@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Eskişehirli Başkanlar Giderayak Cami Yıkımında IsrarlıMart 2024'te yapılması planlanan Yerel Yönetim Seçimlerine sayılı zaman kala, seçilmeyeceğini anlayan bazı belediye başkanlarının görevlerini savsakladığı görülürken bazı belediye Başkanları da halka kabul ettiremediği planlarını giderayak uygulamak için son çabalarını sarf etmeye başladı. Bunlardan biri de CHP'li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ile Eski DSP'li sonradan CHP'li Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Dr. Ahmet Ataç.. 

‘Kovadan Balık Tutan Adam’, ‘Çekirdek Çitleyen Eşek’ ‘Sarhoş Adam’ ve daha bir çok heykel yapılarak "Heykeller şehri"ne dönen Eskişehir'in hem Büyükşehir Belediyesi, hem de ilçe belediyesi eski adı Üniversite Caddesi yeni adı ise Yılmaz Büyükerşen Bulvarı olan Espark'ın hemen yanındaki yılların tarihi camisi olan ve bir adı da Sarmaşıklı Cami olarak bilinen Tepebaşı Hal Camisini yıkmaya çalışıyor. Defalarca adliye yolunu tutan belediye, son kez şansını denek için bir kez daha yargıya başvurmuş ve buradan da bir sonuç alamamıştı. Caminin, yol ve konut sahasında yer aldığını, trafiği engellediğini iddia eden eden başkanların cami ile dertlerinin bitmediği, söylentilere göre Bar sokağına ulaşımın daha rahat olmasını planladığı belirtiliyor. Bu arada Belediye yetkilileri yaptıkları çelişkili açıklamalarla tarihi caminin yıkıldıktan sonra Fabrikalar bölgesine yapılmasını ifade ederek, sözde göz boyamaya çalışırken vatandaşlar "Hal Camii adeta şehrimizle özdeşleşmiştir. 1965 yılında hal esnafının ve hayırsever vatandaşların desteğiyle yapılmış ve herkes tarafından duvarlarındaki asmalar sayesinde kendine özel mimarisi ve yeşil dokusuyla yeşil cami olarak bildiğimiz Hal Camii halkındır. Tapusu millete aittir. Caminin yıkılmasını halk istemiyor, oylarımızla seçtiğimiz sözde içimizden birinin düşüncesini kınıyoruz. Başkan, kaç yıldır bu cami ile uğraşıyor. Derdi, büyükşehir belediye başkanının adını taşıyan bulvara camiyi yakıştırmaması, derdi Barlar sokağına geniş alan sağlaması, derdi tapusu olmadığını iddia ettiği caminin bir bölümünde belediye arazisi olduğu için şimdilik iş alanı sonrasında meyhanelere peşkeş çekeceği yere sahip olma düşüncesi. Buna izin vermeyeceğiz." demektedir.

Vatandaşların müracaatları üzerine geçen yıl Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescillenen cami için endişeler devam etmektedir. Eskişehir halkı, caminin yıkımı ile birlikte seslerini duyurmak için sosyal medya üzerinden #CamimeDokunma etiketi ile destek çağrılarında bulunmuştu. Konu ile ilhili konuşan Tepebaşı halkı başkanların sinsi bir plan içinde olduğunu belirterek " Büyükşehir Ve Tepebaşı meclisinden çıkardığı kararlarla Hal Camiini yıkma planları yapan Büyükerşen'in Hal Camiini yıkmasına müsaade Etmeyeceğiz. Amaç kendi sdını taşıyan caddede bir tane bile olsa Cami bırakmamak. Camisiz bir cadde oluşturmak. Ayrıca Cami engelinden dolayı yapılamayan yeni Barlar Sokağını ve içkili eğlence merkezlerini yıkılacak olan Hal Camii etrafı ile üniversiteye kadar olan bölgeye yaymak. Nasıl eski hali restore edip içkili mekan haline getirdiyse hal camini de yıkıp yeni içkili yerler ve eğlence merkezleri yapmak istiyor.

Konu hakkında daha önceleri belediye meclisinde açıklamada bulunan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Hal Camii yıkılacağına yönelik iddialara  “Hal Camii’nin 240 metre taban alanı. 115 metrekaresi yola, 125 metrekaresi de konut alanına isabet etmektedir. Yeni planlanan cami 1452 metrekarelik alana daha büyük şekilde yapılacaktır. Her zaman olduğu gibi burada bir mesele haline getirilmek isteniyor” diyen Başkan Büyükerşen, “Bu belediye meclisinde ne meclis üyelerimiz ne bürokratlarımız tarafından yıkım söz konusu olmamıştır. Sahiplerine daha büyük cami yapmayı teklif etmişiz. Büyük bir cami yaparsanız belediyenin bileceği bir iştir dediler. Plancılar yola çıkan bir caminin oradaki yol sıhhatini bozduğu için revizyonda şehircilik ve imar konularında eğitim görmüş insanlar ilerde yine sıkıntı olmasın diye bir plan olsun ve olması gereken de buranın konut ve ticaret alanıdır demişlerdir. Cami yerinde duruyor” şeklinde konuşmuştu.

Son olarak, belediye başkanlarının seçimler öncesi camini yıkımını sağlamak için Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından koruma altına aldığı kararın iptali için dava açtığının öğrenilmesi tepkilere neden oldu.

@erolkaranet - 2023

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.