@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Gözlerinizi En İyi Nasıl Parlatırsnız
Parlak ve Beyaz Gözlere Nasıl Kavuşulur?
Sağlıklı bir vücudun göstergesi, sağlıklı, canlı bakan gözlerdir. Bir insanın gözün beyaz kısmı gri veya daha koyu bir tonda ise, sarımsı bir renk içerisinde ise bu göz sahibinin sağlıklı bir birey olduğundan söz edilemez.
Canlı olmayan ve soluk bir göz vücutta belirgin bir hastalığın işareti olabilir. Çoğu doktorlar, gözünüze bakarak sağlık durumunuzun ne olduğunu anlayabilmektedir.
Gözlerdeki bulanıklığı ya da sarılığı geçirmenin ya da telafi etmenin, göz damlası kullanmaktan beslenme tarzını değiştirmeye, daha stratejik makyaj yapmaya kadar farklı yolları var. Sarı ve kırmızı gözler sizi daha yaşlı, yorgun ve üzgün gösterir. Alerjik reaksiyonlar, glokom, tonsin birikimi gibi sağlık sorunları da gözleri sarı ve kırmızı yapabilir. Eğer uykusuzluk gibi geçici ve önemsiz sebeplerden gözleriniz böyle görünüyorsa, aşağıdaki ipuçlarını takip ederek gözlerinizi daha aydınlık ve parlak, akını daha beyaz gösterebilirsiniz. 

Yöntem 1 - Göz Damlası Kullanmak
İçerisinde ilaç olmayan normal göz damlaları size önerebileceğimiz ilk yöntemdir. Bu göz damlaları gözlerdeki kızarıklığı azaltmak, rahatsız edici maddeleri ya da gözlerdeki kuruluğu gidermek için nem sağlamak amacıyla kullanılır. Bu göz damlaları eczanelerden reçetesiz olarak satın alınabilir. Rahatsız olan göze 1-2 damla damlatılr. Günde bir kez kullanmanız yeterlidir. Eğer, sık kullanırsanız gözün kendi doğal yağlayıcı tabakasını oluşturmasını engeller; böylece gözlerin kronik olarak kuru, kan çanağı gibi ve göz damlalarına bağımlı hâle gelebilir.
Yöntem 2 - Sağlık Alışkanlıklarını Değiştirmek
 • Her türlü sebze ve meyveyi tüket.
  Turuncu ve sarı renkteki meyveler ve sebzeler (örneğin havuç, balkabağı, limon ve portakal) gözlerini beyazlatmana yardım eden vitaminler ve antioksidanlar içerir. Ispanak veya karalahana gibi yapraklı yeşil gıdalar da göz sağlığında olumlu rol oynar. Badem, ceviz ve yerfıstığı gibi kuruyemişlerde de göz sağlığını destekleyen mineraller bulunur.
  Bu sebze ve meyveler, karaciğerini zehirden arındırmana da yardımcı olur. Sağlıklı bir karaciğer, gözlerinin akının bembeyaz ve ışıl ışıl olmasını sağlar. Toksinlerle dolup taşıyorsa karaciğerin gıdaları ve vitaminleri olması gerektiği kadar verimli işleyemeyebilir. Aç karnına bir bardak pancar suyu içmek ya da havuç ve ıspanak yemek, karaciğerini temizleyebilir.
 • Daha az rafine şeker ve karbonhidrat tüket. 
 • Rafine karbonhidrat ve şeker içeren gıdaları ve buğdayı azaltmak, vücudunun besinleri daha iyi işlemesini ve karaciğerinin zehirlerden arınmasını sağlayabilir. Yediğin sağlıksız gıdaların, özellikle de gece yediklerinin miktarını azat çünkü bu, düzenli bir uyku uyumanı engelleyebilir.
 • Besin takviyesi al.
  Gözlerinin sağlığını koruması için A ve C vitamini düzeyinin yüksek olması gerekir. Bu vitaminler bakımından zengin yiyeceklere ek olarak her gün takviye vitamin kullan. Ayrıca günde 4 tablet omega 3 ya da balık yağı takviyesi alarak vücudundaki omega 3 asidi düzeyini yükselt.
