@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Danimarkada Kutsal Kitapların Yakılması Yasaklandı
Danimarka parlamentosu, Kuran ve diğer dini metinlerin yakılmasını yasaklayan yasayı kabul etti
Danimarka parlamentosunda, ülkede herhangi bir kutsal metne saygısızlık etmeyi yasa dışı kılan yeni bir yasa kabul edildi.
Son zamanlarda bir avuç İslam karşıtı eylemcinin halka açık olarak Kur'an'a yaptığı saygısızlıkların öfkeli gösterilere yol açmasının ardından, ülkede herhangi bir kutsal metne saygısızlık etmeyi yasa dışı kılan yeni bir yasa, Perşembe günü Danimarka parlamentosunda kabul edildi. 
Adalet Bakanı Peter Hummelgaard yaptığı açıklamada, "Danimarka ve Danimarkalıların güvenliğini korumalıyız. Bu nedenle, uzun süredir gördüğümüz sistematik saygısızlıklara karşı artık daha iyi koruma almamız önemli. " dedi. 
Folketing veya parlamento, sekiz milletvekilinin yokluğuyla yasayı 94'e karşı 77 oyla kabul etti. Yeni yasa, "dini bir topluluk için önemli dini öneme sahip bir yazıyı veya bu şekilde görünen bir nesneyi, kamuya açık olarak veya daha geniş bir çevreye yaymak amacıyla uygunsuz şekilde ele almayı" suç olarak tanımlayacak. “Küçük bir kısmı” saygısızlık içeren, ancak daha büyük bir sanatsal üretimin parçası olan sanat eserleri yasağın kapsamına girmiyor.
Yalnızca bu yıl aktivistler, Müslüman ülkelerin büyükelçilikleri, ibadethaneler önünde ve göçmen mahallelerinde Kuran'ın yakılması da dahil olmak üzere 500'den fazla protesto düzenledi.
Danimarka defalarca saygısızlıklardan uzak durdu ancak ifade özgürlüğünün Danimarka toplumundaki en önemli değerlerden biri olduğunda ısrar etti. Hükümet, "dini eleştiriye yer verilmesi" gerektiğini ve 2017'de yürürlükten kaldırılan küfür maddesini yeniden uygulamaya koyma planının olmadığını söyledi.
Danimarka'nın ikinci büyük şehri Aarhus'ta camisi olan imanlı Oussama Elsaadi, BT gazetesine bunun "tüm Müslümanlara güzel bir mesaj" olduğunu söyledi.
BT'ye göre "Kur'an-ı Kerim'in yakılması başkalarına hakarettir" dedi. "Kendinizi istediğiniz gibi ifade edebilirsiniz ama başkalarının hayatlarını mahvedecek şekilde değil."
2006 yılında Danimarka'da bir gazetenin Muhammed Peygamber'in 12 karikatürünü yayınlamasının ardından Danimarka, Müslüman dünyasında yaygın öfkenin odağındaydı; bunlardan biri türban olarak bomba takıyordu. Müslümanlar peygamberin resimlerini saygısızlık ve putperestliği teşvik edici olarak görüyorlar. Görüntüler, dünya çapındaki Müslümanların Danimarka karşıtı şiddetli protestolarına dönüştü.
Yeni yasayı ihlal edenler para cezası veya iki yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. Kararın yürürlüğe girmesinden önce, Danimarka'nın sözde hükümdarı Kraliçe Margrethe'nin resmi olarak imzalaması gerekiyor. Bunun bu ayın sonlarında gerçekleşmesi bekleniyor.
İsveç haber ajansı TT'nin yazdığına göre, bir dizi Kur'an yakımına ve kutsal kitapların imha edilmesini içeren protesto gösterileri düzenleme taleplerine tanık olan komşu İsveç'te, polis yönetmeliğinin gözden geçirilip geçirilmeyeceğine hükümet tarafından atanan bir soruşturma karar verecek.
TT, İsveç polisinin, kutsal kitaba saygısızlığın da yer aldığı halka açık bir toplantı için yapılan başvuruyu incelerken, ülkenin güvenliğine yönelik tehditleri tartabilmesi gerektiğini ve bunun gelecek yıl 1 Temmuz'a kadar tamamlanmasının planlandığını söyledi.
İsveç'te Kuran'ın veya diğer dini metinlerin yakılmasını veya bunlara saygısızlık edilmesini özel olarak yasaklayan bir yasa yoktur. Birçok Batılı ülkede olduğu gibi İsveç'te de küfürle ilgili herhangi bir yasa bulunmuyor.
Temel ilkelerin çatışması, İsveç'in NATO'ya katılma arzusunu karmaşık hale getirdi; Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra aciliyet kazanan ancak mevcut tüm üyelerin onayına ihtiyaç duyan bir genişleme. Türkiye, Stockholm'deki Türk karşıtı ve İslam karşıtı protestolar da dahil olmak üzere gerekçelerle İsveç'in katılımını geçen yıldan bu yana engelliyor.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.