@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Gusül Almayanların En Kirli Yerleri
Bir Müslümanın olmazsa olmazı gusletmektir. Guslü bilmeyen birinin Müslüman olduğundan şüphe edilir. Hal böyle olunca, bir Müslümanın tüm vücudu neden temiz olmasın. Gusül farz olduğu gibi haftada en az bir kere gusletmek sünnettir. Gusule mecbur bırakan bir hal olmazsa bile, gerekmese de bile bir insan mutlaka gusül abdestini almalıdır.
Bunları biliyoruz. 
Guslün farzının üç şarttan ibaret olduğunu da biliyoruz. Bu üç şarttan birisi eksik olursa gusül abdestinin geçerli olmayacağını da biliyoruz. 
Mazmaza, Ağıza su alıp genize kadar çalkalamak. (gargara )
İstinşak, buruna su çekerek yıkamak... 
Cem-i Beden, Bütün bedeni tepeden dibe yıkamak... Hani derler ya, vücutta iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde yıkanmak. 
Müslüman olmayanlar her ne kadar yıkanmadan söz etse de, bu tür bir detaylı yıkamadan uzak kalabilmektedir. Bilhassa farklı dinlere mensup olanların vücut temizliğinde genellikle, ağız ve burunları, göbekleri, edep yerleri, saç ve sakallarında biriken kirlerin de söz konusu olmaktadır.
Bu nedenle genellikle batı medyasında sağlıkla ilgili yazılarda  sık sık bu konuda makaleler yaparak "vücudun en kirli yerleri" diye yayınlar yapılmaktadır.
Ne yazık ki,, İçimizde yaşayan bir çok insanın da batılar gibi olduklarını söylememiz yanlış olmaz.
Bunun yanında bir Müslüman guslederken suyun saç, sakal, bıyık ve kaş diplerine ulaştırılacağını bilir.  Göbek çukuru ve kulak içlerinin yıkanması gerektiğini bilir. Küpe deliklerine suyun ulaştırılması gerektiğini bilir. Parmaktaki, alyans ya da yüzük altına suyun girmesini sağlar. Banyodan önce uzamış tırnakların keser. Tırnak aralarına suyun gitmesini sağlar Diş aralarındaki yemek kırıntılarını çıkartır, dişlerini fırçalar çıkarılır. Bir nevi vücuda suyun değmesine engel olabilecek olabilecek ne varsa bunları yıkar. Böylece tabiri caizse, iğne ucu kadar yer kalmayacak şekilde yıkanır. Bir Müslümanın temizliği böyledir
Oysa, İslam dışı yaşayanlar bu tür bir temizlikten bihaber olduğu için sık sık "vücudun en kirli yerleri" başlığı altında haberleri okumaya da muhatap olur.

