@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Evdeki Haşereler İle Başınız Derde Girerse
Böcekler tüm sene boyunca yaşayan varlıklardır. Yazın yavruları ortaya çıktıkları için daha çok onlarla karşılaşıyoruz. Böcekleri evlerinde kimse ağırlamak istemez. Aslında evlerimizde böcekleri istemediğimizi onlara belli etmeliyiz.

Karıncalar için çözüm : 
Yaban fesleğeni, adaçayı, nane, kekik, defne, biber ve tarçın gibi maddeleri dövdükten sonra karıncaların girdikleri yollara serpin.

Kıyafet güveleri için çözüm : 
Kıyafetleri yüksek sıcaklıklarda yıkamak, yumurtaları ve larvaları öldürür. Başka bir alternatif ise torbalanmış yünlü kıyafetleri 72 saat buzlukta tutmaktır. Naturel ipliklerden üretilen kıyafetleri torbaya koyup havasını elektrik süpürgesiyle boşaltıp saklayabilirsiniz. Özellikle sezon dışında bunu yapmanız kıyafetinizi daha temiz tutacak ve ömrünü uzatacaktır. Dolabınızın içerisine lavanta veya erz ağacı parçacıklarıyla doldurulmuş keseler yerleştirebilirsiniz.

Hamam böcekleri için çözüm : 
Mutfağı temiz tutun ve yiyecekleri kaldırın. Tencere, tava, bardak ve bitki kaselerinde su olmamasına dikkat edin.
Hamam böceklerinin saklanmayı sevdikleri yerlere (buzdolabı altı, ocak altı, duvarlardaki veya yerlerdeki çatlaklar vb) ince bir tabaka borik asit veya boraks sürün.

Sivrisinekler için çözüm : 
Sprey şişesinin içine erz ağacı, okaliptus ve nane gibi on damla bitkisel yağı damlatın ve 115 ml kadar su koyun. Vücudunuza sıkıp kendinizi, kendinize zarar vermeden korunabilirsiniz. Sivrisinekler rüzgardan hoşlanmazlar, o yüzden pervane kullanabilirsiniz. Açıkta su bulundurmamaya çalışın. Çiçek altı kaplarında vs birikmiş suları temizleyin.

Pireler için çözüm
Pire tarağıyla evcil hayvanınızı tarayın. Bulduklarınızı sabunlu suda öldürün. Özellikle evcil hayvanınızın yatağı başta olmak üzere, yatakları yıkayın ve yerleri ve yatakları süpürün. Evcil hayvanınıza bitkisel pire tasması alabilirsiniz. Evcil hayvanınızın yemeğine bira mayası ve suyuna da elma sirkesi koyarsanız, bunlar pirelerin hoşlanmadıkları bir koku oldukları için ondan uzak duracaklardır.

Karıncaların eve girmemesi için
Salatalık: Karıncalar salatalık kabuğundan nefret ederler. Girdikleri yerlere salatalık kabuğu koyarsanız karıncalar evinize girmezler.
Kireç: Sıradan bir okul tebeşirle yeri çizseniz karıncalar o çizgiyi geçmezler.
Limon: karıncalar limon sevmezler. Girecekleri yerlere limon koyabilirsiniz.
Sarımsak: Cam kenarına sarımsak sürebilirsiniz.
Boraks: Çizgi şeklinde boraks serpebilirsiniz.
Bebek pudrası: Bebek pudrası karıncaları öldürür. Pudra karıncaların nefes yollarını tıkar ve karıncaları öldürür.

Hamam böcekleri  
Küçücük böceklerle mücadele için zirai ilaçlardan ziyade doğal çözümler bulabilirsiniz. Bizim sevdiğimiz bazı kokuları haşereler sevmezler. Bu kokulara örnek vermek gerekirse: - Nane - Sarımsak - Okaliptüs - Defne yaprağı
Hamam böcekleri  neleri sevmezler? Hemen hemen her türlü gıdayı tüketen Hamam böcekleri bazı kokuları ve gıdaları sevmezler.- Karbonat - Sirke - Boraks - Limon
Hamam böceklerine doğal çözüm Evinizde Hamam böcekleri için bir yem hazırlayabilirsiniz. Bunun için patatesleri haşlayın. İçine yumurta sarısı ve boraks ekleyin. Karıştırıp küçük toplar hazırlayın. Hamam böceklerinin dolaştıkları alanlara koyun.

