@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Avukatlardan Sonra Dişçilerde AyaklandıDaha fazla hukuk fakültesinin açılmasını istemeyen, avukat olmak için şartları ağırlaştırmaya çalışan Barolardan sonra şimdi de Dişçiler daha fazla Diş Fakültesi açılmasının önüne geçilmesini istedi. Diş Hekimleri Günü dolayısıyla açıklama yapan TDB Genel Başkanı Ahmet Tarık İşmen, "Yeni diş hekimliği fakültesi açılmamalıdır. derken Genel Sekreter Emel Eroğlu'da  "Diş hekimleri daha fazla sayıda ve daha yaygın şekilde kamuda istihdam edilmelidir" önerisinde bulundu.

‘Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Diş hekimliği Günü’ dolayısıyla, Ankara’da TDB Genel Merkezinde MYK üyeleri tarafından bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantının açılışını yapan TDB Genel Başkanı A.Tarık İşmen, mesleğin ve meslektaşlarının artan sorunlarına değindi. Diş hekimlerinin 8 Ana başlıktan oluşan ’Taleplerinin’, Sağlık Bakanlığa iletildiğini ve siyasi parti temsilcileri ile paylaşıldığını ifade etti.

Bu taleplerini sosyal medya sayfası Change.org'dan da paylaşan dişhekimleri adına toplantıda konuşmasını sürdüren Başkan İşmen, son 10 yılda ülke gerçeklerine aykırı bir şekilde kamu kaynaklarının ve insan gücünün siyasi popülizme heba edildiğini ifade ederek isim vermeden hükümeti eleştirdi. Kontrolsüzce açılan diş hekimliği fakülteleri yüzünden mesleğin ciddi bir itibarsızlaşma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten İşmen,  Sağlık Bakanlığının Aile Diş hekimliği pilot uygulamasını diş hekimlerinin bir hijyenist olarak değil, diş hekimliği mesleğini uygulayacak şekilde konumlandırılmalarının zorunluluğunu vurguladı.

TDB Genel Sekreteri Emel Eroğlu Uzer de halkın % 90’nına varan oranlarda çürük ve diş eti hastalıklarının mevcut olduğuna değindi. Eroğlu, şunları kaydetti: "Bir başka sıkıntı ise diş hekiminin yanında başka bir diş hekiminin çalışamamasıdır. Bir diş hekimi, mesleğini muayenehanesinde sunarken bir başka meslektaşını yanında çalıştıramamaktadır. Oysa ülkemizde ağız ve diş sağlığı hizmeti sunan 22 bin 245 özel sağlık kuruluşunun 15 bin 270'i muayenehanededir. Bu muayenehanelerin en az üçte birinde bir diş hekiminin çalışmaya başlaması 5 binden fazla diş hekiminin istihdam edilmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra diş hekimleri daha fazla sayıda ve daha yaygın şekilde kamuda istihdam edilmelidir."

Eylül ayında kampanya sitesi olan change.org web sitesinde seslerini duyurmak için 8 ayrı konuda destek bekleyen Türk Diş hekimleri Birliğinin talepleri şöyle;


@erolkaranet - 22.11.2023

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.