@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Hac Ön Kayıtları 13 Eylülde Başlıyor
2024 yılında hacca gitmek üzere ilk defa müracaat etmek isteyen vatandaşlara yönelik ön kayıtlar 13 Eylül'de başlayacak.
Daha önce hac kaydı olup durumlarında değişiklik yapmak istemeyenlerin kayıt yenileme işlemleri Başkanlıkça otomatik olarak yenilenecek. İl, adres, iletişim bilgileri ve konaklama türünde değişiklik yapmak isteyen vatandaşlar, e-Devlet üzerinden ya da il-ilçe müftülükleri aracılığıyla durumlarında güncelleme yapabilecek.
Başkasının yardımı olmadan günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyecek derecede engelli, hasta veya yaşlı olan vatandaşlar, müracaatlarını, hacca daha önce hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte yapabilecek.
0-12 yaş arası çocuklarını hacca götürmek isteyen vatandaşlar, belirlenen süre içerisinde çocuklarının ön kayıtlarını yaptırabilecek. Söz konusu yaş aralığında bulunan çocuklar, ebeveylerinin kura kat sayılarını etkilemeyecek.
Hac ön kayıtları 13 Eylül - 11 Ekim tarihleri arasında e-Devlet üzerinden yapılacak
2024 yılı hac ön kayıtları, geçtiğimiz yıll​​arda olduğu gibi bu yıl da yine sadece e-Devlet üzerinden alınacak.​ İlk defa kayıt yaptıracak olan vatandaşlar, öncelikle kayıt ücreti olan 450 TL'yi yatırdıktan sonra hac ön kaydını yapabilecek.
"2024 Yılı Hac Organizasyonu" ile hac ön kayıtlarına dair detaylı bilgiye; Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünün resmî internet sitesi olan www.hac.gov.tr web adresinden, Genel Müdürlük sosyal medya hesaplarından (@hacveumredib) ve il-ilçe müftülüklerinden ulaşılabilecek.
Ayrıca Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü çağrı merkezinden (0 850 260 13 13) hac ön kayıt süreci ve güncellemelere dair bilgi alınabilecek.

Önemli hatırlatmalar!
Hac ön kayıtlarının alınacağı 13 Eylül - 11 Ekim tarihleri arasında; kayıt durumunun kontrol edilmesi, ​kategori değişikliği, iletişim ve adres bilgileri, grup güncellemeleri, gruptan ayrılmalar, kura ili değişikliği ve çocuk adayların kaydı gibi tüm işlemler e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

