@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Türk Adaleti, Yargı Ağını Dünyaya Açıyor
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Türk devletleri arasında adli işbirliğini daha ileri seviyeye taşımak için Türk yargı ağını kurmayı hedefliyouz" dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı Başsavcılar 2. Şurası’nda konuşan Bakan Tunç, Türkiye'de uluslararası adli yardımlaşma sürecini yönetme görevinin Adalet Bakanlığında olduğunu, Bakanlığın adli işbirliğinin hukuki zemine kavuşturulmasına önemli katkılar sunduğunu aktardı.
Suçla mücadelede uluslararası adli yardımın önemine değinen Adalet Bakanı Tunç, şunları kaydetti:
"Terör ve terörizmin finansmanı, silah, insan ve uyuşturucu ticareti, göçmen kaçakçılığı, para aklama ve siber suçlar gibi sınır aşan suçların geniş yelpazedeki çeşitliliği ve karmaşıklığı, devletlerin bu suçlarla münferiden mücadele etmelerini zorlaştırıyor. Bu tablo içinde, yabancılık unsuru taşıyan her türlü suç ve suçlulukla etkin biçimde mücadele, devletlerin kendi imkan ve kabiliyetlerini aşan boyutlar kazanmıştır. Bu nedenle terör ve organize suçlarla mücadelede uluslararası adli işbirliği, çok daha fazla önem kazanmıştır. Türkiye olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da adli işbirliği konusunda uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerimizi yerine getirmekte kararlıyız."
Bakan Tunç, Türkiye'de uluslararası adli yardımlaşma sürecini yönetme görevinin Adalet Bakanlığında olduğunu, Bakanlığın adli işbirliğinin hukuki zemine kavuşturulmasına önemli katkılar sunduğunu aktardı.
Bakanlık olarak gelecekte de uluslararası anlamda ikili ilişkileri adli yardım boyutuyla geliştirecek adımlar atmaya devam edeceklerini anlatan Tunç, "Ülkeler arasındaki adli işbirliği gerek hukuki konularda gerekse cezai konularda akdedilmiş anlaşmalar vasıtasıyla sürdürülmektedir. Söz konusu anlaşmalar, teşkilatımıza üye dost ve kardeş ülkelerimizle birlikteliğimizin bir tezahürü olması nedeniyle ayrıca anlamlıdır" dedi.
Bakan Tunç, Türk devletleri arasında adli işbirliğini daha ileri seviyeye taşımak için Türk Yargı Ağını kurmayı hedeflediklerini sözlerine ekleyerek şunları söyledi
Türk devletleri arasındaki işbirliğinin artması bu coğrafyada yaşanan sorunların, sıkıntıların aşılmasında önemli bir adım olacaktır. Atılacak ortak adımlar sadece Türk dünyası için değil bütün bir bölgemiz hatta dünyamız için de önemli fırsatlar oluşturacaktır. Türk devletleri arasındaki bu birlik ve beraberliğin dünya barışı için de önemli bir imkan oluşturacağına inanıyorum."

Kaynak : Adalet Bakanlığı / 2023 / @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.