 • Her gece 7-8 saat uyu.
  Her gece uykunu almak vücudunun ve dolayısıyla gözlerinin dinlenmesini, böylece gözlerinin doğal beyazlığına kavuşmasını sağlar. Her gece en az 7-8 saat uyu. Uykuya dalmakta zorlanıyorsan yatmadan önce rahatlatıcı müzikler dinle ya da 10 dakika meditasyon yap ki vücudun uyku zamanının geldiğini anlasın.
 • Bolca su iç.
  Işıl ışıl beyaz gözler için yeteri kadar su almak gerekir ve su içmek vücut sıvılarını yenileyerek gözlerindeki şişkinliği ve kızarıklığı azaltır. Her gün 8 ila 10 su bardağı yani 2 litre civarı sade su iç.
 • Alkolü ve kafeini azalt.
  Alkol de kafein de vücudu susuz bırakır, gözlerin şişmesine ve kızarmasına katkıda bulunur. Aynı zamanda ikisi de uyku düzenini bozarak her gece 7-8 saat uyumana engel olur.
 • Duman, toz ve polen gibi tahriş edicilerden kaçın.
  Sigara içmek gözlerini tahriş eder ve kanlanmaya yol açabilir. Aynı zamanda gözleri kurutabilir. Günlük alışkanlıklarından sigarayı çıkarmak, gözlerinin doğal beyazlığına ve nemine kavuşmasına yardım edebilir. Polenler ve diğer alerjenler de gözdeki tahrişte rol oynayabilir. Eğer bunlardan sakınman zorsa azaltmak için evde bir hava arıtıcı kullanabilirsin.
 • Göz yorgunluğunu azalt.
  Sabahtan akşama bilgisayar başında çalışmanın bedelini gözlerin öder ama bilgisayar karşısında geçirdiğin zamanı azaltma olanağın olmayabilir. Her gün bilgisayarla saatler boyu çalışmak zorundaysan göz yorgunluğunu azaltmak için adımlar atmalısın. Bunlardan bazıları düzgün aydınlatma kullanmak, bilgisayarın ayarlarını monitörle odanın geri kalanı aynı parlaklıkta olacak biçimde değiştirmek, daha sık göz kırpmak, göz egzersizleri yapmak ve benzerleridir.
 • Dışarıda güneş gözlüğü tak. 
 • UVA ve UVB (morötesi A ve B) ışınları zaman içinde gözlere zarar verebilir ve güneş ışığına maruz kalmak gözlerin akını sarılaştırır. Gözlerini UVA ve UVB ışınlarından koruyan gözlüklerden kullan. Dışarıda azıcık güneş olsa bile gözlük takmaya çalış. Güneş gözlüğü kullanmak için masmavi gökyüzüne, pırıl pırıl güneşe gerek yoktur. Hava kapalıyken de gözlerini yorup onlara zarar verebilecek bolca parlama olabilir.
 • Doktora git. 
  Gözlerin sararmasına yol açan sarılık hastalığına yakalanmış olabilirsin. Sarılık, kandaki hemoglobinin parçalanarak bilirubine dönüşmesiyle ve bunun da düzgün biçimde vücuttan atılamamasıyla oluşur. Bilirubin ciltte birikmeye başlarsa cilt ve gözler sararır. Sarılık çoğu zaman karaciğerle, safrakesesiyle ya da pankreasla ilişkili tıbbi sorunların belirtisidir. Doktorunla konuşarak sarılık olasılığını veya gözlerinin sarı görünmesine yol açabilecek diğer hastalık ya da durumları ihtimaller arasından çıkarabilirsin.
Yöntem 3 - Doğal Çözümlere Başvurmak
Göz kapaklarına havuç suyu sür. Havuç yemek gibi, havuç suyunu topik olarak uygulamak da göz sağlığına faydalıdır. Birkaç havucu yıkayıp kurula, sonra uçlarını kes. Katı meyve sıkacağında sıkarak elde ettiğin sağlıklı havuç suyunu göz kapaklarına uygulayabilirsin. Havuç suyu gece göz kapaklarında kalsın. Havuç suyunu doğrudan gözüne sürmemeye dikkat et.