2024 YILI HAC MÜRACAATLARIYLA İLGİLİ HUSUSLAR 
1- 2024 yılında ilk defa hacca gitmek üzere müracaat etmek isteyen vatandaşlarımızın ön kayıtları 13 Eylül - 11 Ekim 2023 tarihleri arasında e-devlet üzerinden alınacaktır. 
2- İlk defa kayıt yaptıracak vatandaşlarımız; anlaşmalı bankalar daki (Albaraka Türk Katılım, Emlak Katılım, Kuveyt Türk Katılımı, Türkiye Finans Katılım, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, T.C Ziraat Bankası, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım) kurumsal hesabına ön kayıt ücreti yatıracaklardır. 
3- Ön kayıt yaptırdıktan sonra vazgeçenlere veya kesin kayıt hakkı elde edemeyip hacca gidemeyenlere bu ücret iade edilmeyecek; kaydı yenilenenlerden ise herhangi bir ücret alınmayacaktır. 
4- Hac konaklama türleri; 
a. Oda Tercihli Konaklama türü “Normal Konaklama”, 
b. Otel Tip Konaklama türü “Yakın Mesafe Konaklama” şeklinde değiştirilmiştir. 
5- Hac yolcuları “Normal Konaklama’’ veya “Yakın Mesafe Konaklama’’ türlerinden birini tercih edeceklerdir. 
6- Kaydı Başkanlıkça yenilenen hac yolcuları; 
a) Kuraya gireceği il, adres, iletişim bilgileri ve konaklama türü değişikliklerini edevlet üzerinden, 
b) Kura birlikteliğine dair değişiklik talepleri ile ilgili olarak hac kura katsayıları aynı yıla ait olan kişiler e-devlet üzerinden; hac kura katsayıları farklı yıllara ait olan kişiler ise iş ve işlemlerini il/ilçe müftülüklerinden, 13 Eylül – 11 Ekim 2023 tarihleri arasında yapılabilecek/yaptırabileceklerdir. 
7- Yapılacak tercihlerin bağlayıcı olacağı ve daha sonra konaklama türü değişikliklerine izin verilmeyeceğinden, müracaat edenler konaklama türleri hakkında tercihlerini doğru bir şekilde yapmaları hususunda bilgilendirilecektir. 
8- Hac yolcuları müracaatlarını yaptıktan sonra mağduriyet yaşamamaları için kayıt durumlarını e-devlet üzerinden sorgulayabileceklerdir. Bilgilerinde eksiklik veya yanlışlık olanlar durumlarını süresi içerisinde düzeltebileceklerdir. 
9- Kayıtların T.C. kimlik numarası ile yapılacağından, yabancı uyruklu olanlar ile kesin kayıt hakkı elde etmeleri durumunda T.C. pasaportu ibraz edemeyecek durumda olanların kayıtları alınmayacaktır. 
10- Hacca götürülmek istenen 0-12 yaş arası çocukların kayıtları ebeveynleri ile birlikte yapılacak, bu yaştaki çocuklar ebeveynlerinin kura katsayısını etkilemeyecektir. 
11- Müracaatlarda; - Hac yolcusu tarafından beyan edilen bilgilerin esas alınacak, 
- Eş, anne, baba, kayınvalide, kayınbaba, kardeş, çocuk ve torun gibi akrabaların birbirleriyle, 
-Herhangi bir akrabalık bağı olmayan vatandaşlarımızın istemeleri halinde, 7 kişiyi geçmemek şartıyla grup halinde, 
- Grup halinde müracaat edenler tek bir kura numarası ile kuraya dahil edilecek, 
- 2024 yılında müracaat edenler, geçmiş yıllarda müracaatı bulunanlar ile ön kayıt birlikteliği yapmaları durumunda; yeni oluşan gruptaki kişilerin kayıtlı olduğu yıllar dikkate alınarak kuraya dâhil edilecektir. 
12- Belirlenen kayıt süresi içerisinde grup birlikteliği yapmayanların bilahare kayıtlarının birleştirilmesi yönündeki talepleri karşılanmayacaktır. 
13- Grup birlikteliği veya grup değişikliği taleplerinin tüm grup üyelerinin onayları alınarak, birliktelik işlemleri il ve ilçe müftülüklerinde kura katsayısı ile ilgili gerekli bilgilendirmeden sonra yapılabilecektir. 
14- Başkasının yardımı olmadan günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyecek derecede engelli, hasta veya yaşlı olan vatandaşlarımız müracaatlarını, hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte yapabilecektir. 
15- Daha önce hacca gidenlerin müracaatları kabul edilmeyecek, müracaatlardan veya kura çekiminden sonra hacca gittiği tespit edilenlerin kayıtları silinecek ve ön kayıt ücretleri iade edilmeyecektir. 
16- Ön kayıt ücretini yatırdığı halde süresi içerisinde müracaatını tamamlamayanların müracaatları kabul edilmeyeceğinden, vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için, hac müracaatları belirlenen süre içerisinde yapılacak, süresi içerisinde müracaatını tamamlamayanların talep etmeleri halinde, ön kayıt ücretleri kendilerine iade edilecektir. 
17- 2023 yılı haccı için çekilen kuraya katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hac yolcularının kayıt yenileme işlemleri 13 Eylül 2023 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılacaktır. 

Durumunuzu sorgulamak için tıklayınız
Önkayıt Müracaatı, kayıt güncelleme için e-Devlet

Kaynak DİB Hac Hizmetleri Genel Müdürlüğü - 2023 - @erolkaranet
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.