@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Diyanet'ten EvSahibi ve Kiracılara Uyarı
Geçen yıl başlatılan ve bu yılda devam ettirilen kira zam oranının sadece mesken sahiplerine %25 sınırlanması tepkilere neden olurken, Diyanet İşleri Başkanlığı bugün tüm camilerde irat edilecek olan cuma hutbesinde kiracı ve ev sahiplerini uyaracak.
Hükümetin artan ve %200'lere varan enflasyonla birlikte halkın geçim şartlarını zorlaştırırken, vergilerde yapılan çifte alım ve %190 oranındaki artışlar vatandaşın iki elini bağladı. Bilhassa emeklilere yapılan komik zammın ardından geçim sıkıntısının, piyasadaki fiyatlara yetişememenin sorunu vatandaşların arasında gerginliklere sebep olmaya başladı.
Bununla birlikte geçen yıl mesken kiralarına %25 zam sınırlaması getirip, işyerlerinin kira artışlarını serbest bırakan hükümetin adaletsizliği de ayrı bir dert olarak vatandaşlar arasındaki huzursuzluğu artırdı.
Kira artışlarının sınırlanası ile komik denecek rakamların ev sahiplerine kira bedeli olarak dönmesi , kiracıların hakkaniyet göstermeyip cüzi kiralar vermesi yüzünden ev sahibi ve kiracı arasında ölümle sonuçlanan olaylara neden oluyor. Bunun yanı sıra arabulucu sisteminde vatandaşları karşı karşıya getirerek sürecin uzamasına neden olan uygulamanın da bir faydasının olmadığı da gündeme düşmeye başladı.
Kiracı ve ev sahibi arasındaki şiddet olaylarının artması ile Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un yaptığı "Arabulucuya giden vatandaş , karşılıklı anlaşırsa %25'in üzerinde zam yapabilir" açıklamasıyla az d olsa ev sahiplerine nefes alma imkanı verirken, Diyanet İşleri Başkanlığı da kiracı ev sahibi geçimsizliğinin, anlaşma yolunun sağlanabilmesi ve kavgaların da bir nebze azalması için öneride bulunacak.
"Ahîlik: Dürüstlük ve Merhameti Ticarete Hâkim Kılmak" başlığı altında Türkiye'deki tüm camilerde cuma saatinde irat edilecek olan hutbede "Ey iman edenler! Karşılıklı rızaya dayanan ticaret dışında, mallarınızı aranızda haksız ve haram yollarla yemeyin ve kendinizi helak etmeyin. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir." ayeti kerimesinin açıklanmasının ardından ticaret ahlakına değinilecek. Ahilik ahlakından da söz edildikten sonra hutbede "Mümin, servet ve malın esiri olamaz. Rızkına kimsenin hakkını bulaştıramaz. Kendisinin ve ailesinin boğazından haram lokma geçiremez. Mümin, daha fazla kazanç elde etmek için temel ihtiyaç maddelerini stoklayamaz. Arz talep dengesini bozarak bir malı değerinden fazlaya satamaz. İnsanların zorunlu ihtiyacı olan ev ve işyerini boş bırakıp fiyatları yükseltemez. Merhametli bir ev sahibi, kiracısının da bir aile geçindirdiğini unutmaz. İnsaflı bir kiracı da kasıtlı olarak ev sahibini mağdur edemez." denilerek ev sahibi ve kiracıların birbirine karşı adaletli olmasını önerecek.

Cuma hutbesinin tamamına ulaşmak için buraya tıklayınız

@erolkaranet 2023
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.