@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kargodan Alınan Ürün Hasarlı İse Nasıl Bir Yol İzlenir
Kargodan Alınan Ürün Hasarlı İse Nasıl Bir Yol İzlenir

Her ne kadar kuryeler adreslerimize getirdiği ürünleri hemen bırakıp gitseler de, aceleyle bırakıp arkalarını dönüp hiç bir şey olmamış gibi ve alıcıya kontrol etme şansı bırakmasa da kargo görevlisinin getirdiği ürün hasarlı, eksik veya yanlış olması sonucu alıcı neler yapmalıdır
Burada ideali düşünüp görevlinin getirdiği ürünün kargo paketinde veya üründe fark edilir şekilde hasar, darbe, kırık tespit edilmesi durumunda, kargo görevlisine mutlaka hasar tespit tutanağı düzenletmeliyiz.
Hasarlı kargolar için kargo görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür. 
Kargo görevlisinin belge, zabıt veya tutanak düzenlemediği durumlarda ürünü teslim almadan görevliye iade edebilirsiniz. 
Hasar tespit belgesini düzenletmezseniz üründeki sorunun kargo kaynaklı olduğunu ispatlamanız mümkün değildir.
Eğer ürününüz size hasarlı olarak ulaştı ise ve kargo elemanı bırakıp, belmeden gittiyse; mümkün olan ilk yapacağınız şey telefonunuzla kameraya almak. Kamerada tarih ve saat yazılı olacağı için, kargo elemanının size ürünü teslim ettiği saatte teslim tutanağında yer alacağı için ( bu gönderi bilgilerini kargo firmasının web sitesinden sorgulayarak alabilirsiniz ) hemen satıcı ile iletişim kurunuz. Olanları net bir şekilde ve elinideki görüntü, bilgi , belge ne varsa ispatlayacak şekilde bildiriniz. Bir çok sanal alışveriş siteleri iade konusudna artık fazla zorluk çıukartmıyor. Size iade kodu verip,iade süresi içerisinde kargo firmasına teslim ediniz. 
Ola ki satıcı ürünü kabul etmedi. Ürün size geri geldi ya da siz iade edemediniz. O durumda elinizdeki bilgilerle en kısa sürede Tüketici hakem heyetine durumu bildiren bir dilekçe ile başvurunuz. Dilekçenizde hem kargo firmasını hem de satıcıyı şikayet ediniz. 
Bu arada kargo firması yüklü bir zarar verdiyse Ticaret Mahkemelerinde dava açma hakkınızı da kullanabilirsiniz. Ticaret mahkemelerinde dava açma için malın değeri çok önemlidir. Belli bir meblağa kadar il ya da ilçe hakem heyetlerinde , yüksekse Ticaret mahkemelerinde dava açabilirsiniz, unutmayın..

@erolkaranet - 2023

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.