@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Demokrasi ve Özgürlükler Adası, Yassıada Videoları
Demokrasi ve Özgürlükler Adası ya da önceki adıyla Yassıada veya Plati..
Marmara Denizi'nde İstanbul'a yakın küçük bir adadır. Biri sivri, diğeri yassı görünümlü olan, birbirine yakın iki metruk adadan yassı olanıdır. 27 Mayıs Darbesi döneminde burada gerçekleştirilen ve Demokrat Partililerin (DP) yargılandığı Yassıada Yargılamaları ile de tanınır. Darbenin izlerini silmek için adanın adı; 2013 yılında Demokrasi ve Özgürlükler Adası olmuştur. 2015 ile 2018 yılları arasında gerçekleştirilen çalışmalarla adada 176 kişilik bir otel ve 600 kişilik Adnan Menderes Kongre Merkezi inşa edildi. Aynı çalışmalar sırasında Yassıada Yargılamaları'nın yapıldığı spor salonu restore edilerek 27 Mayıs Müzesi‘ne dönüştürüldü.
 

Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda 1960 darbesinin izlerini yansıtan düzenlemeler ziyaretçileri o günlere tekrar götürüyor. Darbe yargılamalarına sahne olan Hasan Polatkan Spor Salonu’nda mahkeme salonu, sanık sandalyeleri ve birçok ayrıntı yer alıyor. Salonun girişinde yer alan 27 Mayıs Müzesi’nde ise dava dosyalarının özetinden ve çıkan kararlardan oluşan bir sergi yer alıyor.
Adnan Menderes Müzesi’nde ise, Menderes'in doğduğu evin benzeri olan "Aydın Evi", küçük odalarda ise Adnan Menderes'in hayatı ile iktidarda bulunduğu yıllara ilişkin bilgi ve görseller yer alıyor.


Menderes'in hapishane odası, sorgu odası ve "Özlem", "Sessizlik-İntihar", "Çaresizlik-Halüsinasyon", "Ölüm Korkusu", "Dava Arkadaşları", "Dava Devam Ediyor" adlı odalar da müzenin içerisinde bulunuyor.
Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda yargılanan 592 milletvekilini temsilen bir duvara yerleştirilen o döneme ait valizlerin replikaları, “Yerine Ulaşmayan Mektuplar Anıtı”, bir kale, açık alanlarda yer alan heykeller ve objeler yer alıyor.


"Karanlıktan Aydınlığa" adlı açık hava sergisinde ise adanın geçmişten bugüne tarihi yazı ve görsellerle anlatılıyor.
Adada, kongre oteli, Adnan Menderes Kongre Merkezi, Oramiral Sadık Altıncan Kütüphanesi, Demokrasi Meydanı, seyir terası ve parklar bulunuyor.
Demokrasiye olan saygıyı ve inancı canlı tutan, simgeleyen bir yapı olarak; 24 metre yüksekliğindeki taş yüzeyli Demokrasi Feneri ise ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.


Gelelim Yaşadıklarımıza
Günlerden 12 Ağustos 2023.. Kadıköy'den sabah saat 10.00 da kalkan motora 300 TL ödedikten sonra, bindik ve yolculuk 50 dakika sürüyor. Adaya indikten sonra 100 metre kadar yürüdüğümüzde bir kontrol binasına girdik. Burada bilet kontrolü yaptılar ve gezi boyunca saklamamız gereken bir de kart ile adada ne var ne yok gösteren bir harita verdiler. Ardından kalabalığı takip edin dediler. Adnan Menderes’in yargılandığı 27 Mayıs Müzesi’ne geçtik. Bir genç kız Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılanmasını sinevizyondan izleyeceğimizi anlatan bir konuşma yaptı. Uğultu ve ses düzeni iyi olmadığı ne dediği anlaşılamadı. Seslendirmelerle ve ışıklarla yapılan anlatım insanı ister istemez etkiliyordu. Sinevizyon sonrası adanın her tarafını gezebileceğimiz ifade edildi. Önünde engel olunan, kapalı bulunan yerlere girmemiz önemle belirtildi. Ne var ki, daha önce duyurulan ikram yol ücretine zam yapılmasına rağmen yerine getirilmedi. İkramları (su veya çay ) kaldırmışlar. 


Tanıtımlarda ücretsiz rehber hizmeti denilmişti ancak rehber ne yazık ki yoktu. Daha önce gidenlerin videolarını izliyorum rehber tane tane tek tek her yeri anlatıyor. Rehberden mahrum olarak, rehbersiz bilmediğiniz bir adayı gezmek ne kadar doğru. Gelenler, bir şeyler görebilecek şekilde adanın yollarına doğru dağıldı. Tesadüflere kalmıştık. Devasa bir klasik eski model bir radyodan Zeki Müren şarkıları dinliyoruz. Ziyaret yerleri gayet güzel hazırlanmış. Geçmişi tanımak güzel . Bilmek güzel. Ada için harcanan paraya değer mi değer ancak aktif edilecek çok yer var. Camisi , müzeleri yolları da çok güzel.. Her yer tertemiz.
Yatay bir asansör var ve ne anlattılar ne de çalıştırdılar . Yüksek yerlere çıkmakta zorlanan ziyaretçiler oldu. Zaman zaman bu asansörü kullandırıyorlarmış . O gün kimseye kullandırmadılar.
Adada tek bir kafe var. Sahilde. Yiyip içebilirsiniz. Pahalı olabilir mi diyenlere (maddi durumunuza göre, pahalı sayılır ) yanınızda yiyecek getirin, adanın bir kenarında, çimlere uzanıp bir kenarda yiyebilirsiniz. Yanınıza suyu mutlaka alın.  


