@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Nostaljik Resimlerle İstanbul İşgal Günleri
İstanbul'da Yaşayanların Fark Etmediği Bayram.. 
6 Ekim İstanbul'un Kurtuluşu
Bugün, pek çok İstanbullunun, daha doğrusu 15 milyon nüfusu barındıran güzide şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun kutlandığı bugün yani 6 Ekim'den milyonlar habersiz.
Türkiye'nin göz bebeği olan İstanbul'un işgalden kurtuluşunun 100üncü yılı kutlanırken, İstanbul'da bayrak asanların sayısı ne yazık ki kamu kuruluşlarının dışında yok gibi.
4 yıl 10 ay 23 gün süren işgalin bittiği bugünden habersiz olan İstanbullular yaşanan zorlu günlerden kurtulan İstanbul'u hoyratça kullanmaya devam ediyor.


100 yıl önce özgürlüğüne kavuşan İstanbul'a, Türk ordusunun coşkun bir bayram havası içinde, çiçek yağmuru altında girdiği günden habersiz yapılan kutlamaları görenler neyin kutlaması, neyin töreni yapılıyor diye gösteri yapılan yerlerde birbirine soruyor.
Oysa İstanbul bugün emperyalist hain Batının iğrenç ve pis ayaklarından kurtuldu. İstanbul'u kurtaranların torunları bundan habersiz. 
Ne kadar acı değil mi ?


İSTANBUL'UN KURTULUŞU

İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 95'inci yılı kutlu olsun İtilaf Devletleri tarafından 13 Kasım 1918'de fiilen işgal edilen, tarih boyunca Türkiye'nin göz bebeği olan İstanbul'un işgalden kurtuluşunun 96'inci yılını kutluyoruz.

Tarih sahnesinde var olduğundan beri bağımsız yaşamış Türk Milleti, 1. Dünya Savaşı'nda müttefikleri yenilgiyi kabul edip savaştan çekilince yenilmiş sayıldı. İtilaf Devletleri donanmaları 30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması'na dayanarak 13 Kasım 1918'de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul'a girdiler. Fiilen gerçekleşmiş olan işgal, 16 Mart 1920 günü resmi işgale dönüştü.


6 Ekim 1923'te, 5 yıl süren düşman işgalinden kurtulan İstanbul'a, Türk Ordusu sevinç çığlıkları, mutluluk gözyaşları ve çiçek yağmuru altında girdi.
24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Barış Antlaşması'ndan sonra, 23 Ağustos 1923'ten itibaren İtilaf kuvvetleri İstanbul'dan ayrılmaya başladı. Son İtilaf birliği ise 4 Ekim 1923 günü Dolmabahçe Sarayı önünde düzenlenen bir törenle Türk bayrağını selamlayarak şehri terk etti.6 Ekim 1923'te ise Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu İstanbul'a girdi ve işgal resmen sonlandı. İşgal 4 yıl 10 ay 23 gün sürdü. Her yılın 6 Ekim'i böylece İstanbul'un kurtuluş günü olarak belirlendi ve kutlanmaya başlandı.
Fotoğraflar sosyal medyadan sağlanmıştır

Derleme @erolkaranet
 
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.