@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Yargıyı Karıştıran Zamda Şok GelişmeAnayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay üyelerine 15 bin lira zam getiren yasayı iptal etti. İptal işlemi 6 ay sonra yürürlüğe girecek.
AKP’nin sunduğu ve Mart ayında kabul edilen Yargıtay ve Danıştay üyelerine 15 bin lira zam getiren yasayı, Ankara 25. İdare Mahkemesi, Anayasa’da belirtilen hukuk devleti, yargı bağımsızlığı ve eşitlik ilkeleri ile çalışma barışının sağlanması kuralına aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşımıştı. Başvuruyu değerlendiren AYM düzenlemeyi iptal etti.

Ne Olmuştu.
AKP’nin sunduğu teklifin yasalaşmasının ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hukuk Hizmetleri Başkanı Hakim Albay Mehmet Yüzbaşıoğlu, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Maliye Daire Başkanlığına başvurarak, maaşının Yargıtay ve Danıştay üyeleri için belirlenen ek gösterge ve ek tazminat oranı üzerinden hesaplanarak ödenmesini talep etti. Ancak Bakanlık Maliye Daire Başkanlığı bu talebi reddetti.
Bunun üzerine Yüzbaşıoğlu, avukatı aracılığıyla Bakanlığın bu işleminin iptali istemiyle MSB aleyhine dava açtı. Davaya bakan Ankara 25. İdare Mahkemesi de söz konusu düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğuna karar vererek başvuruda bulundu.
Başvuruda, mahkemelerin bağımsızlığının, genellikle hâkimlerin bağımsızlığı kavramı ile eş anlamlı kullanıldığı ve birinin diğerinin nedeni ve doğal sonucu olarak anlaşıldığına vurgu yapılarak, "Yargının bağımsızlığı konusunda düzenlemeler yapılırken, hâkimlerin yargı içi ve dışı her türlü etki ve kuşkudan uzak karar vermeleri koşullarının hazırlanması kadar, tarafların ve toplumun yargıya olan güveninin sağlanmasına da özen gösterilmelidir. Hâkimler, hâkimliğin gerektirdiği her türlü yüksek nitelikleri taşısalar bile kamu vicdanında tarafsızlıkları ve bağımsızlıkları konusunda kuşku uyandıracak düzenlemelerden kaçınılmalıdır” denierek yasanın iptali için AYM’ye başvurdu.
Ulusal basında yer alan bilgilere göre, gerekçeli kararı daha sonra açıklayacak olan Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu söz konusu başvuruyu ele aldı. Yapılan müzakereler sonucunda, düzenlemenin oy çokluğuyla iptal edildiği belirtildi. Ancak; iptal edilen düzenleme 6 ay sonra yürürlüğe girecek. Bu süre zarfında yüksek yargı üyeleri ise zamlı maaşlarını almaya devam edecek. 6 aylık süre zarfında Meclis’te yeni bir yasal düzenleme yapılmazsa yüksek yargı üyeleri zam öncesi maaşlarını almaya başlayacak.

Kaynak : Uluısal Medya / Ajanslar - 2023 / @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.