Bazı alanların önünde engel olmasa da girdiğinizde sürekli güvenlikçiler uyarıda bulunuyor. Her anınız gözetleniyor. Her an müdahaleye hazır.. Bence saldım çayıra mevlam kayıran değil de, daha dolu dolu, daha sevecen ve azıcıkta gerek motorda gerekse adada bir karşılama ikramı gönül alır. Rehber şart.
Dönüş saatimiz 16.00.

 
Adaya getiren motor küçük ve koltuk düzeni iyi değildi. Karşılıklı oturma düzenine sahip, hiç tanımadığınız insanların (arada birbirleriyle dört duvar arasında yapılması gereken şehevi hareketleri yapan densizler dahil) yüzlerini izlemek zorunda kalıyorsunuz. Aksam geri götüren motor ise gerçekten güzeldi. Herkes rahat rahat ve birbirinin yüzüne bakma zorunluluğu hissetmeden yolculuk yaptı. .. Özetle, giderek çalışanlar ve yetkililer için alışılan gelen hizmetler tanıtımların ilk başladığı günlerdeki gibi olmadığı, ziyaretçilere hizmet etmekten bıktıkları, sadece güvenlikçilerin kendi haline bırakılan, nereye girip nereye giremeyeceğini bilmeyen ziyaretçileri engellemek için  koşuşturulduğu bir yer haline geldiğini söyleyebilirim. 


Demokrasi ve Özgürlükler Adasında neler var
 • Hasan Polatkan Spor Salonu27 Mayıs Müzesi - Videoda izleyiniz
 • Açık Hava Müzesi 'Adaletin Körlüğü' adı verilen heykel, Eski klasik radyo, "Urgan'a Yenik Düşmek" anıtı, hukuk kitapları, mahkum penceresi vs.
 • Açık Hava Sergisi - Videoda izleyiniz 
 • Yatay Asansör - Çalıştırmıyorlar
 • Bizans su sarnıcı - Videoda izleyiniz
 • Cam Teras ( Kayalık ve Denizin üzerinde) - Videoda izleyiniz 
 • Ulaşmayan Mektuplar Anıtı - Videoda izleyiniz
  Adnan Menderes ve eşinin birbirlerine yazdıkları ama asla yerine ulaşmayan mektuplar
 • Katre Island Oteli - Aktif Değil
 • Demokrasi Feneri - Videoda izleyiniz
 • Adnan Menderes Müzesi - Videoda izleyiniz
 • Henry Bulwer Şatosu - İçine Girilmiyor - Videoda izleyiniz
 • Adnan Menderes Kongre Merkezi
 • Oramiral Sadık Altıncan Kütüphanesi - Videoda izleyiniz
 • Fatin Rüştü Zorlu Camisi - Videoda izleyiniz
 • Demokrasi Meydanı - Videoda izleyiniz
 • Demokrasi ve Özgürlükler Müzesi - Videoda izleyiniz
 • Bizans Zindanları
 • Geriye Kalanlar Anıtı  - Videoda izleyiniz
  ‘Geriye Kalanlar’ adı verilen merdivenlerin duvarında adada yargılanmış kişilerin geride bıraktıklarını temsil eden bavullar var.
 • İskele Lokantası
 • İstanbul Lokantası - Aktif Değil
 • Fener Lokantası - Aktif Değil
 • 960 Lokantası - Aktif Değil
@erolkaranet -2023

Demokrasi ve Özgürlükler Adası - Tanıtım

27 Mayıs Müzesi

 Yassıada Mahkeme Salonu

Yassıada Duruşmalarını Canlandırma gösterimi


Henry Bulwer şatosu

Bizans Sarnıcı, Fotoğraf Sergisi, Cam Teras , Fatin Rüştü Zorlu Camisi

Fatin Rüştü Zorlu Camisi

Ulaşmayan Mektuplar Anıtı, Demokrasi Feneri, Oramiral Sadık Altıcan Kütüphanesi, Demokrasi Meydanı

Adnan Menderes Müzesi

Demokrasi ve Özgürlükler Müzesi 1 
Senedi İttifak - Tanzimat Fermanı - Islahat Fermanı - Yeni Osmanlılar - Jön Türkler - İttihat Terakkiciler - Sultan Abdülaziz - Sultan Abdülhamit 

Demokrasi ve Özgürlükler Müzesi 2
31 Mart Vakası - Osmanlı Genel Seçimleri - Babiali Baskını - TBMM Açılması

Demokrasi ve Özgürlükler Müzesi 3 
Cumhuriyet Dönemi İnkilaplar 
İstiklal Mahkemeleri
Milli Şef Dönemi ve Geriye Kalanlar

Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarının İdam Tabureleri
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.