@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Sosyal Medyada Tavsiye Edilen Dualara Dikkat
Bismillahirrahmanirrahim

هُوَ اللّٰهُ الْخَالِقُ الْبَارِئُ الْمُصَوِّرُ لَهُ الْاَسْمَٓاءُ الْحُسْنٰىۜ يُسَبِّحُ لَهُ مَا فِي السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِۚ وَهُوَ الْعَز۪يزُ الْحَك۪يمُ (Haşr 24)

Huva(A)llâhu-lḣâliku-lbâri-u-lmusavvir(u)(s) lehu-l-esmâu-lhusnâ(c) yusebbihu lehu mâ fî-ssemâvâti vel-ard(i)(s) vehuve-l’azîzu-lhakîm(u)

O, yaratan, yoktan var eden, şekil veren Allah’tır. Güzel isimler O’nundur. Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nu tesbih eder. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

*****
Bismillahirrahmanirrahim

وَلِلّٰهِ الْاَسْمَٓاءُ الْحُسْنٰى فَادْعُوهُ بِهَاۖ وَذَرُوا الَّذ۪ينَ يُلْحِدُونَ ف۪ٓي اَسْمَٓائِه۪ۜ سَيُجْزَوْنَ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ (Araf 180)

Veli(A)llâhi-l-esmâu-lhusnâ fed’ûhu bihâ(s) veżerû-lleżîne yulhidûne fî esmâ-ih(i)(c) seyuczevne mâ kânû ya’melûn(e)

En güzel isimler Allah’ındır; bu güzel isimlerle O’na dua edin, O’nun isimleri hakkında doğru inançtan sapanları kendi başlarına bırakın. Onlar yaptıklarının cezasını çekecekler!

**********
Değerli Müslümanlar
Az önce dile getirdiğimiz Kur'an-ı Kerim'deki iki ayeti kerimeden ilk okuduğumuz Haşr süresi 24.ayeti sonradan okuduğumuz ise Araf süresi 180. ayeti kerimelerdir. Bildiğiniz gibi en güzel isimler Allah-u Teala'ya aittir. Bu isimlerin her biri kudreti sonsuz olan Allah'ın özelliklerini, vasıflarını taşır. Bunlar gerek Kur'an-ı Kerim ile bir kısmı peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa salli aleyhi ve sellem efendimizin bildirmesiyle bize kadar intikal etmiştir.
Allah -Subhanehu ve Teâlâ-`nın celâline ve kemaline delalet eden bu isimlerin fazileti de ayrı ayrıdır. Ve rabbimiz celle celaluhu kullarının dua ederken bu isimlerle kullarının dua etmesini istemiştir. Peygamberimiz de ümmetine dualarımızda Esma-ul Hüsna'ya yer vermemizi istemiştir.
Bir çok dini kaynaklarda, fıkıh kitaplarında, iman esaslı kitaplarda Müslümanların dar zamanlarında olsun geniş zamanlarında olsun bu isimlerle Allah'tan talepte bulunulması sık sık yer almıştır.
Müslümanlar, istediği talepleri bu isimlerle Allah`a tevessül ederek isteyebilirse dualarının daha etkili olduğu da kaynaklarda yer almaktadır.

Aziz Müslümanlar
Daha düne kadar çocuğuna isim verirken hassas davranan necip Türk milleti çocuklarına Allah-u Teala'nın bildirdiği faziletli isimlerinden verirken genellikle kulu anlamındaki Abdül kelimesini eklerken bu gün bundan vazgeçildiğinin, sanki çocuğun o vasfı varmış gibi sadece Rahman, Hamit, Hafız, Mecid, Aziz, Mümin, Celal şeklinde hitap etmektedir.. Oysa, Allah'ın hangi ismini kullanırsak kullanalım tazim gerekirken şimdi bu saygıyı umursamaz olduk. Mesela Abdülcelal demeden Celal dememiz, Abdurrahman demden Rahman diyerek, sadece kökünü kullanmadan direk Allah'ın isimleriyle hitap etmeye başladık
Bu yanlıştan kurtulmamız lazımdır.
Bununla birlikte sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte her konuda fikir sahibi olanların hemen hemen her şeyi paylaştığı, hayanın, edebin unutulduğu, terk edildiği sayfalarda şimdi bilen bilmeyen kopyala yapıştırmayla, oradan buradan edindiği doğru yanlış bilgilerle sadece bir tık fazla kazanacak diye yaptığı bazı paylaşımlara da değinmek istiyoruz.

