@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Solfasol Gidiyor Zülfazıl Geliyor
Ankara Hukuk Fakültesinde okuduğum yıllardı. Ulus meydanı mekanım, Kızılay meydanı yolum olmuştu. Metro çalışmalarının yerle bir ettiği o yıllarda akşam saat 17.00 gibi kapanan ve daha sonra derin bir sessizliğe kapanan Ankara'da yıllar geçse de bir isim zaman zaman aklıma takılırdı. Köhne bir otobüsün üzerindeki tabelada yazan "Solfasol" neydi, neresiydi bilmiyorum ama aklıma hep müzikalciler gelirdi. Müzik notalarını anımsatan kelime aklıma takılır , bazen birilerine bir söz demek istediğimde "solfasol gibi kıvırma" derdim. Müzikte sol anahtarını bilirsiniz sürekli bir döngü olan müzik notası.. O notayı yazarken bir kıvrım yaparsınız yükselir aşağıya doğru inersiniz. İşte öyle bir şey.. Sonra Ankara'nın bir köyünü adı olduğunu öğrendiğim de de şarkıcı, türkücü mü çok ki bu isim verilmiş, diye sormaktan kendimi alamazdım.
Neyse efendim. Öğrendim ki, Ankara Altındağ Belediyesi Solfasol adını aslına dönüştürecekmiş. Yani  bir zamanlar köy olan şimdi Altındağ ilçesinin bir mahallesi olan Solfasol semtini aslına döndürecekmiş. İyi de yapacak.. 
Hacı Bayram Veli'nin doğduğu ev ve çevresindeki tarihi caminin restorasyon süreciyle birlikte mahalleyi bir inanç merkezi yapmayı düşünen belediye o saçma sapan adı atacak ve aslına uygun olarak adını Zülfazıl olarak da değiştirecekmiş.
Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, yaptığı açıklamada, Hacı Bayram Veli Külliyesi projesi kapsamında yaklaşık 15 dönümlük alanda, Kur'an kursu, kültürevi ve kütüphane ile meydan yapıldığını belirtikten sonra isim ile ilgili olarak "isim değişikliğine ilişkin hukuki sürecin başladığını, Valiliğin onayıyla adı değiştirilecek bölgedeki meydanın sonbahar aylarında halka açılacağını " şeklinde açıklamayı yapmış 
"Zülfazıl 'fazilet sahibi' anlamına gelen anlamı da güzel değil mi ? E, bu köyde doğan, büyüyen ve hatıraları olan , adına külliye yapılan, adının verildiği bir suya sahip olan Hacı Bayram Veli hazretlerinin hatırasında da bu isim yakışır.


Biraz da Zulfazıl'dan bahsedelim

Zülfazıl (Solfasol), Ankara'nın Altındağ ilçesine bağlı bir mahalledir. Kökleri 1300'lü yıllara dayanan Solfasol Hacı Bayram Veli'nin köyüdür. Ankara'nın en eski köylerindendir. Bilinen ilk adı Zülfazl'dır ("Çok faziletli"). İsmini Hacı Bayram Veli'nin burada doğmasından dolayı almıştır. Dut, kavak, ceviz, kayısı ağaçları ve çam ormanları ile dikkat çeken bölge şehir merkezine yakınlığı ve doğal güzellikleri nedeniyle Ankara'nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biriydi.
Rivayet edildiğine göre 1940'lı yıllarda dönemin şairleri, yazarları, akademisyenleri Ankara'ya geldiklerinde burada istirahat edip edebi çalışmalarını burada yaparlarmış.
Hacı Bayram Veli'nin evi köyün merkezindedir. Hemen üzerinde 1900 lü Yıllarında yapılan Merkez Cami bulunmaktadır. 1940 ve 1960'lı yıllarda Ankara'nın simgelerinden biri olarak kabul edilen Hacı Bayram suyu cami önünde akmaktadır. Hacı Bayram Veli’nin annesinin çamaşır yıkadığı Atça deresi de korunmaktadır. Solfasol köyünde evler kerpiçten yapılmış gecekondu tipi evlerdir.
Asırlık ağaçları, kavaklık tepeleri ve tarihi evleri ile Ankara'nın saklı bölgelerinden biri olan Solfasol köyü 1980'lı yıllardan itibaren terkedilmeye başlanmış ve günümüzde bir gecekondu mahallesine dönüşmüştür.
Zulfazıl'a alternatif olarak kullanılan Solfasol ile ilgili anlatılan ve Hacı Bayram'ı Veli'nin yeğeni ile ilgili söylenen rivayetin aslı olmadığı için burada yer vermeyi düşünmüyoruz. 


Hacı Bayram Veli'nin evi köyün merkezindedir. Hemen üzerinde 1900'lü yıllarda yapılan Merkez Cami bulunmaktadır. 1940 ve 1960'lı yıllarda Ankara'nın simgelerinden biri olarak kabul edilen Hacı Bayram suyu cami önünde akmaktadır. Hacı Bayram Veli'nin annesinin çamaşır yıkadığı Atça deresi de korunmaktadır. Solfasol köyünde evler kerpiçten yapılmış gecekondu tipi evlerdir.
Asırlık ağaçları, kavaklık tepeleri ve tarihi evleri ile Ankara'nın saklı bölgelerinden biri olan Solfasol köyü 1980'li yıllardan itibaren terk edilmeye başlanmış ve günümüzde bir gecekondu mahallesine dönüşmüştür.
2018 yılında yapılan değişiklikle birlikte mahalle sınırlarına Bağlariçi Mahallesi dahil edildi.

@erolkaranet 
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.