Sivrisinekler
Sivrisineklerin sevmediği maddeler Sivrisinekler sarımsak sevmezler. Eğer sarımsağı gıda olarak tüketirseniz sivrisinekler sizden uzak duracaklardır çünkü kanınızda sarımsağın kokusunu alırlar. Amazon ormanlarına giden insanlar gitmeden 1 hafta önce sarımsak tüketmeye başlarlar. Sarımsağın kokusu vücutlarına sindikten sonra ormanlarda bulunan haşereler bile bu insanlardan uzak dururlar. Yılan, çıyan, fare, Hamam böcekleri , kene de dahil olmak üzere çok sayıda böcek sarımsaktan nefret eder. Sarımsağı cebinizde bile taşırsanız böcekler sizden uzak dururlar.

Bitki Böcekleri
Çiçeklerdeki böcekleri kovmak için etkili çözüm Evdeki bitkilere bazen böcekler gelir ve bu böcekler bitkilerin damarlarını tıkayarak çiçek açmalarını engellerler. Buna karşı basit bir çözüm uygulayabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı arap sabununu bir fısfısın içine koyun ve üzerine su ekleyin. Çalkalayın daha sonra bitkilerin üzerine sıkın. Bu karışım böcekleri kaçırır. Karışımı sadece Afrika menekşesi gibi hassas bitkilere sıkmayın.

Fareler 
Farelerden kurtulmak için çözüm Evinize fare girebildiğine göre evinizde farenin girebileceği kadar büyük bir delik vardır. Bundan dolayı önce evinizi kontrol edin ve o delikleri tıkayın. Fareler için organik çözüm için aşağıdaki reçete uygulayabilirsiniz. Gereken malzemeler - alçı - un Alçı ve unu eşit miktarda karıştırın. Un farenin sevdiği bir gıdadır alçı karıştığını anlamayacaktır. Islatıp küçük toplar yapın. Bu topları tezgah altına ve masa altına koyun. Fareler bu yemleri yedikten sonra sindirim sistemleri bloke olur. Bu karışım fareleri hayatımızdan tamamen çıkarır.

Tatarcık Sineği
Tatarcık sineğine karşı doğal çözüm Özellikle yaz tatil yerlerinde tatarcık sorunu ile sık karşılaşılmaktadır. Tatarcıklar sadece insanları ısırmakla kalmaz ayrıca bulaşıcı hastalıkları taşıdıklarından dolayı tehlike arz etmektedirler. Önlemlerden bir tanesi kendi vücudunuza solüsyonlar sürmektedir. Kendi vücudunuz için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Nane yağı, okaliptüs yağını sulandırarak vücudunuza sürebilirsiniz. Bir cam kabın içine nane, okaliptüs veya limon yağı koyabilirsiniz. Odanın içinde defne yaprağı yakabilirsiniz 

Ev Dışında
Birçok böcek türünün evlere dışarıdan giriş yaptığı düşünülürse, evinize yakın olağan giriş alanlarına uygulama yapmanız böcek istilalarını engelleyecektir. Özellikle üzüm gibi sarmaşıkların yayıldığı duvarlarda ve dış yüzeylerde uygulama yapılabilir.
Evinize yakın ya da bitişik olan toprak, çimenlik ve yürüyüş yollarına uygulama yapabilirsiniz.
Solüsyonu böceklerin muhtemel saklanma yerleri olan çatlak, eklemeli alanlar ve yapı malzemelerinin üzerine uygulayabilirsiniz.
Kapıların ve pencerelerin pervazlarını, olukların arkasını ve eve giriş yapan kabloların bulunduğu yerdeki açıklıkların etrafına spreyleme uygulaması yapabilirsiniz.
Sundurma altları gibi evin temeline yakın yerlerin alt kısımları boyunca uygulama yapabilirsiniz. Dış alanda, granül formulasyonlar size sprey uygulamasından daha uzun süre koruma ve kalıcılık sağlar. Granülleri evinizin etrafında, garajınızda ve binanızda bariyer uygulaması amacıyla kullanabilirsiniz.
Yığınları, depo alanları ve çöp kutularının etrafına da uygulama yapabilirsiniz.
Karınca tepe yuvalarına ve eve doğru yönelmiş karınca izlerinin olduğu alanlarda uygulama yapabilirsiniz.
Marangoz arıları için giriş yerleri olan tahta boşluklarına, çatıdan sarkan ağaç uzuvlarına ve kesilmiş ağaç parçalarına ve arıları gördüğünüz yerlere sprey uygulaması yapabilirsiniz.

@erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.