@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Müslüman Olmayanlar Kutsal Topraklarda Özgürce Geziyor
Suudi Arabistan'ın Medine kentindeki Mescid-i Nebevi'nin avlusuna tesettüre uymayan kıyafetlerle giren iki kadının gayrimüslim olduğu tespit edildi. Polisin çevirdiği kadınlar daha sonra çantalarından çıkardığı elbiselere bürünerek avlunun içine girdi. Sosyal medyada viral olan görüntülerin ardından yaptığımız araştırmada Mekke ve Medine'ye gayrimüslimlerin elini kolunu sallayarak girdiklerini gördük.

Konuyla ilgili Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı yaptığı açıklamada, iki gayrimüslim kadının Mescid-i Nebevi'nin kutsallığına uygun olmayan kıyafetlerle Mescid-i Nebevi avlusuna girmesinin hata olduğunu söyledi. Bunun gelecekte tekrarlanmasını önlemek amacıyla, mekanın mahremiyetini ve kutsallığını vurgulayan farkındalık ve rehberlik yöntem ve prosedürlerini geliştirmeye çalışıldığını açıklayan Başkanlıkça, son yapılan yasalarla Arabistan'ın hemen hemen hangi dinden olursa olsun her yerine turistlerin özgürce gezebildiği belirtildi.

 
Hristiyan, Yahudi, Budist ve hatta homoseksüel (lgbt) ve gayri İslamı dinlere mensup olanların da sadece Mekke'deki Kâbe alanına, Medine'de ise Peygamber camiine girmelerinin yasak olduğunu belirten Suudi yetkililer yakalanan yabancılara herhangi bir cezai müeyyide uygulamıyor.
Kendilerine İslami anlatarak, yasak olan alanalrın sadece Müslümanlar tarafından girilebileceği söyleniyor. Ancak, sosyal medyada yayınlanan pek çok videolda Kabe etrafında tavaf yapanlara da rastlandığı görülüyor

Mekke ve Medine'de gezinen gayrimüslümler sosyal medyada görüntülerini paylaşırken şu ifadeler de yer veriyorlar. "Gayrimüslim turistler olarak Suudi Arabistan'ın Medine kentindeki Mescid-i Nebevî'yi  ziyaret ettik. İslam dünyasının bu en kutsal yerlerine tanık olmak ne muhteşem bir deneyim. Yakın zamana kadar gayrimüslimlerin Medine'deki Peygamber'in mescidini ziyaret etmesi haramdı (Haram). Yabancı turistler olarak bu kutsal yeri kendi gözümüzle görebilmek ve dünyanın dört bir yanından gelen bu kadar çok hacı için ne kadar önemli olduğunu görebilmek bizi çok ayrıcalıklı hissettirdi. Ayrıca kutsal Kuba Mescidi'ni ziyaret ediyor, Medine'nin bazı kısımlarını keşfediyor ve lezzetli Arap yemeklerinin tadına bakıyoruz. ""Medine, İslam'ın Mekke'den sonra ikinci kutsal şehri ve Suudi Arabistan'ın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Gayrimüslim biri olarak önceden çelişkili raporları okuduğumdan şehir merkezine gidip gidemeyeceğimden emin değildim. Kendim kontrol etmeye karar verdim ve ana cami olan Mescid-i Nebevi dışında her yeri ziyaret etmeme izin verildiğini gördüm."

@erolkaranet

DİĞER HABERLERİMİZ
Suudi Arabistan Normalleşmeden Anormalleşti. okumak için tıklayınız

Mekke ve Medine Yol Geçen Hanı Gibi. GayriMüslimler Cirit Atıyor okumak için tıklayınız

Kabede Erkek İhramlı Kadınlar okumak için tıklayınız
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.