@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Anne Babalar Dikkat.. O Çocuk Kitabı Sakıncalı Bulundu
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,  "Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise" adlı çocuk kitabının muzır bir yayın olduğuna kanaat getirerek içi görünmeyecek poşet içerisinde ve 18 yaş üstü büyüklere satılmasına karar verdi.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Güldünya Yayınları tarafından Türkçe 'ye çevrilen Christine Baldacchino tarafından yazılan, Deniz Özülke'nin Türkçe 'ye çevirdiği 'Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise' isimli kitabına sınırlama getirildiğini açıkladı.

Resmi Gazete'de Yayımlanan Karar Şöyle;
"Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulundan: Kurulumuzca Re’sen incelenen “MORRİS MİCKLEWHİTE VE TURUNCU ELBİSE” isimli kitabın incelenmesi neticesinde; kitapta yer alan bazı yazıların 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna; bu sebeple söz konusu kitabın 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4 üncü maddesindeki sınırlamalara tâbi olmasına oy birliği ile karar verilmiştir. İlgililere duyurulur."
Stonewall Çocuk ve Genç Edebiyatı Onur Ödülü sahibi 'Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise' adlı kitapta sürekli süslenmeyi seven bir çocuktan söz ediliyor. 
Kurulun, Resmi Gazete'de bugün yayınlanan kararı yayınevine tebliğ edilecek ve bu kitaplar artık kapağına “Küçükler için zararlıdır” uyarısı yazılarak, içi görünmeyecek poşet/paket içerisinde yaşı 18’in üzerinde olanlara satılabilecek. “Muzır” bulunan kitaplar hiçbir şekilde vitrine konulamayacak, tanıtımı yapılamayacak.

Kaynak : Resmi Gazete - 18.09.2023 - @erolkaranet
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.