@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Hac Öncesi Diyanete Öneri
Her yıl milyonlarca vatandaşımız hac kurasını merakla, heyecanla ve umutla bekliyor. Bu yıl olmadı bir daha diye diye her yıl bekleyenler olduğu gibi ilk kurada çıkıp gidenler de nasip denilerek yolcu ediliyor.
Tarifsiz duyguların coştuğu kura günlerinde umutların bir sonra ki yıla kaldığı gibi olup kuraya girmeden hacca gidenlerin haberleri de ister istemez kırık gönüllerin şikayet konusu oluyor. Bazı şirketlerin oyunları milyonlarca sıra bekleyen devletine ve yöneticilerine duyduğu tereddütsüz güven içinde sırasını beklerken, bu hayalle ömrünü tamamlarken kurasız hac ilanları da haliyle "neler oluyor" dedirtebiliyor. Bazı acenteler 10-15 bin dolar fazla verenleri hacca götürebiliyor.
Bilinen ve her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı'nca açıklanan Suudi Arabistan'ın kontenjan sayısı ülkemizde yetkili kurum olarak kendilerine verilirken kamuoyuna açıklanan rakamlardan daha fazla Türk vatandaşının hacca gittiği de bilinen bir gerçek.

Kura Dışı Türkler Hacca Nasıl Gidiyor.
Son yıllarda kurasız hac ilanlarının artması ile dikkatimizi çeken konu ile ilgili araştırmada, her ne kadar açıklamalar farklı ülkelere tanınan kontenjanlardan faydalanıldığı, hacı adaylarının o ülkelerin kontenjanından yararlandırılarak götürüldüğü söylense de mantıklı gelmediği aktaralım. Bu konu üzerinde edindiğimiz bir bilgi var ki "işte bu" dedirten cinsinden..
Bir turizm şirketinin çalışanı yaptığı açıklamada ülke içerisinde bir oyunun döndüğünü ortaya çıkarmaktadır. Turizmcinin anlattığı verdiği örnekte oyun şu şekilde oluyormuş.
"Örneğin 100 kişilik kontenjana sahip olan bir acente, kurada kazanmış hacı adayları ile iletişime geçerek listesini hazırlayıp, 100 kişilik hac vizesi için Diyanet’ten izin alıyor. Ardından hazırlıklar devam ederken, listesindeki kişilerden bir kısmının çeşitli sebeplerden dolayı vaz geçtiğini belirterek listeyi güncelliyor. Bu noktada gerekçeler; sağlık, vaz geçme ve gibi mazeretlere dayanıyor.
Minareyi çalmadan kılıfı hazırlayan o acenteler kazandıktan sonra vazgeçmeleri şartıyla, ön kayıt ücretlerini yatırarak kuraya soktukları bazı kişilerin haklarından da faydalanıyormuş.
İşte o kurnazlar, eksilen sayıyı yedekte bekleyen binlerce aday arasından bulmak yerine; hali yerinde olup vakti bulunmayan zenginlere pazarlamaya başlıyormuş.. Kuraya bile girmemiş bu kişilere, geç gidip erken gelinen, kâr marjı yüksek lüks hac paketleri, fahiş fiyatlarla satılıyormuş.. Rakamlar o kadar yükseliyor ki, Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu’nun tavan ücretini aştığı için paranın bir kısmı belgesiz olarak elden alınıyormuş.
Burada Diyanet'e düşen görevin, o yıl hacca giden kişilerin mutlak surette kendilerinin kurada belirlediği isimlerden olup olmadığını sıkı bir şekilde denetlemesi, bu oyunu kuranlara çok yüksek miktarda cezaların kesilmesini sağlaması ve birinci derece yakınlarının açtığı şirketlere dahi olsa da hiç bir zaman hac ve umre organizasyonunu yaptırmamasıdır.

Diğer Öneriler
  • Suudi Arabistan'da enflasyon olmamasına rağmen hac ve umre fiyatlarınızın piyasadaki diğer şirketlerden pahalı olduğunu, geçmiş yıllarda riyalle karşılaştırdığımızda giderek yükseldiğini biliyorsunuzdur. Amaç, kasayı doldurmak olmadığına inandığımızı kurumunuzun bu konuda daha duyarlı olması gerektiğini sanıyorum.
  • Öte yandan yıllardır (40 yılı geçti) hep aynı ziyaret yerlerinde sabit kalmanız, en azından Cirane ve Hubeydiye ziyaretlerini ( Cidde'de olabilir) listenize katmanız gerekmez mi ?
  • Yemeklerinizde şeker hastalarını düşünmediğinizi bilmelisiniz.
  • Kalp, epilepsi, diyabet gibi hastalıklara sahip olanlara grup – kafile sorumluluğunun verilmemesi gerekmez mi ?
  • 70 yaş üstü yaşlı umreciler için sağlık raporlarının istenilmesi, gerekirse yanında daha genç refakatçi getirtilmelerinin sağlanması ve buna mecbur edilmeleri
  • PTT'nin Medine'de yapılan kargo hizmeti Mekke'de de hacılara ve umrecilere verilmelidir.
  • Suudi Arabistan'da tek türk bankası Ziraat.. Cidde'de bulunan bankanın Medine ve Mekke'de kolay ulaşılır bir yere ( Diyanet hastaneleri binalarında olabilir)  ATM bulundurması sağlanması isabetli olacaktır.
Erol Kara - 2023 - @erolkaranet

2016 yılında yazdığımız Hac Dairesine öneriler yazımız için tıklayınız
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.