@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Turist Vizesi İle Hacca Gitmeyi Düşünenler
Suudi Arabistan, 17 Ekim 2023 tarihi itibarıyla turizm amaçlı elektronik vize (e-vize) verilen ülkeler grubuna Türkiye'yi de dahil etti. Yeni düzenleme çerçevesinde umuma mahsus ve resmi pasaport hamilleri, turistik amaçlı (turizm, iş, umre, aile ziyareti) e-vize başvurusunu kolay bir şekilde internet üzerinden yaparak, vizelerini almaktadır. Hac kotası için sınırlı sayıya sahip ülkemizde, milyonlarca kişi hac sırası beklerken bazı kişilerin "365 günde 90 gün" kalışlı "tek girişli" veya "çoklu girişli" vize alma imkanını kullanarak hacca gitme imkanı doğduğu fikrine kapıldığı görülmektedir. Oysa Suudi Arabistan devleti, turist vizesi ile hacca gitmenin asla mümkün olmayacağını açıkladı.
"E-vize Hac dönemini kapsamamaktadır. Hac döneminde e-vize ile turistik ziyaretler yalnızca Kutsal Mekanlar dışındaki şehirlere yapılabilecektir." denilen açıklamada, Suudi turist vizesi ile Arabistan'ın her yeri gezilebileceği gibi, isteyenlerin umre yapabileceği vurgulandı.

Seyahat Sigortası Şart
Vize başvurusunun tüm süreci başvuru sahiplerinin yaklaşık 15 dakikasını alacağı belirtilen açıklamada, umre gerçekleştirmek için seyahat edecek kişilerin kapsamlı bir seyahat sigortası yaptırmaları tavsiye ediliyor.

Şevvalde Giderim, Hacca Kadar Saklanırım
Bazı kimselrin şevval ayı içeirisnd eturist vizesiyle Mekke'ye giderek hacca kadar saklanma düşüncesiile hacca kalabileceklerinin kendileri için sadece zarar olacağını söyleyen Suudi Hac yetkilileri, "Bizler kendi vatandaşlarımıza dahi kota uygularken, böyle bir şeyi yabancılara tanıyacağımızı kim iddia edebilir. Her yerde sıkı denetimlerimiz olacaktır. Bu kişiler yakalandıklarında ya sınır dışı edilir veya Haremeyn dışında farklı yerlerde gezmelerine izin verilir, denildi.

@erolkaranet - 2023
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.