@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Varis Çorabına Mesh Yapılır mı ?
Varis çoraplarına mesh edilir mi ?

Soru - Eşim altı aylık hamiledir, ancak hamilelikten dolayı her iki ayağında varis hastalığı meydana gelmiştir. Doktor, esnek tıbbi çorapların giyinmesini talep etti, ancak çoraplar şeffaf olup vücut gözükmektedir. Doktor bu çorapların gün boyunca giyilmesini istedi. Çoraplar pantolon gibi uzun yukarıya doğru giyiliyor. Bu durumda nasıl abdest alınması gerekir? Çoraplara mesh etmek yeterli mi? Mesh yeterli ise mesh olayı nasıl olmalı?

Cevap - Bismillahirrahmanirrahim

Alimlerin genel görüşüne göre şeffaf çoraplara mesh etmek yasaktır. Caiz olan mesh kalın çoraplaradır.
Şayet söz konusu çorap, şeffaf olup altındaki cildi gösteriyorsa tercihli görüşe göre bu çoraba mesh etmek caiz olmadığıdır.
Şayet hasta, bu çoraba ihtiyaç duyar ve giydikten sonra çıkarması çok zorsa; bu çorabı giymeden önce abdest alır çorabı giyer ve bu çorap üstünde başka kalın bir çorap giyer. Abdest almak istediğinde üsteki çoraba mesh eder, böylece çorabı çıkarıncaya kadar veya mesh suresi bitinceye kadar uygulama devam eder.
Şayet bu mümkün değilse tıbbi çorabı çıkarmak ona zarar veriyor veya hastalığın geç iyileşmesine neden oluyorsa bunun hükmü sargının hükmüdür.
Şayet eşiniz çorabı gece çıkaracaksa sabah namazı için abdest alacaktır. Abdest aldıktan sonra bu tıbbi çorabı giyer daha sonra üstüne kalın bir çorap daha giyer böylece mesh hükmü alttaki çorap için değil üsteki çorap için geçerli olur. 
Gece olduğunda her iki çorabı çıkarır, sabah namazı için abdest alacağı zaman aynı uygulamayı gerçekleştirir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu varis çorabına mesh yapılabilir mi, diye soran bir vatandaşın sorusuna "abdest alırken ayağa giyilen deri ve benzeri sert ve dayanıklı maddelerden yapılan mestler üzerine mesh etmenin, Resûlullah’ın (s.a.s.) sünnetiyle sabit olduğu"nu belirttikten sonra Hanefi mezhebince tercih edilen görüşe göre, şu şartları taşıyan çoraplar üzerine mesh etmek caizdir" diyerek mesh yapılacak olan çorabın dayanıklı, sağlam ve kalın olması,Suyu emmemesini, içini göstermeyecek kadar kalın olması gerekir." diyerek çorap üzerine meshin sakıncalarını dile getirmektedir.

En iyisini Allah bilir.

@erolkaranet / 2023
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.