@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Devlet, Seçim ve Teşvik Göçleri İçin Önlem Almalıdır.
31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak olan Mahalli İdareler seçimlerinde vatandaşlar sandığa gidecek. Yapılan oylamalarda Belediye Başkanı, Belediye encümeni, il genel meclisi üyeleri ve mahalle muhtarları seçilecek. 
Köylerde ya da köyden mahalleye çevrilmiş yerlerde ise vatandaşlar sadece İl Genel Meclis üyesi, ilçe belediye başkan ve meclis üyesi seçecek. Şehirde yaşayan ve baba topraklarıyla ilişkisini kesmeyen, kesmek istemeyen ya da nüfusu yeterli olmadığı zaman kayıttan kalkacak olan beldelerinin kalabilmesi için hemşerilerine destek amaçlı olmak için ya da köylerinin daha fazla devlet desteği ve kamu hizmeti alması için nüfusu çok göstermek amacıyla adreslerini taşımaktadır. 
Oy verdikten sonra tekrar eski adreslerine dönen ve yılın büyük bir kısmını şehirde yaşayan bu insanlar, uzun süre yaşadıkları şehirdeki yerlerin haklarına da halkına da ihanet etmektedirler.
Her mahalli seçim döneminde şehirlerden köylere yapılan ve adı vatandaşlar arasında "seçim göçü" ya da "sahte göç" olarak isimlendirilen geçici adres değiştirme oyunlarına karşı devletin müdahale etmesi gerektiği bildirildi.
Her yerel seçim öncesinde olduğu gibi Mart 2024 yılında yapılacak olan mahalli idareler seçimi öncesinde köylerine hizmet getirilmesi ya da köy iken mahalle olması, mahalle ise ilçe olmak kaygısıyla senenin sadece bir kaç ayında memleketlerinde yaşayanların, yaşamasa da "hatırı var, baba toprağı" diyerek adreslerini taşıyanlar bu yıl da harekete geçmeye başladı.
Şehir merkezlerinde oturmalarına rağmen özellikle yerel seçimler öncesinde köylerine nüfuslarını aldırarak köylerinin muhtarlık seçiminde oy kullanmak isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden ya da nüfus memurlarının kapısını çalarak adreslerini aldırmaya başladı. başladı.
Köylerde seçim öncesi muhtar adayları arasında rekabet başlarken, bazı muhtar adayları seçimin galibi olabilmek adına şehirlerde oturan tanıdıklarına da ulaşarak, köye dönmelerini ve destek vermeleri için çağrıda bulunuyor.

Devletten Teşvik Almak İçin Adres Değiştirenler De Var
Şehirde oturup, şehrin nimetlerinden faydalanan artık şehirleşmiş bir hayatın içinde düzenini kuranlar sadece seçim zamanı değil, zaman zaman devletin dağıttığı hayvancılık, tarım faaliyetleri vs yardımları da alabilmek için muhtarlarla yaptıkları anlaşmalar ile sanki köyde oturuyormuş, köyde yaşıyormuş bu tür faaliyetleri yapıyorlarmış gibi müracaatlarda da bulunmaktadır. Teşviklerden faydalandıktan sonra bir sonra dağıtılacak imkanlara kadar da ne köylerine uğruyorlar, ne de bu tür faaliyetlerde bulunuyor. Hem devleti aldatan hem sütü bitmemiş yetim hakkını talan etmeye çalışan bu insanların "hayvan öldü", "ekin bitmedi", "sel götürdü" "yangın aldı" gibi bahanelerin arkasına sığınarak hak etmedikleri paralarla şehirde farklı yatırımlara yönlenebilmektedirler.

Devlet Yaptırım Getirmeli
Seçim göçleri ve teşvikten yararlanmak amacıyla zırt pırt adres deriştirenler için devletin kesin bir çözüme gitmesi gerektiği, yıllarca yapılan bu suiistimal hallerin sona erdirilmesi için cezai ve adli işlemlerin getirmesinin şart olduğu şehir uzmanlarınca belirtiliyor.

Erol Kara - 2023 - @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.