@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Şehir Hastanesi mi, Ölmezsek Ameliyat EdecekBakan olduğu günden bu yana "doktora şiddet"i önleyeceğiz diyerek kod üzerine kod üreten şahıs, sağlık görevlileri ile hasta ve hasta yakınlarını düşman etti. Artık her doktor, gelen hastaya saldıracak mı diye bakarken, her hasta doktor zarar verir mi diye düşünüyor. hasta gergin, doktor gergin, sağlık görevlileri gergin ve hastaneler hizmetten uzak. 
Devasa hastaneler yapıldı.
MHRS'den randevu alınmıyor.
Alınsa 15 gün sonraya..
Kim öle kim kala..
Aile hekimleri bilgi yönünden yetersiz. Her ilacı reçete edemiyor. Ve işin en garibi ameliyat olacak hastalar ameliyat olamıyor.
Önce aşağıdaki şikayetlere bakalım.

Sağlık Bakanlığı Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi..
Sözde şehir hastanesi.
Şehir değil kasaba hastanesi bile olamaz.
Oysa, ne umutlarla açılmıştı.
Ne var ki, bina yapmakla, tesis kurmakla, malzeme yerleştirmekle, eleman çalıştırmakla olmuyormuş.
Çünkü, zihniyet kötü. 
Zırt pırt greve giden doktorun  olduğu bir ülkede sağlık hizmetinden söz edilemez.
Sık sık doktora şiddeti engelleyeceğiz, hastaneyi polisle dolduracağız diyerek beyanat vermekle sağlık hizmeti olmuyor.
Dakikada 1 hastaya, beş dakikada 3 hastaya bakmayı marifet saymakla sağlık hizmeti olmuyor.
Ne yazık ki vatandaşı dinlediğimizde, sosyal medyada ya da web sitelerinde araştırdığımızda yokluk ve çaresizlik içerisinde hizmet veren bir dağ köyü hastanesinden berbat bir yer olarak algılıyoruz.
Bir köy sağlık ocağından, bir dağ kasabasındaki hastaneden ne kadar, nasıl bir hizmet alacağınızı bilirsiniz. 
Ancak, metropol bir şehrin devasa hastanesinden hizmet alacağınıza emin olarak gidersiniz.
Bugün devletin sağlık sektörü başındaki şahsın kifayetsiz ve reklam tarzı beyanları sonucunda  çökmüştür. 
Filan kişiyi yurt dışındaki bir ülkeden alıp gelmekle, ambulans uçak kaldırıp indirmekle, bilmem hamg, ülkenin delisini bir mağaranın kovuğundan çıkartmakla sağlık hizmetleri yürümüyor.
Reklam kokan bu tür haberler hastaları iyileştirmiyor, hasta yakınlarını memnun etmiyor.
En basitinden çevre hastanelerden randevu alamayan hastaların ahı göklere yükselirken, ağır hastaların ızdırapları ortalık çınlatırken doktorları hastalara karşı güvence altına alacağız sözleri de fayda getirmiyor.
"Suriyeli kardeşlerimiz şu kadar doğum yaptı" denilen basın açıklamaları da yetmiyor.
Başarısı tartışılan mevcut bakan yeni dönemde nasıl bakanlığa devam ettiriliyor, bu da anlaşılır değil.
Özel hastaneler de devlet hastanesinde hizmet alamadığı için zorunlu olarak kapılarına gelen  mağdurlarla adeta çelik çomak oynuyor.
Bıçak parası alan doktorların haberleri haber manşetlerinde yoğunlaşıyor.
Buraya neden geldik.
Şubat 2023 tarihinde geniz etinden dolayı ameliyat edilmesi gereken 7 yaşındaki bir çocuğun tam 7 aydır beklediği ameliyat gününün ne zaman yapılacağının belli olmaması gibi bir dert var.
Evet.. Gerçekten de İstanbul Şehir hastanesi ile ünlenen Çam ve Sakura hastanesi KBB doktorlarının ifade ettiğine göre, günde iki (2) ameliyat yapma imkânları olduğunu duyduğumuzda şaşırmıştık. Sadece bu mu.. Değil.
Söz konusu hasta 403. sırada imiş..
9 Şubat 2023 günü ameliyat kararı verilmiş. 
7 Ağustos'ta önünde 403 kişi olduğu belirtilmiş. 
Hesabı siz yapın..
Sıra ne zaman gelecek.
Sağlık Bakanlığı'na ilettik.
Ağustos 2023 gününde bize ulaşan bir takipçimiz şubat 2023 tarihinde çocuğu için ameliyat günü verildiğini, tüm testlerin yapıldığını belirterek 7 aydır ameliyata çağrılmadığını ve hatta önündeki 403 (yazı ile dörtyüzüç) kişi olduğunu öğrendiğini belirtti. Biz de durumu sağlık bakanlığına ilettik ve hastanın babası ile iletişim sağlandı. Bilgiler alındı. Sizi arayacağız, denildi. hasta yakını çözüm gelir diye sevindi.
Bekledi, bekledi
Bir ay sonra gelen cevap daha korkunç çıktı.
Sosyal medyada her şikayetçi, vatandaşa , lütfen sorunu bizimle paylaşın diyerek bilgi isteyen T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlıklı Çözüm (@sagliklicozum) denilen birimin de işe yaramadığını, sadece kendilerine iş uydurulduğunu, çözüme asla ulaşılmadığımı da gördük.Sağlık Bakanlığı çözüm merkezi ile 14.09.2023 günü yapılan görüşmede;, Çam Sakura'dan Bakanlığa gelen bilgiye göre "ameliyata karar verecek olanın doktor olduğu, doktor ne zaman derse çocuğun ameliyata o zaman alınacağı, günde en fazla iki ameliyat yapıldığından bu duruma ne hastane yönetiminin ne de Sağlık Bakanlığı'nın müdahale edemeyeceği" belirtiliyor.
Bununla birlikte KBB doktoruyla 14.09.2023 günü kurulan iletişimde, doktorun ameliyat günü veremeyeceği, şikayet için nereye isterse, kime isterse gidip derdini anlatabileceği belirtiliyor.
Sağlık Bakanlığı doktor şiddetine çözüm ararken görmediği, görmezlikten geldiği, sorunların giderek arttığı, sağlık hizmetlerinin verilmediği, vatandaş sağlığının çaresizliğinin, adam sendeciliğin, keyfiliğin, devlet kurumlarında kimlerin sözünün geçtiğinin belgesi oluyor.
Ülkede sağlık içler acısı..
Siz ne dersiniz.

Erol Kara - @erolkaranet / 2023
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.