@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Bu Camide İmama Oda Yok
İlgi büyük.. Cemaati eksik olmuyor.
Kendisi küçük olsa da kapladığı alan bir mahalle kurulacak kadar büyük.
Bir yanda mescit (cami) bir yanda Merkezefendi hazretlerinin türbesi, büyükçe bir haziresi ve irice bir kuyu ile kocaman bir alana sahip, bir tarafı cenazelerin kalkması için musalla taşı ile kapalı bir alan..
Küçük bir ilçenin miting alanı gibi kocaman bir avlu.


Burası, İstanbul Zeytinburnu ilçesindeki Merkez Efendi Cami.
Zeytinburnu ilçesi Merkez Efendi Mahallesinde camiye adını veren Allah dostlarından Şeyh Musa Muslihiddin (Merkez) Efendi'nin adını taşıyan camide gariplikler var.
Garipliklerin farkında olanlar Vakıfların yada Belediyenin korkusuna ses çıkartamıyor.
Mesela bir süre önce yazdığımız halıdaki rahatsız edici resimler..
Kısa bir süre önce dile getirdiğimiz camiye serili halılardaki resimler bir taraftan bakınca kral başı, bir taraftan bakınca da aslan başını andırmaktadır.
Cemaat rahatsız demiştik.
Tın ...

Caminin avlusuna konulan ve kısa süre önce de camla kapatılan avludaki cenaze törenin yapıldığı alanda yaz kış cuma günleri yada bayram sabahları cemaat toplanıyor. Aradan iki tırın yanan geçebildiği kadar uzak mesafede bulunan bu yerde bazı insanlar sözde cami imamına uyduklarına kanaat getirerek burada ibadet ediyorlar. Ne cemaati görebiliyorlar ne imamı.. Oysa bir cemaate uymak için ya imamı göreceksin ya da imamı göreni ve de en önemlisi aradan bir araç  geçecek kadar mesafe olmaması gerekir. Burada namaz kılanlar için ayrı bir imam gerekli.. Bu uyarıya da kulak veren yok.
Tın .. Tın..
Gelelim en önemli meselemize.. Yazımızın konusuna.

Bu mahfil kıs süre önce camekanla kapatıldı

Merkezefendi cami içerisinde bulunan müezzin mahfili hangi akla hizmet ise camekanla kapatılmış. Kapatılan camekan nedeniyle müezzinin cemaatle olduğu gibi imamla bağlantısı da kesilmiş durumda.. Bu bölümden imamın hareketlerini göremiyor.
Müezzin mahfilin kapatılmasından memnun. Uygun olup olmadığına ilahiyatçılar karar versin. 
Müezzin mahfilini camekanla kapatanlar ne yazık ki cami imamına oda tahsis etmiyor. İmamın odası yok. İmam efendi odası olmayan bir camide ne yapacağını şaşırmış, durumda.
Görüntülerde cami alanını görüyorsunuz.  Böylesine büyük bir alanın bir kenarında cami imamına bir yer ayrılmaması sizce de garip değil mi ?
Bizden dile getirmesi..
Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğüne, Zeytinburnu Belediyesine İstanbul Müftülüğüne ve Zeytinburnu ilçe Müftülüğüne duyurulur

Erol Kara - 2023 - @erolkaranet

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.