Gözlerine soğuk kompres yap. Cildine soğuk bir şeyin teması şişkinliği azalttığı gibi, gözlerinin beyazlamasını da sağlayabilir. Bir bezi buzlu suya koy, sonra suyunu sıkıp 5-10 dakika boyunca gözlerinin üstüne ört. Bunu gün içinde birkaç defa tekrarlayınca gözlerindeki kırmızılık geçmeli. 

Makyaj Yapmak
Gözlerinin altındaki alanı aydınlat. Gözlerinin altındaki koyu halkalar gözlerini donuk gösterir. Göz altına ve çevresine kapatıcı uygulayarak bu bölgeyi aydınlat. Gözünün alt kısmına birkaç küçük nokta hâlinde kapatıcı sür, sonra hafifçe vurarak bunları cildine yedir.
 • Mavi tonlarda far ve göz kalemi kullan.
  Gözlerinin etrafına lacivert ya da çivit mavisi tonlar katmak, siyah tonlarının abartısını ve sertliğini alır. Ayrıca mavi tonlar, gözlerinin akındaki sarı tonları dengeleyerek gözlerinin daha parlak ve berrak görünmesini sağlayacaktır.
 • Göz kalemi kullan.
  Günümüzde beyaz göz kalemi her yerde kolayca bulunuyor. Göz kapağına beyaz göz kalemiyle bir iki çizgi çekmek gözlerinin hem daha parlak hem de daha büyük görünmesini sağlar. Göz kapaklarının köşesine biraz beyaz göz kalemi sürüp bunu yedirerek melek gibi görünebilirsin. Yüzün çok zinde ve nemli görünecektir.
 • Alt kirpiklerinde kahverengi maskara kullan. 
 • Gözlerini vurgulamak daha beyaz görünmelerine de yardımcı olur. Üst ve alt kirpiklere siyah maskara sürmek gözlerini çarpıcı hâle getirse de daha beyaz olmalarını sağlamaz. Onun yerine, sadece alt kirpiklerine kahverengi maskara sürmeyi dene. Bu daha yumuşak renk, dikkatleri üst göz kapaklarına çekecek ve bu da gözlerini daha geniş, daha uyanık ve beyaz gösterecek.
 • Açık renk göz kalemi kullan. 
 • Kemik ya da ten rengi göz kalemi kullanırsan gözlerin ışığı çeker ve yansıtır, bu da daha büyük görünmelerini sağlar. Gözlerinin iç köşesini göz kalemiyle vurgulayarak daha parlak oldukları yanılsaması yaratabilirsin. Benzer bir etki için, parlak beyaz ya da açık renkli farı gözlerinin iç köşesine sürebilirsin. Gözlerini vurgulamak için sakın beyaz göz kalemi kullanma çünkü bunu cildine doğru dürüst yedirmek zor olabilir ve aşırı "planlanmış" ya da yapay görünebilir.
 • Kirpik kıvırıcı kullan. 
  Kozmetik mağazalarında ve eczanelerde 30-40 liraya bulabileceğin bir kirpik kıvırıcı, kirpiklerini yukarı doğru kıvırır. Kirpikleri yukarı kıvırmak gözlerinin daha büyük ve daha açık görünmesini sağlar. Kirpik kıvırıcılar, kirpiklerini daha uzun göstererek de dikkati gözlerine çeker.
 • Biraz pembe allık sür. 
 • Elmacık kemiklerinin üzerine, dudaklarına ve kaşlarının en üst noktasına pembe allık sür. Bu cilt rengini açıp tüm yüzünü aydınlatacak ve bu sayede gözlerin daha parlak, daha beyaz görünecektir.
Uyarılar
Gözlerin şişse, kırmızıysa ya da tahriş olmuşsa arpacık, konjonktivit ya da göz yaralanması gibi tıbbi bir durum söz konusu olabilir. Bundan ya da başka bir tıbbi sorundan şüpheleniyorsan doktoruna danış.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.