@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kaymakam Nasıl Olunur
İçişleri Bakanlığı "2023 Yılı Kaymakam Adaylığı Sınav İlanı"nı yayınladı. 77 İlçe içim kaymakam alınacağı duyurusunu yapan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle

"T.C. İçişleri Bakanlığı Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı’na 77 (yetmişyedi) kaymakam adayı alınacaktır.
Adaylar başvurularını, 20-30 Ekim 2023 tarihleri arasında bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle) veya mobil uygulamalarından veya diledikleri bir başvuru merkezinden yapacaklar ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Geç başvuru günü 06 Kasım 2023’dir.

İ BAKANLIĞI KAYMAKAM ADAYLIĞI SINAV İLANI 
T.C. İçişleri Bakanlığı Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı’na 77 (yetmişyedi) kaymakam adayı alınacaktır. 

Sınava Başvuru Şartları
 • Yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmak veya;  Üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmak. Yukarıda belirtilen bölümlerden mezun olmayan kaymakam aday adayları; mezun oldukları bölümlerin müfredatının bahse konu bölümlerin müfredatının yüzde seksenine sahip olduğuna ilişkin Yükseköğretim Kurulundan alacakları eşdeğerlik belgesini, lisansüstü eğitim yapan kaymakam aday adayları ise noter onaylı diploma suretlerini ya da mezun olduklarını gösterir resmi belgeleri mülakat sınavı için evrak teslimi esnasında diğer evraklarla birlikte İçişleri Bakanlığına ibraz etmek zorundadırlar. 
 • 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu’nun 2 ve 2/A, 657 sayılı DMK’nın 48/A, 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 274/A ve Kaymakam Adayları Yönetmeliği’nin 5. maddelerinde yer alan şartlara haiz olmak. 
 • 01 Ocak 2023 tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1988 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar). 
 • Askerlikle ilişiği bulunmamak; askerlik hizmetini yapmış, erteletmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak.
Sınavın Tarihi ve Süresi 
 • Sınav, 03 Aralık 2023 tarihinde aşağıdaki sınav merkezlerinde yapılacaktır. 
 • Sınav Merkezleri,
  010 Adana,
  062 Ankara/Çankaya,
  067 Ankara-Yenimahalle,
  210 Diyarbakır,
  250 Erzurum,
  341 İstanbul-1 (Kadıköy, Maltepe, Ataşehir),
  343 İstanbul-3 (Beyoğlu/Şişli/Beşiktaş/Kağıthane/Sarıyer),
  352 İzmir/1 (Karşıyaka/Bornova/Çiğli), 610
  Trabzon 
 • Sınav, saat 10.15’te başlayacaktır. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır. 
 • Sınavda sorulacak soru sayısı ve cevaplama süresi; 120 soru için 165 dakika olacaktır. 
Sınavın İlanı ve Başvuruların Alınması 
 • Adaylar başvurularını, 20-30 Ekim 2023 tarihleri arasında bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle) veya mobil uygulamalarından veya diledikleri bir başvuru merkezinden yapacaklar ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Geç başvuru günü 06 Kasım 2023 tarihidir. 
Sınav ilanı için aşağıdaki linke tıklayınz

Kaynak : İçişleri Bakanlığı - 2023 / @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.