yılında hatta biraz daha iyimser olalım 2015'e kadar rahatlama görülmüş, hacıların yemek sorununa gelen çözüm, otel kalitesinde gelişme, daha fazla umrecinin gitmesi imkanların kolaylaşması memnun edici idi.
Ne oldu ise Pandemi denen salgınla başladı.
Önce yasaklanan hac ve umre, ardından birkaç ülkeye verilen izin bugün sözde teknolojik olarak çok kolay gibi görünen bir seyahat ancak zorlanan bir ibadete döndü.
Eskiden olduğu gibi Medine'de Ravza 'ya rahatça girilemez, Mekke'de Kabe'ye yaklaşılmaz oldu. Gayrimüslimlerin bile rahatça gezip tozduğu Medine ve Mekke'de Müslümanlar ibadet ederken adeta deveye hendek atlatmaya başladı. 
Suudi hükümeti, zulmü andıran bir kısıtlama , randevu sistemi ve sıkı denetimlerle müminlerin kutsal yerlere girip çıkmasını yokuşa sürmeye başladı.

Cennet Bahçesi Bir Kez
Öncelikle, Ravza-ı Mutaharra'ya girmek öyle her babayiğidin işi değil.
Çünkü, randevu almanız gerekecek. Bu randevuyu alamayan yandı. Cep telefonun indirilen uygulama ile randevu alabilen biri cennet bahçesi denilen ve hadisi şerif ile (Evimle minberimin arası cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir ve minberimin ayakları cennet üzerindedir) önemi belirtilen yerde 20 dakika içinde ibadeti yapıp, çıkıp gidebilecek.
Alamayanlar, "Medine'ye gittim, Ravza'ya giremedim" diyerek üzüntülerini yüreklerinde hissederek dönüş yapmış olacaklar.
Bu arada, firmalarla giden ve rehberi olanların biraz daha rahat nefes almasını sağlayacak bir uygulamadan söz edelim. Şirketiniz ya da kaldığınız otel yetkilileri sizin adınıza randevu alabilir. Bu randevuyu asla kaçırmamanız gerekiyor.

Bayanların Ravza Ziyareti
Bir kez daha uyaralım..
Medine'de cennet bahçesine randevulu sistemde ismi tek tek girilen hacı adaylarının ikinci bir ziyaretine izin verilmiyor. Her bir hacı adayı için yalnızca bir kez izin girilen sistemde, ikinci randevu otomatik olarak reddediliyor. Cennet bahçesine bir kez daha girmek isteyenler bu uygulama ile ikinci bir kez içeri girilmiyor. 
Bayanlar için 32.kapıdan girildiğinde sadece Mescidi Nebevi'de namaz kılma şansı olurken, randevulu olarak ziyaret etmek isteyen bayanlar 37 no'lu kapıdan içeriye alınmaktadır. 

Mekke'deki Uygulama
Gelelim Mekke'ye..
Mekke'de harem-i Şerif'in harem ya ni tavaf bölümü hariç her yerinde ibadet edebiliyorsunuz. Kadınların serbestçe girebildiği tavaf alanına ihramsız erkek alınmıyor. Bunun için aralarında Türkler'in bulunduğu bir çok umreci sadece ihramlarını giyerek sözde umre yapıyormuş gibi tavaf alanına girebiliyor. Ancak, üzerlerinde iç çamaşır veya giysi, çorap gibi eşyalar fark edildiğinde Suudi polisi bunları apar topar dışarıya çıkartıyor. 

Ramazan umre tavafı bir kez Kabe yanında..
Bununla birlikte geçen yıl olduğu gibi yoğıun bir talebi oaln Ramazan umresine katılacak olanlar Medine'de olduğu gibi Nusuk üzerinden randevu alarak tavaf alanına girebilecek. Geçen yıl Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Herkes mübarek Ramazan ayında bir defa umre yapma hakkına sahiptir. Tekrarına izin verilmeyecektir." ifadelerine yer verilmişti. 
Uygulamanın diğer insanların ibadetlerini huzur ve rahatlık içinde yapmalarına büyük katkı sağlayacağı belirtilen açıklamada, belirtilen süre zarfında umre yapamayan ziyaretçiler için Nusuk uygulamasında randevuların periyodik olarak güncellendiği, rezervasyon yapılamadığı takdirde daha sonra tekrar arama yapılabileceği aktarıldı. Ancak, Ramazan'da bir kişi sadece bir kez tavaf alanına girip ibadetini yapabilecek. Birden fazla umre yapmak isteyenler bir hakkını kullandıktan sonra tavaflarını Harem'in diğer katlarında yerine getirebilecek.

Suudi Geliri Artırmak İçin her Yola Başvuruyor
Ülkenin her tarafını gezme imkanı da tanıyan ve gayrimüslimler olmak üzere her vize isteyene kapılarını açan Suudi Arabistan'ın tek derdi, ülke gelirini artırmak oldu. Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın ekonomik reform planı, Umre ve Hac kapasitesini yılda 30 milyon hacıya çıkarmayı ve 2030 yılına kadar 13,32 milyar dolar (50 milyar riyal) gelir elde etmeyi amaçlıyor . 
Suudi Arabistan Perşembe günü yaptığı son vize reformlarında, Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) ülkelerinde ikamet edenlerin artık meslekleri ne olursa olsun Suudi turist vizesi alabileceklerini duyurdu.

Nusuk uygulaması nedir?
Hacı adayları ve umreciler için App Store ve Google Play’den ücretsiz indirilebilen daha önce Eatmarna olarak adlandırılan Nusuk, hem Hac hem de Umre planlamak ve eVisa başvurusu yapmaktan konaklama ve uçuş rezervasyonuna kadar tüm seyahati organize etmek için Krallığın resmi platformudur.

Son Söz
Suudi Arabistan'ın Müslüman olmayanlara verdiği Mekke / Medine izinleri ne yazık ki Müslümanlar için giderek zorlaşıyor. Kur'an-ı Kerim'de bildirilen şu sözler çok manidardır.
İnkâr edenler ile Allah’ın yolundan ve içinde, yerli, misafir bütün insanları eşit kıldığımız Mescid-i Haram’dan alıkoyanlar (azabı hak etmişlerdir.) Kim de orada zulmederek haktan sapmak isterse, biz ona elem dolu bir azaptan tattıracağız.” (Hac Süresi, 25)

Erol Kara - 2023 - @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.