Değerli Müslümanlar
Her ne kadar Allah'ın isimleriyle dua etmemiz bize bildirilmişse de, bir şekilde istismar edilerek "şu kadar say şu sıkıntın gitsin", "şu kadar say yerle bir olsun", "şu kadar say, suya dök, dereye dök, kapıya dök" gibi ifadelerle "servet sahibi ol", "hastalıktan kurtul" "arasını aç" "düşmanını rezil et" "sana itaat etmesini sağla" " kölen olur" "okulunu geçer" gibi paylaşımları görmekteyiz.
Bunu, din konusunda bilgisi olan da olmayan da yapıyor. Ve bir çok insanımız da kayıtsız şartsız uyguluyor.
Bu tür yönlendirmelerle tehlikeli bir yolculuğa çıkıyoruz. Allah'ın ayetleriyle, Allah'ın isimleriyle oyun insanı helak eder. Az önce okuduğum ayeti kerimde buyurduğu gibi "O’nun isimleri hakkında doğru inançtan sapanları kendi başlarına bırakın. Onlar yaptıklarının cezasını çekecekler!" uyarısı üzerine düşünmek lazımdır. 
Allah'ın ayetleri ve ismi ile abdestsiz, namazsız, inanan inanmayan, dinden çıkan, dindar olan insanların Allah'ın isimleriyle çıkış yolu araması, saygı çerçevesi dışına çıkması, kötü amaçlara alet etmesi insanı kendi sonunu hazırlar.
Doğru olan Allah'ın isimleriyle dua etmektir, dua etmektir ama bu bir başka Müslümanın zararına olursa yapan kişiyi helake sürükler. Maazallah kişinin kendisine de döner. Bir başkasının kötülüğünü isterken o kötülük gelir kendisini bulur.

Kıymetli Müslümanlar
Allah'ın ayetleri ne mezarda okunmak için, ne büyü ve sihir yapmak için indirilmemiştir. Hatta, bazı cemaat müritleri bu isimleri kendi mollalarına, Şıhlarına, Şeyhlerine, Gavslarına, imamlarına da mal ederek sanki onlar bu vasıfları taşıyormuş gibi Allah'ın isimleriyle ettikleri dualara onları da ekleyerek dua ediyorlar ki bu tür söylemler insanın dünya ve ahiret azabından en tehlikelisine sürükler.

Sevgili Cemaatim
Bugün sosyal medyada paylaşılan dualara dikkat etmeniz gerekir. Hatta Allah'ın isimlerini "şu kadar oku, bu kadar oku, düşmanını alt edersin" gibi bir başka insanın kötülüğünü istemek günahtır. Ancak, dualarla insan kendisi için ya da bir başkasının iyiliğini istemek için dua etmelidir. Zalimin hidayete ermesi için dua etmek faziletlidir. Onun şerrinden kurtulmak için faydalıdır. Ancak, Allah`ı övmemize, methetmemize yarayacak olan isimlerle Yüce Allah`tan başkasına sarf etmek dinden çıkartır. Allah'a ortak koşmamıza vesile olur, bu da bizi cehennemin en dibine sürükler. Manasını tahrif ederek veya başkasını bu isimlerle Allah`a benzeterek haktan meyledip, sapanlardan uzak durmamız gerektiğini bilmelisiniz. Zaten, okuduğum ayeti kerime de bu konuda uyarıdır. Ne buyuruyor, Allah-u Teala, "O’nun isimleri hakkında doğru inançtan sapanları kendi başlarına bırakın. Onlar yaptıklarının cezasını çekecekler!"

Saygıdeğer Müslümanlar
Paylaşımlara, dualara, hemen hemen kim olduğu bilinmeyenlerin yaptıkları sosyal medya paylaşımlarına dikkat edin. Dinin, İslam'ın, Allah'ın, peygamberin, adının geçtiği, "bu Kur'an'dandır" denilerek yapılan paylaşımlara dikkat edin. Her söyleneni uygulamayın. Dinin nefis için kullanılmasında gidilen yanlış yol insanın helakını artırır.
"Allah'ın isimleriyle haktan meyledenleri yaptıklarından dolayı elem verici azapla cezalandıracağız" uyarısını unutmayın

Erol Kara - @erolkaranet - 2023
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.