İşte batı medyasında sıkça yer alan vücudun en kirli yerli uyarları
Yüz Yüzünüz her zaman her türlü kire maruz kalıyor, bu yüzden onu bu listeye alıyoruz. Kulaklar, gözler ve burun kir biriktirir. 
Ağız  Ağız insan vücudunun en kirli yerlerinden biridir. Ortalama bir insanın ağzında 700 milyondan fazla farklı bakteri türü yaşamaktadır. Bu bakteriler, özellikle tükettiğiniz şeker ve nişastalı karbonhidratlı yiyeceklerle beslenir. Çoğu insan ağız kokusu çıkmaya başladığında ağızlarının kirli olduğunu düşünür. Bu bir dereceye kadar doğrudur ancak ağız kokusunun yediden fazla nedeni olduğundan, ağız kokusu olmadan da ağzınız kirlenebilir. Ağızda yaşayabilen milyonlarca farklı bakteri türünün keşfedildiği bir araştırma sayesinde ağız, insan vücudunun en kirli kısımları arasında yer alıyor. 
Kulaklar Kulak içi temizliğinden değil kulak arkasının temizliğinden bahsediyoruz. Duş alırken kulağın arkası fark edilmez, bu da orada bulunan yağ bezlerinin kulak cildinizi nemli tutmak için sebum salgılaması nedeniyle kir birikmesine neden olur. Bu yağlı sebum, her gün suyla temizlenmediğinde kokuya başlayacak kir ve bakterileri çeker. Kulak içi temizliği söz konusu olduğunda kulak kirini pamuklu çubukla temizlememek gerekir çünkü kulak yaralanmalarına neden olabilir
Sırt Duşta sırtınız ıslanıyor olabilir ama sandığınız gibi tamamen temiz olmayabilir. Sırt, ihmal edilen vücut kısımlarından biri ve vücudun en geniş bölgelerinden biridir. Yani yatakta sırtınızı dinlendirirken sırtınızdaki gözeneklerin ve bezlerin tıkanması çok kolaydır. Bu nedenle sırtınızı iyice temizlememek sırt sivilcelerine yol açabilir. 
Göbek deliği Çoğu insan duş alırken göbek deliğini gözden kaçırır. Göbek deliği, iyi temizlenmezse kolaylıkla vücudun en kirli kısmı haline gelir; çünkü bazı insanlar göbek deliğini vücudun diğer bölgelerine gösterdiği özeni nadiren gösterir. Göbek deliği, zamanla biriken ölü deri, saç, ter ve vücut losyonunu birikerek kahverengimsi bir çamur oluşturabilir.  Bakteriler çoğalmaya başladığında kötü kokuya ve cilt enfeksiyonuna yol açar. Banyo yaparken göbek deliğinin bir bez yardımıyla temizlenmesi önerilir. 
Kafa derisi Saç derinizi her gün yıkıyor musunuz? Aksi takdirde bakterilerin ve vücut akarlarının besleyebileceği ölü deri hücrelerinin sayısında bir artış olabilir. Saçınızı ve saç derinizi yıkamak kuru, kaşıntılı ve pul pul cildi önleyebilir. Ayrıca başınıza daha fazla mikrop ve kir çeken kepek oluşumunu da önler
Ellerinizi doğru şekilde yıkamamak, gün boyunca birçok şeye dokunduğunuz için sizi hasta edecektir. Yapılan bir araştırmaya göre insanların yüzde 95'i ellerini nasıl düzgün yıkayacağını bilmiyor Ellerinizi en az 20 saniye boyunca temizlemek gerekiyor. 
Ayaklar ve Ayak Parmakları Ayak parmaklarınızı ve ayaklarınızı ponza taşıyla temizlemek ve ovmak çok önemlidir, çünkü burası kirin kolayca oluştuğu alanlardan biridir. Tinea pedis, ayak mantarına neden olan ve ayak parmaklarınızın arasında veya arkasında gelişen bir mantar türüdür. Bu nedenle ayak parmaklarınızın arasını sabun ve suyla yıkayıp temizleyin ve ayaklarınızı mümkün olduğunca kuru tutun. 
Tırnaklar Daha büyük tırnaklara sahip kişiler genellikle tırnaklarının altında siyah kirin biriktiğini fark edeceklerdir. Hapşırırken, herhangi bir şeyi temizlerken veya parmaklarınızla başka şeyler yaparken, kir ve toz kolayca sıkışıp kalır ve dışkı bakterileri kolayca çoğalıp çoğalabilir. İnsanlar gün içinde pek çok şeye dokunur ve kirlerin çoğu tırnakların altında toplanır ve bu nedenle tırnakların kısa tutulması tavsiye edilir. 
Popo, vücudun ekstra bakıma ihtiyaç duyan başka bir kısmıdır. Sürekli popomuzun üzerinde oturduğumuz için popo derisi çok fazla strese maruz kalıyor. Popoda terleme çok yaygındır ve bölge temizlenmezse sivilcelere yol açabilir. Ölü cilt hücreleri de kuru cilde neden olabilir. Bu nedenle poponuzu temizlemeniz ve nemlendirmeniz çok önemlidir. 
Kadın vajinası, ölü deriyi yiyen bakterilerle kendi kendini temizleyen bir organdır ve aynı zamanda istenmeyen bakterileri öldüren bir madde üretir (bu, iç çamaşırında o bölgede sıklıkla görülen solmayı açıklar). Ancak organın bile temizlenmesi gerektiğine dikkat etmek önemlidir. 
Kasıkta kıvrımlar ve kırışıklıklar vardır ve o bölgede terleme çok yaygındır. Bu, cinsel organlarınızın derisinin çevresinde bakterilerin gelişmesine yol açar. Bu nedenle aşırı terlemeyi önlemek için kasık bölgesinin etkili bir şekilde temizlenmesi önemlidir. İlk etapta terlemeyi önlemek için bol pamuklu iç çamaşırları giyin. 
Sünnet derisi Sünnetsiz erkeklerin sünnet derisi smegma olarak bilinen ve pek de hoş olmayan bir kokuya sahip olan kir yığınını toplayabilir. 
Koltukaltı Aşırı terleme koltuk altlarının kokmasına neden olur. Ayrıca koltuk altlarınızı tıraş etmemek koltuk altı kıllarınızın nemi tutması ve bakterileri çekmesi nedeniyle koltuk altlarınızın kirli görünmesine neden olur ve bu da koltuk altınızın kokmasına neden olur Koltuk altlarının kokmasını, sabun ve suyla yıkayarak ya da cildi tahriş etmeyecek iyi bir deodorant kullanarak önleyebilirsiniz.
Anüs Çoğu kişi için rektal bölge, çok sayıda bakteri içeren dışkı maddesiyle olan ilişkisi nedeniyle kolayca en kirli bölge olarak kabul edilir. Ancak iyi silinirse bölge kolaylıkla vücudun en temiz bölgelerinden biri haline gelir. 
Önkol Ulusal İnsan Genomu Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, en yüksek bakteri konsantrasyonunun (banyodan sonra) önkolda (dirsek ve bilek arası) olduğunu buldu. Bilim insanları, önkolda 44'ten fazla bakteri türünün yaşadığını ve insanlar vücudun bu bölümünü nadiren iyice yıkadıkları sürece orada uzun süre kalabileceklerini söyledi. 

Derleme @erolkaranet - 2023

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.