@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Diyanet, Din İşleri Yüksek Kuruluna Atamalar Yapıldı4 Kasım 2023 tarihli atama kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kararnameye göre, Diyanet İşleri Başkanlığı Din işleri Yüksek Kurulu Üyeliğine, Prof. Dr. Halit ÇALIŞ ve Nurettin Muhtar ACAR atanmıştır

Kaynak : Resmi Gazete - 2023 - @erolkaranet

Prof. Dr. Halit Çalış Kimdir?
İslam Hukuku alanında uzman bir akademisyen ve yazar.

15.05.1973’te Ordu-Ulubey’de doğdu. Ordu İmam Hatip Lisesi (1988) ve Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden (1993) mezun oldu. Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı'nda araştırma görevlisi olarak akademik hayata başladı (1993-1996). Bir yıl süreyle (1999) Ürdün Üniversitesinde dil eğitimi aldı ve sahasıyla ilgili araştırmalarda bulundu. 2001'de doktor, 2005'te doçent, 2011'de profesör oldu. 2013 yılında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi dekanlığına atanan Çalış, 2019 yılında bu görevinden istifa etmiştir. 

En son olarak Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde İslam Hukuku öğretim üyesi olarak görev aldı. 

İslam Hukukunda Özel Mülkiyet ve Sınırlamaları, İslam'da Kolaylaştırma İlkesi-Azimet Ruhsat İlişkisi, İslam Hukukunda Ehliyet Teorisi, Dinî-Fıkhî Açıdan Komşuluk Hukuku, Günümüz Fıkıh Problemleri, İslam Hukuku El Kitabı, İslam Hukukuna Giriş gibi müstakil ve müşterek eserleri yanında, hakemli dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

***

Nurettin Muhtar ACAR Kimdir ?

1965 Erzincan Çayırlı doğumlu Nurettin Muhtar Acar, Aslen Trabzonludur. İlköğrenimini Bursa Süleyman Çelebi İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini de Bursa İmam-Hatip Lisesi’nde tamamladı. 1984 yılında Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne girdi ve 1989 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Diyanet İşleri Başkanlığı’na müezzin-kayyım olarak atandı ve Bursa Merkez Muradiye Camii’nde göreve başladı. 1991 yılında askerlik görevini Balıkesir Çayırhisar’da yaptı. 1997 yılında Haseki Eğitim Merkezi’nden başarıyla mezun oldu ve aynı merkeze asistan olarak seçildi. 2008 yılında ise Haseki Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne atandı.

Nurettin Muhtar Acar, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Bilim Dalı’nda “Sigara Hakkında İki Yazma Risale” adlı teziyle yüksek lisans yaptı. Ayrıca, İngilizce ve Arapça bilmektedir. Evli ve beş çocuk babasıdır.

Nurettin Muhtar Acar, Haseki Eğitim Merkezi Müdürlüğü görevini 2015 yılına kadar sürdürdü. Bu merkezde, din görevlilerine yönelik mesleki ihtisas eğitimi verdi. Fıkıh grubu derslerine girdi ve dinî konularda seminerler, konferanslar ve paneller düzenledi. Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çeşitli yayınlarında makaleler, kitap tanıtımları ve eleştiriler yazdı. 2015 yılında Haseki Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nden ayrılan Acar, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda farklı görevler üstlendi. 2023 yılında ise Din İşleri Yüksek Kurulu üyeliğine seçildi.

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.