@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Zeyrek Piri Mehmet Paşa Cami Ne Zaman Yapıldı 

Piri Mehmet Paşa Camii, Kanlı Medrese Mescidi, Piri Paşa Medresesi Mescidi, Soğuk Kuyu Cami.. 
Her bir ismin arkasında farklı bir hikaye olsa da, bu isimler 100 yıl önce kaybolan ve 2013 yılında kalıntılarına erişilen bir camiye it. 
İstanbul ili Fatih ilçesi Cibali mahallesinde Osmanlı döneminde inşa edilen cami Fatih Belediyesinin restorasyon çalışmaları yaptığı ancak bir türlü ziyarete açılamayan, ara ara filmcilere platform olan  Zeyrek Sarnıcı'nın üzerindedir. 
100 yıl kayıp olan bu tek minareli ve tek şerefeli cami yerinde yüzlerce yıl bir ahşap konak ve yanında bir kaç irili ufaklı ahşap ve ve bir küçük mezar yerinden ibaret bir alan vardı. 
Bir zamanlar insanların yanından "destur" diyerek geçtiği, bakmaya bilhassa gece yanından geçmeye çekindiği mezarlık bugün Şeyh Mehmet Emin Tokadi Hazretleri ile talebesi Mustakimzade Süleyman Efendi'nin kabrinin bulunduğu alan olup, ziyaretçileri her geçen gün artmaktadır.
Cami, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman'a Sadrıazamlık yapmış olan Karamani Piri Mehmet Paşa (H.940/M.1553) tarafından 1543 yılında yaptırılmış,1942 yılında da bakımsızlıktan yıkılmıştır.
Caminin altında kâfiri kâgir mermer somaki direkler üzerine inşa edilmiş sarnıç bulunduğundan dolayı "Soğuk Kuyu Camii" adını almıştır.
Cemaleddin İshak Karamani'nin müridleri için zaviye olarak yapıldığı ve onlardan sonra da medreseye çevrildiği de bildirilmektedir. 
Bizans döneminde yapılan Unkapanı’ndaki Zeyrek Sarnıcı’nın 2007 yılında başlayan restorasyon çalışmaları sırasında sarnıcın üzerinde kalıntılarına rastlanan ve 1543 yılında yapılan Piri Mehmed Paşa Camii, 2013 yılında mihrabı, minberi, kürsüsü, kadınlar mahfili ve tavanı ahşap, çatısı kiremitle örtülü olarak yeniden yapılıp ibadete açılmıştır. Osmanlı tarzındaki minaresi ise tek şerefelidir.
Caminin tekrar yapımı aşamasında bir çok engellemelerle karşılaştığını belirten zamanın Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir "Cami yerinin proje öncesinde sıkıntılı bir yerdi. 2007 yılında Piri Mehmet Paşa Camii'nin projelerine başladık. Ancak 2012 yılının Haziran ayında bitti. Çünkü 3 defa Anıtlar Kurulu'ndan ret yedik. Adeta iğneyle kuyu kazar gibi projenin gerçekleşmesi için olağanüstü gayret gösterildi" şeklinde açıklama yapmıştır.

@erolkaranet / 2023


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.