@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Hacca Götürüyoruz Diyen Her Firmaya GüvenmeyinYaklaşık 4 milyar liralık büyüklüğe ulaşan hac ve umre sektörü kayıt dışılığı da beraberinde büyütüyor. Ne kadar denetim yapılırsa yapılsın kayıt dışılıktan şikayetçi olan seyahat firmaları hac ya da umreye gidecek olanları "her firmaya ya da her önünüze gelene güvenmeyin" uyarısında bulunuyor.

Ülkemizden kutsal topraklara hac ve umre için gidenlerin yaptığı harcama 900 milyon euro yaklaşık 2,8 milyar liraya ulaşıyor. Sektörün bu büyüklüğü pastadan pay kapmak isteyenlerin de iştahını kabartıyor. Vatandaşın dini vecibesini yerine getirmek için Diyanet’in bilgisi ve Türkiye Seyahat Acentaları’nın (TÜRSAB) denetimi dahilindeki firmalar son birkaç yılda yoğunlaşan korsan organizasyonlardan  rahatsızlıklarını belirtmekten kaçınmıyorlar.

HANGİ FİRMALAR YETKİLİ 

Sektör temsilcileri “Hacca ya da umreye götürüyoruz diyen her firmaya güvenmeyin” çağrısında bulunarak vatandaşları uyarıyor. Vatandaşların anlaşma yapmadan evvel  turizm firmalarını iyi araştırması gerektiğini kaydeden yetkililer, mağduriyetin artmaması için  Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı firmalarının seçilmesini öneriyor. Yetkililer, “Yetkisi olmadığı halde vatandaşları umreye götürmek vaadiyle ortaya çıkan firmalarda önemli bir artış var. Sektör temsilcileri ve özellikle dini vecibelerini yerine getirmek isteyenler bu noktada uyanık olmalı” tavsiyesinde bulunuyorlar. 

Firma yetkilileri "Hac ve Umreciler doğal olarak en uygun fiyat arayışını giriyor ve  cezbedici promosyon yapan firmalarla karşılaştıklarında mağduriyete de kapı aralamış oluyorlar. Yetkisi olmayan firmalar, yetkisi olanlardan vize alarak devreye giriyor. Alt acentelerin sıkı takibe alınması lazım. Doğan zararı üst acente karşılıyor ama cezai müeyyide artırılmalı. 2024 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Yurtiçinde 219 kadar firmaya aktif  taşıma görevi veriyor. TÜRSAB’a bu noktada takip görevi düşüyor. Parayı toplayıp kepengi indirenlerin bulunması, merdivenaltı firmaların cezalandırılması için bir an önce harekete geçilmelidir." demektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2024 yılında hac organizasyonu düzenleme yetkisi verdiği acentelerin isim adres ve telefon numaraları için buraya tıklayınız

@erolkaranet / 2023


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.