@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

"İrşad Ederken, Anlamıyorlar, Dinlemiyorlar Diyemezsiniz"Sinop Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Mevlid-i Nebi, Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan konferansta konuşan Sinop Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Muzaffer Barlak, adeta bir yara haline gelen "din görevlisinde üslup" sorununa neşter vururcasına "Bizler, irşat vazifesini yerine getirirken ‘Anlamıyorlar. Dinlemiyorlar’ diye kenara çekilmeyeceğiz" dedi.

Sinop’ta Mevlid-i Nebi, Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında Doç. Dr. Muzaffer Barlak’ın sunumuyla “Peygamberimiz, İman ve İstikamet “konulu konferans gerçekleştirildi.
Sinop Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen konferans Sinop İl Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Yusuf Sözen’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. 
Konferansın açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Mustafa Düzgüney “İman ve İstikamet hususunda müminler için en güzel örnek hiç şüphesiz Peygamber Efendimizdir. Cenabı Hak, inanç, ibadet ve ahlakta istikametin yolunu göstermek için rahmetinin bir tecellisi olarak onu insanlığa rehber seçmiş; sırat-ı müstakimin ve güzel ahlakın gerektirdiği davranışları onun şahsında insanlığa öğretmiştir.” dedi
Din görevlilerinin Haftasını kutlayarak söze başlayan Sinop Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Şakir Taşdemir de “Efendimiz (s.a.s)' in bir hadisinde belirtildiği üzere insan, önce iman etmeli, sonra dosdoğru olmalı. Ancak doğru olmak için de doğru yerde durmalı. Kimin izinde gittiğini bilmeli. Biz müminler, Yüce Allah’ın son kitabı Kur’an’ın ve son peygamberi Hz. Muhammed(s.a.s)'in izinden gidiyoruz. Rabbim cümlemizi sıratı müstakimden ayırmasın.” dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “Peygamberimiz, İman ve İstikamet “konulu sinevizyonun akabinden “insanların Kur’an-ı ve Peygamberimizi daha iyi anlamaları için Kur’an ve sünnet ışığında güzel bir dil ve üslup geliştireceğiz” diyen Sinop Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Muzaffer Barlak Peygamber Efendimizin hayatından ve sosyal hayattan kesitler anlatarak şunları belirtti. “ İrşat vazifesini yerine getirirken en büyük rehberin Peygamber (sas) dir. Peygamber Efendimiz’in dil ve üslubu bizim için en güzel örnektir. Bizler, irşat vazifesini yerine getirirken ‘Anlamıyorlar. Dinlemiyorlar’ diye kenara çekilmeyeceğiz. Tam aksine insanların Kur’an-ı ve Peygamberimizi daha iyi anlamaları için Kur’an ve sünnet ışığında güzel bir dil ve üslup geliştireceğiz. Zira insanlara iman ve istikamet üzere yaşamayı öğütlemek, Kur’ani bir dil ve Peygamberi bir üslupla mümkündür.” şeklinde konuştu.
Konferans bitiminde, İl Müftüsü Mustafa Düzgüney tarafından Doç. Dr. Muzaffer Barlak’a Sinop’a özgü kotra hediye edildi. Sinop İl Müftülüğünden emekli olan din görevlilerine protokol üyeleri tarafından teşekkür belgesi ve sivil toplum kuruluşu tarafından plaket takdim edildi.

Kaynak : Sinop Müftülüğü - @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.