@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Yapı Denetim Firmalarına Meslekten Men Cezası Verildi
İnşaatları denetleme görevini yerine getirmeyen onlarca yapı denetim firması ve çalışanları yeni iş alamayacak.
Yapı denetim firmaları bakanlık tarafından sıkı takibe alınırken çok sayıda firma ve yapı denetim elemanı hakkında meslekten men cezası yayımladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü çok sayıda yapı denetim şirketine iş almaktan men cezası verdi. Karar Resmi Gazete'nin 14.10.2023 tarihli sayısında yayımlandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yaptığı denetimlerde görevini yerine getirmeyen onlarca yapı denetim firmasına, şirket sahibi ve çalışanlarına "yeni iş almaktan men cezası" uyguladı. 
Yapılardaki denetimsizliğin önüne geçilebilmesi için 2001'de çıkarılan Yapı Denetimi Hakkında Kanun ile vatandaşlara ait yapıların denetim işi, "Yapı Denetim Kuruluşları"na verildi.
Bu kapsamda yapı denetim kuruluşları, belediyelerin ruhsat onayı ile başlayan süreçte yapı sahibi ile sözleşmesi olan müteahhidin yaptığı inşaatlarda proje kontrolü yapıyor. Yapı denetim kuruluşlarında görevli denetçi mühendis ve mimarlar, saha denetimlerinde temel kazısından itibaren tüm imalat adımlarını da takip ediyor.
Yapı denetim kuruluşunun yaptığı tüm işlemler, inşaata başlama ruhsatı verilmesi, inşaatın yapım aşaması ve inşaat tamamlandığında "yapı kullanma izni" verilmesi süreçleri, belediyenin takibi ve onayı ile yürütülerek sonuçlandırılıyor.
Yapı denetim kuruluşlarının sahada görev yapıp yapmadıkları da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince denetleniyor. 
Bu incelemeler sırasında bir yapıda projesine uygun olmayan bir imalat yapıldığı ve yapı denetim kuruluşunun bunu belediyeye bildirmediği tespit edildiğinde, yapı denetim kuruluşunun bir yıla kadar elindeki tüm işleri bırakması ve faaliyetini durdurması cezası uygulanıyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca Resmi Gazete'nin 06.10.2023 tarihli sayısında yayımlanan kararları doğrultusunda bir çok şehirde faaliyet gösteren ve 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanunun 2. maddesinin 4.fıkrasının (a) bendinde öngörülen esaslara göre yapıları denetlemediği anlaşılan yapı denetim kuruluşuna, bir yıl süresince faaliyet durdurma cezası uygulandı. Üç kez aynı cezayı alan firmalar meslekten men ediliyor.
2015 yılında Yapı Denetimi Hakkında Kanun'da yapılan düzenleme ile bir yapının inşaat aşamasında veya yapının kullanım izni alındıktan sonra taşıyıcı sistemini (kolonlarını) etkileyen aykırılıkların belirlenmesi halinde görevini tam yapmayan yapı denetim kuruluşlarına bir yıl boyunca yeni iş alamama cezası uygulanıyor.
Düzenleme ile aykırılıkların taşıyıcı sistemi etkilememesi halinde ise idari para cezası veriliyor.
Bu uygulama ile "yeni iş almaktan men cezası" uygulanan firmalara ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayınız

Kaynak : Resmi Gazete - @erolkaranet#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.