@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kedi Köpek Mamaları Hayvanların Düşmanı
Bir zamanlar yabancı filmlerde gördüğümüz, çok değil 10 yıl öncesine kadar ülkemizde olmayan kedi ve köpek mamalarının hayvanların sağlığını, genetiğini bozduğu gibi insan sağlığına de zararlı olduğunu duydunuz mu ?
Kedilerin fare kovalamaktan vazgeçmesi, köpeklerin kedilerle hırlaşmasından uzak durduklarını, farelerin kedilere saldırmaya, hata ısırabildiğinin söylesem yanlış yazmış olabilir miyiz.
Hayvanların huyu suyu neden değişti.. Hayvanlara bir haller oldu da nasıl oldu? Aslında cevap çok basit. Nereden çıktıysa çıktı, hayvan maması adı altında önce hayvan beslenen evlerde daha sonraları sokak ve caddelerde, yerel yönetimlerce, ardından hayvan sever insanların satın alarak yol kenarına bırakılan mama denilen o garip yiyeceklerin bollaşmasından sonra biz o hayvanları tanıyamaz olduk.
Ve hatta, bazı insanların da evlerinde kedi köpek mamalarını yediklerini de duyduk. Bilhassa minik bebeklerin ortada bırakılan bu mamaları yerken gören anne babaların varlığını da duyduk.
Ve soruyoruz, kedi ve köpek mamaları bırakın insanlar için hayvanlar için dost mu düşman mı ? Uzmanlar konu hakkında "Yüksek oranda işlenmiş veya koruyucu içeren yiyecekler, bir köpeğin davranışına ve sağlığına zarar verebilir. Uzak durmanız gereken kuru mamalar ticari amaçlı üretilmekte ve içerisin de son derece insan sağlığına ve minik dostların sağlığına zarar verecek kimyasal maddeler bulunmakta. Örnek Çin tuzu yarattığı insan vücudunda olumsuz etki dolayısıyla uzmanlar tarafından tehdit olarak görülen maddeler arasında tutuluyor. Bu durum konserve mamalarda ise farklı işliyor doğal olmayan jelatinler, renklendiriciler, yapay tatlandırıcı konserve içi preslenmiş hammadde pastörize bir şekilde hızlı basınç ile piştiğinden bütün besin değerleri ölmüş oluyor. " ifadelerini kullanırken, hayvan sahibi bir çok kişi de gözlemlerine dayanarak, fare gören bir kedinin , kedi gören bir köpeğin hiç etkilenmediğinin belirtmektedir.
Hayvanların genetiğini bozan sentetik gıdaların bedava denecek kadar hatta promosyonlarla verilmesinin bir sebebi hayvan katliamı değil midir. ? Çevremizde işe yaramaz sayısız kedi köpek olmasına rağmen farelerin cirit attığı, eve yaklaşan bir yabancı insanın varlığından bile etkilememeleri sizce doğal mı ?

Derleme @erolkaranet / 2023
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.