@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Nerene Takarsan Tak Pirsing Organ Öldürür
Bölgesel anlamda Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgeleri'nde kadınların taktığı hızma adı ile, hemen hemen her yerde gençlerin pirsing adı ile salgın şeklinde vücutlarına taktığı 
bir takı türünün vücutta onulmaz hastalıklara sebep olduğunu biliyor muydunuz. 
Takıldığı yeri adeta öldüren pirsingler kullanan kişilerin geleceğini karartıyor. 
İngilizce piercing (sivri bir şeyle delmek) sözcüğünden gelen pirsing denilen nesneler bir çok insan tarafından sadece moda, gösteriş, bireysel tavır ortaya koyma, yaşam koşulları, grup baskısı, çekiciliği arttırdığı düşüncesi, dikkat çekme gibi değişik amaçlarla kullanılsa da şuursuzca vücudun olur olmaz her yerine takılmaktadır. Böylece vücudun takıldığı yerlerde derin yaralara, bozukluklara, kansere, tedavisi imkansız hastalıklara yol açsa da meraklıları giderek artmaktadır. 
Kulak, yüz, kaş, dil, dudak, burun, göğüs, meme ucu, göbek deliği, göbek kenarı, mahrem yerler, cinsel organlara takılan ve menşei her türlü rezilliğin çıkış noktası olan Amerika Kaliforniya'dır. ,1990'lı yılların başlarında sadece Sado-Maso kültüründe görülen pirsingler son yıllarda gençler arasında yoğun bir şekilde görünmeye başladı.  
Pirsing takma işlemi bir müddet güzel görünse de, başta takıldığı yerlerde başlamak üzere birçok riskler ile karşı karşıya kalınabilir. Örneğin Kulak kıkırdağı iltihaplanabilir, kaş ya da kulak gibi bölgelerde sinirler bölünebilir. Bütün pirsinglerde, bölgesel şişiklikler oluşabilir. Bu şişiklikler belli bir zaman sonra tekrar yok olurlar. Özellikle bayanların tercih ettiği Göbekdeliği pirsingi'nin yarattığı şişikliğin tekrar inmesi bazen 6 ay sürebilir. Anüs bölgesinde yapılan pirsing'ler bazen kronik iltihaplanmalar yaratabilir. Ağza takılan pirsinglerde uzun vadeli hasarlara yol açabilecek bir potansiyel vardır. Örneğin Dil pirsingi belli surat ifadelerinde damağa, diş etine ve bunun altında bulunan Alveolar-kemiğine bastırılır. Bu kemik basınç oluştukça yıpranıp azaldığı için, bunun sonunda dişler dökülmeye başlayabilir. 
Penisin başına takılan pirsing, deriyi kesebilir, cinsel ilişkide, Hepatitis-B ve AIDS gibi cinsel hastalıkların daha kolay yayılmasına yol açabilirler. Ayrıca -10 dereceden daha büyük soğuklarda, pirsing bölgesel donmalara yol açabilir.

İşte Pircingin Zararları
 • Dudağa takılan pirsing ise konuşma esnasında ön dişlere değer; üzerine gıda artıklarının sürekli takılması ile diş ve dişetlerinde çürüme ve iltihaplanmalara neden olur. Pirsingler ayrıca ağız içinde bakterilerin yuvalanmasına da zemin hazırlar. Ayrıca dudaktaki pirsing diş fırçasının ön dişlerdeki hareketinin rahat olmasını engeller, diş yüzeylerinde gereksiz gıda birikintisine yol açar.
 • Takılan bölgede skar denilen izlere neden olabilir.
 • Buruna takılan pirsing eğer burundaki kıkırdağı enfekte ederse burun kaybedebilir. 
 • Kulağa takılan pirsing kulağın çürümesine yol açabilir. Eğer kulak mikrop kaparsa kulağın kaybedilme riski olabilir. Kulak pirsing uygulamaları sonrasında gelişen viral enfeksiyonlar (hepatitis B ve C, HIV gibi), bakteriyal enfeksiyonlar(endokardit gibi ciddi kalp hastalıkları, sepsis gibi ölümcül genel vücut enfeksiyonları) olarak gelişebilmektedir.
 • Dile takılan pirsingin dilini kaybetme yada dişlerini çürütme tehlikesi var. Dil, pirsing için özellikle tehlikeli bir yer, çünkü dilde önemli organlara ve yakınındaki önemli sinirlere mikrop taşıyabilecek çok fazla kan damarı bulunuyor. Daha ilerisi aşamada beyin apsesine ve hatta bazen ameliyat gerektirebilecek sorunlara yol açabilir. Pirsing nedeniyle meydana gelen bir enfeksiyon veya kanamanın dilinizin şişmesine neden olarak hava yolunuzu kapatması ve hayati tehlike yaratması mümkündür.
 • Göbeğe takılan pirsing göbeğin şeklini bozma, iz bırakma gibi sorunlar ortaya çıkarabilir. 
 • HIV, Hepatit B ve C gibi kan yoluyla bulaşan hastalıkların yayılmasında da etkili olmaktadır
 • Diş etlerine, dişlere ve dolgulara zarar verebilir. Sık sık ısırma ya da pirsing ile oynama alışkanlığı diş etlerinizi zedeleyebilir ve çatlamış, çizik veya hassas dişlere neden olabilir. Delinen bölgede allerjik reaksiyonlar görülebilir. Hasarlı sinir, tat alma duyunuzu azaltabilir. Dilinizin kan damarlarına verilen hasar ise ciddi kan kaybına neden olabilir. Aşırı tükürük. Dil pirsinginiz tükürük üretimini Metal, X ışınlarını bloke ederek diş röntgenine beyaz alan olarak girer ve tanı konulmasını zorlaştırabilir.
 • Kronik enfeksiyon
 • Cilt alerjileri
 • Apseler (cildin irin dolu, ağrılı bölgeleri)
 • İltihap veya sinir hasarı
 • Uzun süreli kanama
Eğer pirsingin enfeksiyon kaparsa 
Delme işleminden sonra bir miktar geçici ağrı veya şişlik normaldir. Ancak ağrı devam ederse enfeksiyon anlamına gelebilir.
Ağız pirsingi yaptırıyorsanız daha dikkatli olun. Bunlar ağızdaki bakteriler nedeniyle enfeksiyona daha duyarlıdır. Takıların dişlere temas etmesi de dişlerinizin çatlamasına veya kırılmasına neden olabilir.

Bu enfeksiyon belirtilerine dikkat edin:
Bir veya iki gün sonra geçmeyen ağrı
Olağandışı ağrı veya şişlik
Sarı, kötü kokulu akıntı
Uzun süreli kanama
Aşırı kızarıklık

Eğer pirsinginizin enfeksiyon kapmış olabileceğini düşünüyorsanız:
Takıları çıkarmayın. Bu deliğin kapanmasına neden olur ve enfeksiyonun hapsolmasına neden olabilir.
Tedavi için doktorunuza görünün.

Derleme @erolkaranet / 2023
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.