@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kira Sözleşmesini Hazır Almayın, Bir Bilenle Hazırlayın..
Kira sözleşmesi kiracı ile ev sahibi arasında yapılan ve taraflar için imzalandığı andan itibaren bağlayıcı hüküm ve sonuçlar doğuran bir sözleşmedir. Kesinlikle dikkatli olarak hazırlanması gereken sözleşmelerin kırtasiyelerden alınıp, boş yerleri doldurulup imza altına alınması fayda yerine zarar getirebilir. Kime zarar getirir. Her iki tarafa, yani kiralayana da kiracıya da ..
Sözleşmeleri hazırlarken olabilecek tüm ihtimalleri düşünerek hazırlamalısınız. Hazırlayamıyorsanız bir bilen bulun.
Kim bu bilen..
Bir noter, bir avukat, bir dost vs..
Sözleşmeye yazılan her kelime bir tarafı bağlar, bir tarafa fayda bir tarafa zarar verebilir.
Kırtasiyelerden alınan sözleşmeler mahkemelere delil olarak sunulduğunda bazı haklarınızın dikkate alınmayacağını da bilmelisiniz.
Mesela, kiranın her yıl belirli oranda artacak şekilde belirlemezseniz kiracı istediği oranda zam yapabilir. Ona fırsat vermiş olabilirsiniz. Oran belirler ve bu imza altına alınmışsa, yasanın belirlediği orandan daha fazla olmayacak şekilde zam yapma hakkına sahip olabilirsiniz..
Kiracı bu orana itiraz edemez. 
Ödemek zorundadır.
Ödemezse kiracıyı çıkartmanız mümkün olur.
Kiralananın tesliminden sonra kiracı, kira bedelini veya ilgili masrafları ödemediği takdirde, kiraya veren, yazılı bir bildirimle belirli bir süre tanıyarak, bu süre zarfında ödeme yapmaması halinde sözleşmenin feshedileceğini bildirebilir.
Feshetme tarihi , yazılı olarak bildirdiğiniz tarihte sonraki en az 10 gün (en fazla ne kadar isterseniz) için geçerlidir.
Noterden ihtarname gönderebileceğiniz gibi direk İcra Müdürlüğüne giderek kiracıya ödemediği kira bedellerini ve diğer giderleri yazarak (hatta faiziyle ) talep edeceği başvurusuyla ‘ihtarlı ödeme emri’ gönderebilir.
Bu hızlı ve pratik bir yöntemdir, çünkü ihtar ve icra işlemleri aynı anda gerçekleşir.
Kiracı, 7 gün içinde itiraz etmez ve 30 gün içinde ödeme yapmazsa, mal sahibi İcra Mahkemesi’ne başvurarak tahliye talebinde bulunabilir.
"Vaktim var, mahkemeye vereceğim" derseniz çektiğiniz ihtarlar sonrası dava açabilirsiniz.
Bu size zaman kaybı, kiracıya da zaman kazandırır.
Kiracıyı çıkartmak için bir çok yol vardır ve bunlar kanunlarla belirlenmiş, hatta yüksek mahkeme içtihatlarında da yol gösterici kararlara rastlanmaktadır.
Bu yazımızda esas olan kira sözleşmesinin mutlaka elden hazırlanması, hazır alınmaması gerektiğinde bir avukattan yardım alınarak hazırlanması düşünülmelidir.
Verdiğimiz örnekte, kirasını aksatan ya da yazılı oranda zam yapmayan kiracının çıkartılması konusunda da değinmiş olduk.

Erol Kara - 2023 - @erolkaranet 


Yazımız devam edecektir. Sitemizdeki diğer yazılara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.